A németországi Sassnitz kikötővárosába vontatták vasárnap a Balti-tengeren sodródó, panamai felségjel alatt hajózó olajszállító tankert, amely a német hatóságok szerint az Oroszország által üzemeltetett, a szankciók megkerülésére szolgáló "árnyékflotta" egyik szállítójárműve.
A Panama-csatornát felügyelő hatóság vezetője a hét végén kijelentette, hogy a csatorna működése továbbra is panamai fennhatóság alatt áll, és minden kereskedő országgal nyitottak az együttműködésre.
Egy 99 ezer tonna üzemanyagot szállító tankhajónak nyújtottak pénteken segítséget a német hatóságok. Berlin szerint az Oroszország által üzemeltetett, a szankciók megkerülésére szolgáló "árnyékflotta" egyik szállítójárművéről van szó.
Egy kínai tulajdonú hajó átvágott egy tenger alatti optikai kábelt Tajvan közelében – jelentették a tajvani hatóságok a Wall Street Journal szerint. Az eset csak minimális szolgáltatáskimaradást okozott, de rávilágított a sziget és az internetkapcsolat sérülékenységére. Az incidens egyre gyakoribb kábelrongálások sorába illeszkedik, amelyek kritikus infrastruktúrák biztonságát helyezik előtérbe világszerte.
A konténerszállító hajók piacán rekordszámú új megrendelés érkezett, miután az iparág váratlan profitnövekedést tapasztalt. Azonban szakértők figyelmeztetnek, hogy a túlzott kapacitáskiépítés kockázata az instabil globális gazdasági környezetben komoly problémákhoz vezethet.
A Biden-kormányzat újabb szankciókat tervez bevezetni Oroszország ellen: a tervezett intézkedések elsősorban az orosz olajexportot célozzák, különös tekintettel az olajat szállító tartályhajókra, írja a Reuters. A lépés célja, hogy tovább csökkentsék Oroszország olajbevételeit.
A világ legnagyobb tőzsdén jegyzett olajszállító tartályhajó-üzemeltetőjének vezetője éles kritikát fogalmazott meg az ENSZ tengerészeti szabályozó testületével és az európai kormányokkal szemben a szabályozatlan hajók növekvő "árnyékflottája" miatt. A Frontline vezérigazgatója szerint csak idő kérdése, hogy mikor következik be jelentős katasztrófa a vizeken - írta meg a Financial Times.
Ukrajna kivitele mintegy 13,4 százalékkal nőtt az idén nagyrészt annak hatására, hogy helyreállt a tengeren történő szállítás - közölte Julia Szvidirenko ukrán első miniszterelnök-helyettes, gazdasági miniszter.
A finn rendőrség által őrizetbe vett Eagle S tankhajó, amelyet egy víz alatti elektromos kábel megrongálásával gyanúsítanak, speciális megfigyelő berendezésekkel volt felszerelve. Egy, a nyomozással kapcsolatban álló forrás szerint ezek az eszközök lehetővé tették, hogy a jármű gyakorlatilag Oroszország "kémhajójává" váljon - számolt be a Lloyd's List.
A finn hatóságok csütörtökön feltartóztatták egy tankert, amelyet a Finnországot Észtországgal összekötő tenger alatti villamosvezeték megrongálásával gyanúsítanak - közölte a helyi rendőrség.
Az egyiptomi gazdaságot súlyos csapás éri: a Szuezi-csatorna bevételei drasztikusan csökkennek 2024-ben. Abdel Fattáh esz-Szíszi elnök bejelentése szerint a regionális kihívások miatt az ország mintegy 7 milliárd dollárnyi bevételtől esik el. Ez a visszaesés a 2023-as bevételek több mint 60 százalékát jelenti.
A Boszporusz-szorosban csütörtökön leállt a hajóforgalom egy tartályhajó műszaki hibája miatt. A hatóságok már intézkedtek a probléma elhárításáról, de egyelőre nem tudni, mikor indulhat újra a forgalom a stratégiai fontosságú vízi úton.
Terrorcselekmény áldozata lett a spanyol partoknál, a Földközi-tenger nemzetközi vizein elsüllyedt Ursa Major orosz teherhajó - közölte szerdán a hajót üzemeltető Oboronlogisztyika orosz állami vállalat.
Panama szuverenitása és függetlensége nem képezi vita tárgyát - jelentette ki vasárnap José Raúl Mulino panamai elnök az X-en, miután Donald Trump megválasztott amerikai elnök a szerinte túl magas használati díjak miatt a Panama-csatorna visszavételével fenyegette meg a közép-amerikai országot.
A svéd rendőrség megfigyelőként vett részt egy kínai hajón végzett vizsgálaton a Balti-tengeren, ahol két víz alatti távközlési kábel megrongálódásának ügyét vizsgálják. Bár az incidens kapcsolatban állhat a geopolitikai feszültségekkel, Svédország hangsúlyozta, hogy Kínát egyelőre nem vádolják semmivel – számolt be a DW.
Az észak-európai országok szigorítják az orosz olajszállítmányokat érintő ellenőrzéseket: a tankerhajók mostantól kötelesek igazolni baleseti biztosításuk meglétét, különben szankciókra számíthatnak. Az intézkedés célja az orosz „sötét flotta” korlátozása, amely elöregedett hajókkal és rejtett tulajdonosi háttérrel kerüli meg a nyugati szankciókat.
Személyi sérülésről egyelőre nem érkezett bejelentés.
Új lehetőségeket teremt az uniós exportőrök számára.
Márkás gyógyszerek másolatait árusítókat vizsgált az FDA.
Elon Musk venné meg a TikTok amerikai operációját?
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.
Napokon belül kamatot vált az első PMÁP-sorozat.