Az Atlanta Fed a tegnap és ma bejövő adatok alapján 2,4%-ról 1,1%-ra csökkentette a második negyedévre vonatkozó előrejelzését. A közgazdászok egyre nagyobb esélyt adnak annak, hogy az amerikai gazdaság recesszióba kerülhet. Holnap érkeznek az amerikai munkaerőpiaci adatok, amelyet óriási figyelem fog övezni.
A vártnál is rosszabbul alakult az amerikai foglalkoztatottság áprilisban az ADP felmérése szerint.
A várakozásoknál is nagyobbat romlott a fogyasztói bizalom az USA-ban. Eközben a márciusi JOLTS felmérés alapján csökkent az új álláshelyek száma az USA-ban, de a munkavállalók egyre bátrabbak lettek a kilépések tekintetében.
A foglalkoztatottak száma továbbra is magas, miközben a munkanélküliség csökken Magyarországon. Mindez erős alkupozíciót biztosít a dolgozóknak, ami elvezetett a magas bérdinamikához.
A jegybank új vezetése elkötelezett az árstabilitás elérése és fenntartása mellett, miközben javítja a jegybanki munka hatékonyságát és gyakorlati hasznosulását – jelentette ki Varga Mihály a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara Nagyvállalati Klubjának ülésén. A jegybankelnök arról is beszélt, hogy a világgazdasági kockázatok hatással lehetnek a magyar gazdaság növekedésére.
A vártnál sokkal nagyobb mértékben bővült a foglalkoztatottság az Egyesült Államokban. Ez megnyugtató hír lehet egy olyan helyzetben, amikor a befektetők a vámháború miatti recesszió miatt aggódnak. Ugyanakkor a mostani adat nem jelenti azt, hogy a jövőben ne lennének nagyon a vámháború reálgazdasági hatásai.
Romlottak az amerikai szolgáltatószektor kilátásai az ISM felérése szerint, pedig a tegnapi bejelentések hatásai még nem tükröződnek. Magasan ragadt az árnyomás, miközben a foglalkoztatottsági kilátások és a megrendelések alakulása sokat romlott.
A vártnál sokkal jobb lett az amerikai foglalkoztatottság bővülése márciusban az ADP felmérése szerint. Azonban kérdés, hogy ez mire lesz elegendő, ugyanis a jegybank becslése szerint az első negyedévben zsugorodhatott a világ legnagyobb gazdasága.
Nagyot romlott az ISM feldolgozóipari beszerzésimenedzserindexe miközben. Ezen belül az árnyomás nagyot nőtt, a foglalkoztatottsági viszonyok és az új megrendelések viszont sokat romlottak. Ráadásul a JOLTS felmérése szerint is a munkaerőpiaci feltételek valamelyest romlottak. A fentiek alapján megerősíthető az, hogy a gazdaságpolitikai bizonytalanság és Trump elnök kereskedelempolitikája rányomja a bélyegét az amerikai gazdaságra.
151 ezer fővel bővült a nem-mezőgazdasági álláshelyek száma februárban, míg a munkanélküliségi ráta kismértékben emelkedett, a bérek növekedése éves alapon lényegében nem változott. Előzetesen többen aggódtak, hogy egy nagyon rossz foglalkoztatottsági adatok várhatóak, de ezek a várakozások nem teljesültek egyelőre.
Az Egyesült Államok magánszektorában alig 77 ezer új munkahely jött létre, miközben az éves bérnövekedés 4,7 százalékot ért el. Eközben az elemzői várakozások majdnem dupla ennyi új munkahely létrejöttével számoltak – derül ki az ADP Research és a Stanford Digital Economy Lab februári jelentéséből.
A vártnál rosszabb lett az ISM feldolgozóipari beszerzésimenedzser-indexe. Ami aggasztó, hogy nagyon megugrott az árnyomás, miközben a foglalkoztatottsági viszonyok romlottak.
2025 januárjában a 15–74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 32 ezer fővel, 4 millió 684 ezer főre emelkedett - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal. Az év első hónapjában a munkanélküliek száma 214 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 4,4% volt. A friss adatok kis mértékű munkaerő-piaci javulást mutatnak, de összességében az egy éve tartó stagnáló trend a foglalkoztatásban és a munkanélküliségben továbbra is fennáll.
Vártnál rosszabb foglalkoztatottság bővülés, gyorsuló bérdinamikával párosulva. Ez pont az a kombináció, amit az amerikai jegybank nem szeretne látni. Nagy baj nincs, de a sok jó adat után meglepetés a lassuló foglalkoztatottság bővülés.
Magyar idő szerint 14 óra 30 perckor ismerhetjük meg a legfrissebb, januári amerikai munkaerőpiaci adatokat. Az adatközlés rendre nagy elmozdulásokat szokott okozni a deviza- és részvénypiacon egyaránt, ez pedig a mostani feszült piaci környezetben sem lehet majd másként. Megnéztük, hogy a különböző forgatókönyvek esetén milyen piaci reakciókra számítanak a profik. Legutóbb egyébként jókora meglepetést okozott az adat, így a nagy piaci reakciók sem maradtak el, többek között a forintnak is keresztbe tettek a januári számok.
Az ISM szolgáltatószektori beszerzésimenedzser-indexe továbbra is erős szolgáltatószektorral árulkodik, azonban a legutóbbi adat némi lassulást mutat. A bmi-n belül a foglalkoztatottsági komponens továbbra is erős, viszony az árnyomás is túl magas ahhoz, hogy a Fed kamatcsökkentésben gondolkozhasson.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Teljesen ellentmondanak egymásnak a felek.
Egyre többen vélekednek hasonlóan.
Fókuszban ismét Mike Waltz.
Körvonalazódik, mihez kezdtek a magyarok a felszabaduló megtakarításaikkal.
Eltűnik az egyik legfontosabb bevétel?
Az energiaügyi miniszter értékelte Magyarország energiaszuverenitási törekvéseit