Kapu Tibor személyében 45 év után újra űrhajósa van Magyarországnak, miután többszöri halasztást követően elindult az űrállomásra az Axiom Mission 4 (Ax-4) keretében. A több mint 24 órája úton lévő küldetés tagjai az éjszaka folyamán már nagyjából elérték a Nemzetközi Űrállomás (ISS) repülési magasságát, majd fokozatosan közelítették meg az ISS-t, a ma fél egykor megtörtént dokkolási művelet előtt. Azóta a Dragon Grace űrkapszula sikeresen kapcsolódott az állomáshoz, majd 14:17-kor, alapos vizsgálatokat követően kinyílt az űrhajó ajtaja és Kapu Tiborék átléphettek az Nemzetközi Űrállomás fedélzetére.
Sikeres dokkolás után kevesebb mint két órával kinyílt a SpaceX Dragon Grace ajtaja, így az Axiom-4 küldetés tagjai, Kapu Tiborral együtt beléphetnek a Nemzetközi Űrállomásra (ISS). Kapu Tibor 45 évvel Farkas Bertalan űrutazása után hazánk második űrhajósa lett.
Sikeres volt a dokkolási manőver, így Kapu Tibor mintegy 28 órás utazás után megérkezett a Nemzetközi Űrállomásra (ISS).
Nagyjából 20 percre élőben jelentkeztek be az Axiom-4 küldetés űrhajósai a SpaceX Dragon űrkapszulából. A bejelentkezéskor már 24 órája úton lévő űrhajósok szerint minden rendben ment a felszálláskor. A közvetítés során mindannyian üzentek néhány mondatban. Kapu Tibor elmondta, hogy az űrküldetéshez vezető hosszú felkészülési időszakot nagy örömként élte meg, valamint elárulta, milyen élmény volt tegnap a Dragon kapszulába beszíjazva várni az indulás pillanatát.
A Spacejunkie, űrkutatással foglalkozó szakportál ma reggel videót tett közzé, amelyen szabad szemmel is látható az Axiom-4 küldetés SpaceX Dragon űrkapszulája, Kapu Tiborral, hazánk második űrhajósával a fedélzetén.
Magyar idő szerint reggel fél kilenckor három társával együtt elindult az űrállomásra Kapu Tibor, aki hazánk második űrhajósaként számos kísérletet fog elvégezni majd a Nemzetközi Űrállomáson. A többszöri halasztást követően megvalósuló, régóta várt fellövésről látványos felvételek készültek.
Sok várakozást követően után úgy néz ki, hogy hazánk második űrhajósa ma reggel fél kilenckor indulhat majd a Nemzetközi Űrállomásra, az Axiom Mission 4 keretei közt. A korábbi hetekben feszült figyelem övezte a NASA és két amerikai űrvállalat, az Axiom Space és a SpaceX által vezetett küldetést, ugyanis kezdetben időjárási körülmények, később pedig technikai gondok hátráltatták az űrhajósok indulását. A SpaceX Falcon-9 folyékony oxigéntartályának problémái után a Nemzetközi Űrállomás egyik moduljának szivárgása miatt kellett ismét elhalasztani a küldetést. Ugyan utóbbi nem újkeletű probléma, a jelenlegi helyzetben a NASA további vizsgálatok szükségességére hivatkozva mégis elnapolta az Ax-4 indítását. Cikkünkben összeszedtük, mit lehet tudni az ISS-t érintő szivárgási problémákról.
A NASA, az Axiom Space és a SpaceX közleménye szerint június 25-én indulhat útnak a hazánk második űrhajósát, Kapu Tibort is szállító Axiom-4 űrmisszió a florida-i Kennedy Űrközpontból.
Az amerikai SpaceX Starship rakétarendszerének második fokozata hatalmas robbanás közepette semmisült meg egy statikus tesztüzem során Texasban - írta meg a Space.com. Az Elon Musk által vezetett űrvállalat jelenleg tesztfázisban lévő Starship rakétájával nem ez az első incidens idén; korábban a repülési tesztek során többször megsemmisült a rendszer második fokozatát képező űrhajó. A hatalmas rakétarendszer fontos szerepet tölt be a vállalat ambíciózus Mars-programjában, a szakemberek szerint azonban a mostani hiba még tovább késleltetheti Starship elkészültét.
Legkorábban június 22-én, vasárnap indulhat az Axiom-4 misszió legénysége, köztük Kapu Tibor kutatóűrhajós a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) - írta meg az MTI a HUNOR program Facebook-oldalán megjelent információk alapján szerdán.
Legkorábban június 19-én indulhat az Axiom-4 misszió legénysége, köztük Kapu Tibor kutatóűrhajós a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) - tette közzé a HUNOR program a Facebook-oldalán szombaton.
A Fehér Ház utasította a Védelmi Minisztériumot és a NASA-t, hogy gyűjtsenek információkat a SpaceX milliárdos szerződéseiről, miután Donald Trump elnök és Elon Musk között nyilvános nézeteltérés alakult ki.
Több mint 45 év után hamarosan újra lesz űrhajósa Magyarországnak. A gépészmérnök végzettségű Kapu Tibort 240 jelentkező közül választották ki a hazánk szempontjából történelminek számító feladatra, amelynek keretében két hetet tölthet el a Nemzetközi Űrállomáson, ahol számos kísérletet, többek között magyar vállalatok és egyetemek által kért tudományos vizsgálatot fog majd elvégezni. A missziót az egyre inkább a magáncégekre építő modern űrkutatás két rendkívül fontos vállalata, az Axiom Space és a SpaceX bonyolítja majd le a NASA-val együttműködve, akik korábban három, legénységgel ellátott kereskedelmi repülést is végeztek már az állomásra. A magyar űrhajóst is szállító Axiom Mission 4 küldetésnek többszöri halasztást követően a hét közepén kellett volna elindulnia a floridai Kennedy űrközpontból, azonban kezdetben a SpaceX Falcon 9-es rakéta üzemanyagtartályával, majd pedig a Nemzetközi Űrállomásnál jelentkező technikai problémák miatt egyelőre határozatlan ideig tovább csúszik a kilövés.
A NASA és az Axiom Space elhalasztotta a Nemzetközi Űrállomásra induló Axiom Mission 4 küldetés indítását, miközben a Zvezda szervimodul nyomásproblémáinak kivizsgálása zajlik - közölte a NASA.
Elon Musk és Donald Trump viszonya látványosan megromlott, a korábban szövetségesként működő tech-milliárdos és az amerikai elnök nyilvánosan esett egymásnak, a vita középpontjában pedig az elektromosautó-támogatások kivezetését is tartalmazó költségvetési törvényjavaslat állt. A szócsata heves árfolyamesést hozott a Teslánál, de a por leültével a befektetők inkább lehetőséget láttak a botrányban, hiszen hamar elkezdték venni a megütött részvényeket. Ma Elon Musk már megbánását fejezte ki az X-en, amivel elindulhat a békülés a két fél között. Közben a Tesla árfolyama már feljebb nyithat, mint ahol története legnagyobb zuhanása előtt állt.
Elon Musk techmilliárdos szerdán az X közösségi platformon arról írt, hogy megbánta egyes múlt heti posztjait Donald Trump amerikai elnökről, mivel azok "túl messzire mentek" - írja a Reuters.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Még az amerikai döntéshozókat is váratlanul érte a fegyverek visszahívása.
Eddig bejött a stratégia.
Sorra szólalnak meg az elemzők.
10 milliárd forintos támogatással mentenék meg a nyarat.
Így termelj, tárolj és válj le a hálózatról egyszer és mindenkorra!
Nincs bizalom az amerikai gazdaság iránt.