Ezen áll vagy bukik az AI-forradalom sikere a vállalatoknál

2025. július 14. 14:24 | Portfolio

Ezen áll vagy bukik az AI-forradalom sikere a vállalatoknál

Ahogy a mesterséges intelligencia (AI) alkalmazása felgyorsul, a technológiai felsővezetés (tech C-suite) új készségekre tesz szert, növeli befolyását és egységes megközelítést alkalmaz az üzleti transzformáció során. A Deloitte friss felmérése, a „Deloitte Tech Exec Survey”, rávilágít, hogy a technológiai vezetők szerepe átalakul, miközben a generatív AI (GenAI) és a funkciók közötti szoros együttműködés kulcsfontosságúvá válik a sikeres üzleti átalakulásokhoz. November 25-ei AI & Digital Transformation konferenciánkon hasonló témákról is szó lesz, érdemes már most regisztrálni az eseményre!

85 millió munkahely tűnhet el a mesterséges intelligencia miatt - De a valóság egészen más

2025. július 12. 14:00 | Balázsi Boglárka

85 millió munkahely tűnhet el a mesterséges intelligencia miatt - De a valóság egészen más

A mesterséges intelligencia (AI) forradalma már nem a jövő, hanem a jelen kihívása – egyre több munkakört alakít át, miközben új lehetőségeket is teremt. Egyes szektorokban tömeges leépítések jöhetnek, máshol viszont felértékelődik az emberi kreativitás, stratégiai gondolkodás és érzelmi intelligencia. De vajon kiket érint leginkább az AI térnyerése – és kik maradnak biztos pozícióban a munkaerőpiacon?

Világszinten is különleges, okos autópálya-szakaszt adtak át Magyarországon

2025. július 11. 11:23 | Portfolio

Világszinten is különleges, okos autópálya-szakaszt adtak át Magyarországon

Egyedülálló digitális rendszert helyeztek üzembe az M1-M7 autópálya közös szakaszán, amely valós idejű forgalomfigyeléssel és modellezéssel a jövő közlekedésének alapját képezi - közölte a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gépjárműtechnológia Tanszéke. A Budaörs mellett létrehozott intelligens infrastruktúra nemcsak a hazai közlekedésbiztonságot javítja, hanem nemzetközi szinten is kiemelkedő tesztkörnyezetet biztosít az önvezető technológiák fejlesztéséhez.

Azt mondtuk, hogy ez lehet az év egyik legjobb befektetése - Így is lett

2025. július 10. 16:00 | Portfolio

Azt mondtuk, hogy ez lehet az év egyik legjobb befektetése - Így is lett

Tavaly december végén több izgalmas, egyaránt nagy hozamlehetőséget kínáló befektetési lehetőséget is felvázoltunk előfizetőinknek. Volt itt szó mesterséges intelligenciáról, magyar részvényekről, és több titkos favoritról is, melyekből fű alatt kerekedhet az év egyik legjobb befektetése. Most az utóbbival fogunk foglalkozni, ugyanis ajánlottunk egy részvényt, melynek az utóbbi hónapokban jócskán elszállt az árfolyama. Vajon most sem késő még beszállni?

Schrödinger AI-ja, egy második Hold és a játékelmélet – hogyan térképezzük fel a jövőt?

2025. július 10. 15:00 | Szabó Dániel

Schrödinger AI-ja, egy második Hold és a játékelmélet – hogyan térképezzük fel a jövőt?

A jövőt nem megjósolni kell, hanem feltérképezni; az intelligencia nem kizárólag emberi tulajdonság; a mesterséges rendszerek nem eszközök, hanem társak lehetnek; a jövővel való foglalkozás már önmagában formálja a jövőt; és a legnagyobb kihívás most nem a tudás, hanem az alkalmazkodás – többek között ezekről beszélgettünk Dávid-Barrett Tamással, az Oxfordi Egyetem evolúciós viselkedéskutatójával. A kutató szerint a forgatókönyvek nem igazak vagy hamisak, hanem hasznosak vagy haszontalanok, a jóslás helyett pedig a lehetőségek felmérésére van szükség, amely lehetővé teszi, hogy döntéseinket tudatosabban hozzuk meg. Úgy látja, hogy a mesterséges intelligencia nem egyszerűen gyorsabbá teszi a munkát, hanem új képességek elsajátítását követeli meg, hasonlóan az ipari forradalom utáni időszakhoz. A közös intelligenciarendszerek térnyerése azt is jelenti, hogy az ember dominanciája nem eltűnik, hanem átalakul – és ezen múlik, hogy szimbiózis vagy szembenállás felé haladunk-e. Dávid-Barrett Magyarországon legújabb könyve, A patriarchátus természetrajza megjelenése alkalmából járt.

Több millió munkahelyet hozhat a zöld átállás: a tehetségek megtartásán múlhat Európa versenyképessége

2025. július 10. 14:00 | Portfolio

Több millió munkahelyet hozhat a zöld átállás: a tehetségek megtartásán múlhat Európa versenyképessége

A Nemzetközi Megújuló Energia Ügynökség (International Renewable Energy Agency) becslései szerint 2030-ra a zöld átállás a globális energetikai szektorban várhatóan 139 millió új munkahelyet teremt, csak Európában pedig 1 milliót, 2050-ig 2 milliót. Morgan Beckert, a Schneider Electric európai HR vezetőjét arról kérdeztük, hogyan kerülhető el, hogy Európa versenyképességi hátrányba kerüljön amiatt, hogy nem elég gyorsan reagál képzési szinten az újonnan létrejövő kihívásokra, hogyan lehet felkelteni az egyetemekről kikerülő tehetségek érdeklődését, és hogyan fogják megoldani többszáz ember egyidejű munkába állítását a Dunavecsén épülő okosgyár új üzemrészénél.

Váratlanul lemondott az X vezérigazgatója

2025. július 09. 19:34 | Portfolio

Váratlanul lemondott az X vezérigazgatója

Linda Yaccarino, az Elon Musk tulajdonában lévő X közösségi médiaplatform vezérigazgatója bejelentette távozását a vállalat éléről, ahol 2023 júniusa óta töltötte be ezt a pozíciót - írta a BBC.

Olyat tett az Nvidia, amire eddig a világon senki nem volt képes

2025. július 09. 15:53 | Portfolio

Olyat tett az Nvidia, amire eddig a világon senki nem volt képes

Az Nvidia részvényei több mint 2%-kal emelkedtek szerdán, amivel a vállalat piaci értéke először lépte át a 4 ezer milliárd dolláros határt, köszönhetően a mesterséges intelligencia boom hardveres hátterét biztosító technológiai óriás iránt ismét fellobbanó befektetői érdeklődésnek - tudósított a Cnbc.

Drámai változások előtt állnak a dolgozók

2025. július 09. 12:02 | Portfolio

Drámai változások előtt állnak a dolgozók

Az OECD friss jelentése szerint a munkaerőpiacok továbbra is erősek, a foglalkoztatottság történelmi csúcson, a munkanélküliség rekordalacsony szinten van – de a gazdasági növekedést egyre inkább fékezik a geopolitikai kockázatok és a társadalom elöregedése. A következő évtizedekben drámaian csökkenhet a munkaképes korú népesség, miközben nőnek az állami kiadások, és lassulhat a termelékenység. Az OECD számításai szerint a népesség elöregedése miatt az egy főre jutó GDP éves növekedési üteme a korábbi 1%-ról akár 0,6%-ra is lassulhat 2060-ig – szakpolitikai beavatkozás nélkül ez gyakorlatilag minden országot érinteni fog. Az OECD szerint most van szükség ambiciózus reformokra, hogy a gazdaságok fenntarthatóak maradjanak.

Részletes keresés