Romlottak az amerikai szolgáltatószektor kilátásai az ISM felérése szerint, pedig a tegnapi bejelentések hatásai még nem tükröződnek. Magasan ragadt az árnyomás, miközben a foglalkoztatottsági kilátások és a megrendelések alakulása sokat romlott.
A vártnál sokkal jobb lett az amerikai foglalkoztatottság bővülése márciusban az ADP felmérése szerint. Azonban kérdés, hogy ez mire lesz elegendő, ugyanis a jegybank becslése szerint az első negyedévben zsugorodhatott a világ legnagyobb gazdasága.
Nagyot romlott az ISM feldolgozóipari beszerzésimenedzserindexe miközben. Ezen belül az árnyomás nagyot nőtt, a foglalkoztatottsági viszonyok és az új megrendelések viszont sokat romlottak. Ráadásul a JOLTS felmérése szerint is a munkaerőpiaci feltételek valamelyest romlottak. A fentiek alapján megerősíthető az, hogy a gazdaságpolitikai bizonytalanság és Trump elnök kereskedelempolitikája rányomja a bélyegét az amerikai gazdaságra.
151 ezer fővel bővült a nem-mezőgazdasági álláshelyek száma februárban, míg a munkanélküliségi ráta kismértékben emelkedett, a bérek növekedése éves alapon lényegében nem változott. Előzetesen többen aggódtak, hogy egy nagyon rossz foglalkoztatottsági adatok várhatóak, de ezek a várakozások nem teljesültek egyelőre.
Az Egyesült Államok magánszektorában alig 77 ezer új munkahely jött létre, miközben az éves bérnövekedés 4,7 százalékot ért el. Eközben az elemzői várakozások majdnem dupla ennyi új munkahely létrejöttével számoltak – derül ki az ADP Research és a Stanford Digital Economy Lab februári jelentéséből.
A vártnál rosszabb lett az ISM feldolgozóipari beszerzésimenedzser-indexe. Ami aggasztó, hogy nagyon megugrott az árnyomás, miközben a foglalkoztatottsági viszonyok romlottak.
2025 januárjában a 15–74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 32 ezer fővel, 4 millió 684 ezer főre emelkedett - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal. Az év első hónapjában a munkanélküliek száma 214 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 4,4% volt. A friss adatok kis mértékű munkaerő-piaci javulást mutatnak, de összességében az egy éve tartó stagnáló trend a foglalkoztatásban és a munkanélküliségben továbbra is fennáll.
Vártnál rosszabb foglalkoztatottság bővülés, gyorsuló bérdinamikával párosulva. Ez pont az a kombináció, amit az amerikai jegybank nem szeretne látni. Nagy baj nincs, de a sok jó adat után meglepetés a lassuló foglalkoztatottság bővülés.
Magyar idő szerint 14 óra 30 perckor ismerhetjük meg a legfrissebb, januári amerikai munkaerőpiaci adatokat. Az adatközlés rendre nagy elmozdulásokat szokott okozni a deviza- és részvénypiacon egyaránt, ez pedig a mostani feszült piaci környezetben sem lehet majd másként. Megnéztük, hogy a különböző forgatókönyvek esetén milyen piaci reakciókra számítanak a profik. Legutóbb egyébként jókora meglepetést okozott az adat, így a nagy piaci reakciók sem maradtak el, többek között a forintnak is keresztbe tettek a januári számok.
Az ISM szolgáltatószektori beszerzésimenedzser-indexe továbbra is erős szolgáltatószektorral árulkodik, azonban a legutóbbi adat némi lassulást mutat. A bmi-n belül a foglalkoztatottsági komponens továbbra is erős, viszony az árnyomás is túl magas ahhoz, hogy a Fed kamatcsökkentésben gondolkozhasson.
A vártnál jobban bővült a foglalkoztatottság az ADP felmérése szerint, ami megerősíti az amerikai gazdaság kirobbanó formáját.
Az amerikai feldolgozóipar januárban 26 hónapos visszaesés után ismét növekedési pályára állt, a gyártás és a kereslet élénkülésével. Az Institute for Supply Management (ISM) friss jelentése szerint a feldolgozóipari bmit 50,9 pontra emelkedett, jelezve a szektor bővülését.
Az amerikai vámfenyegetés árnyékában növekedett a kanadai feldolgozóipar, de a bizonytalanság erősödik a legfrissebb bmi-adatok szerint.
A kínai Caixin feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (bmi) januárban elmaradva a piaci várakozásoktól alig maradt a pozitív tartományban, amelyek legjobb esetben is stagnálást vetítenek előre, mert az adatfelvétel Donald Trump elnökségének első napjaiban zárult csak.
A foglalkoztatottak száma csökkent az előző év azonos időszakához képest 2024 negyedik negyedévében, miközben a munkanélküliségi ráta stabil maradt.
Hamarosan érkeznek az amerikai munkaerőpiaci adatok, amelyek ismét nagyon fontosak lehetnek, a piaci hatásokat illetően. Az Egyesült Államok gazdasága ugyanis egyelőre nagyon erős, úgy tűnik, hogy a magas kamatok sem fékezik különösebben. Ennek megfelelően az amerikai 10 éves kötvényhozamok nagyon magasan ragadtak, és a dollár is bitang erős. A friss számok tétje tehát igen nagy: a gazdasági lassulásra vagy az inflációra kell figyelnie a Fednek? Ráadásul ez a kérdés a forint számára sem mellékes.
Lendületet kaphat a digitális euró projekt.
A 89 éves Abbász két évtizede vezeti a Palesztinai Felszabadítási Szervezetet.
Trump szerint ő nem felelős a helyzetért.
Vlagyimir Putyin a Kremlben fogadta Donald Trump különmegbízottját.
Az alap verzió eléggé fapados lesz.
Gediminas Simkus szerint tovább kell csökkenteni a kamatokat.
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.