A 2021-ben kötött hosszú távú magyar-orosz gázvásárlási szerződés keretében a Gazprom ingyen szállítja le a földgázt a magyar határig, azaz Kiskundorozsmáig; és a szerződés pontos ismeretében komoly kártérítési felelőssége lenne az MVM-nek, ha a friss európai bizottsági terv alapján ki kellene lépnie a szerződésből – jelezte a Patrióta Youtube csatora keddi beszélgetése során Czepek Gábor.
Szlovénia és Algéria két évvel meghosszabbította a földgázszállításról szóló megállapodást, amelynek értelmében Szlovénia a szükséges gázmennyiségének közel felét az észak-afrikai országtól szerzi be.
Az Isztambulban csütörtökön várható orosz-ukrán béketárgyalások tükrében az Európai Unió energiaügyi biztosa egyértelművé tette kedden, hogy a blokk nem kívánja feléleszteni az orosz energiaimportot egy esetleges ukrán-orosz békekötés után sem.
Németország új szabályozási irányt jelölt ki a villamosenergia-hálózati díjak terén: a jövőben a megújuló termelőknek is fizetniük kellene forgalmi alapú rendszerhasználati díjat a hálózatra betáplált energia után - legalábbis ez olvasható a német szabályozó vitaindító anyagában.
Abban állapodott meg a szlovák energiaügyekért felelős miniszterrel Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, hogy a lehető legszorosabb együttműködésben harcolnak majd azon friss brüsszeli javaslat ellen, amely az orosz kőolajról és földgázról való teljes leválást célozza 2027-ig – jelezte pénteken a magyar külügyi tárca.
Ma hajnalban közzétette a 2025. évi első negyedéves gyorsjelentését a Mol: a legfrissebb számok újfent azt mutatják, hogy az olajcég eredménye az orosz-ukrán háború kirobbanása okozta energiaválság előtti időknél magasabb szinten tudott stabilizálódni. A friss számok bár messze vannak azoktól az eredményektől, amiket a rendkívül magas energiaár-környezetben tudott hozni a társaság, azonban jóval a hosszú távú átlag felett sikerült zárni a negyedévet, ezzel az elemzőket is alaposan meglepve, különösen a Downstream tekintetében. Az összességében kedvezően alakuló működési környezetben az Upstream és a Downstream szegmensek szállították az eredmény oroszlánrészét. Hernádi Zsolt a gyorsjelentés kapcsán figyelmeztet: a továbbiakban is hasonló, zavaros és bizonytalan idők jöhetnek, és bár az idei üzleti évre kitűzött célok teljesítésében jó úton halad a társaság, de megnőttek a kockázatok.
Közzétette idei első negyedéves gyorsjelentését a Mol: a legfrissebb számok alapján az mondható el, hogy kimondottan erős három hónapot zárt az olajcég.
Amerikai és orosz tisztviselők továbbra is titkos tárgyalásokat folytatnak arról, hogyan térhetne vissza az orosz gáz az európai piacokra. De nem ingyen: Trump cserébe részesedést szeretne a gázexporthoz tartozó bevételekből. Ehhez viszont kellene az EU is, mint vevő - egyelőre azonban ez nagyon messzinek tűnik.
Az Európai Parlament megszavazta az EU gáztárolási szabályainak enyhítését, ami csökkentheti az energiaárakat.
Péntek hajnalban érkeznek a Mol friss negyedéves számai: az elemzői várakozások alapján 2025 első negyedéve kiegyensúlyozottan alakulhatott az olajcég számára, a feldolgozás-kereskedelem (Downstream) és a kutatás-termelés (Upstream) üzletágak is aránylag jól szerepelhettek a most még kifejezetten jól alakuló iparági környezetben. Az elemzői konszenzust értékelve elmondható, hogy várhatóan nem fog szégyenkezni az olajcég az első negyedév számait látva. A friss számok ismét azt mutatják, hogy visszatér a Mol eredménye a "megszokott" kerékvágásba, és valamivel az orosz-ukrán háború kirobbanása előtti szintek fölött tud normalizálódni a negyedéves teljesítmény.
Az Európai Bizottság 2027 végéig teljesen megszüntetné az orosz olaj-, gáz- és nukleáris fűtőanyag-importot, és már júniusban kötelező érvényű jogszabályokat terjeszt elő a leválás végrehajtására. A brüsszeli terv ellen Szlovákia és Magyarország is tiltakozik, szuverenitásra és ellátásbiztonságra hivatkozva. Brüsszelből azonban határozottan reagáltak: a terv jogilag megalapozott, fokozatos leválást irányoz elő, és nem fogja felborítani az uniós energiapiacot, így áremelkedéssel sem jár.
Újra napirendre került a régóta halogatott Szibéria Ereje 2 gázvezeték az orosz–kínai csúcstalálkozón Moszkvában. A megrekedt tárgyalások egyik legfőbb akadálya eddig az ár, az útvonal és a projekt sürgősségének eltérő megítélése volt. Most azonban a gazdasági nyomás mindkét felet közelebb hozhatja a kompromisszumhoz - bár hivatalos megállapodás még nem várható a találkozón.
Az orosz költségvetés olaj- és gázértékesítésből származó bevételei 12 százalékkal csökkentek áprilisban az előző év azonos időszakához képest, amit a pénzügyminisztérium az olajárak jelentős esésével magyaráz.
A brüsszeli döntéshozók nagyon magabiztosak abban, hogy az a konstrukció, amit kitaláltak az orosz gázról és olajról való leválás kapcsán, jogilag működőképes, de könnyen lehet, hogy az érintett országok egy része a nemzetbiztonsági kockázatra hivatkozva próbálja majd elszabotálni a dolgot – mutat rá körképében a Politico.
Jogilag megvalósítható az Európai Bizottság kedden bejelentett stratégiája, amely az orosz olajról és gázról való teljes leválást célozza meg, de ez súlyos veszélyt jelent Magyarország számára, mert máshonnan drágábban kell beszerezni az energiahordozókat, ezért pénzügyileg nem lesz fenntartható a magyar rezsicsökkentési rendszer – ezt jelezte egy kedd esti lakossági fórumon Orbán Viktor.
Soha többé nem zsarolhatja Oroszország az energiaellátáson keresztül az Európai Uniót, és ezért 2027 végéig a tagállamok teljesen le fognak válni az orosz olajról, gázról és nukleáris fűtőanyagról, amely érdekében egy részletes útmutatót fogadott el mai ülésén az Európai Bizottság – ezt jelentette be ma délután Dan Jörgensen.
Kilépünk az összeszerelő-üzem szerepből?
Hatalmas vita lett a beszerzésből.
Nagy változásokat eszközölt befektetéseiben Michael Burry.
A korábbi elnök stábja nagyon megbánta a helyzetet.
Kilépünk az összeszerelő-üzem szerepből?
Hétvégén tartják az elnökválasztás második fordulóját.
A WTS szakértőivel beszélgettünk.