Április 28-án példátlan áramszünet bénította meg Spanyolországot, amikor öt másodperc alatt 15 gigawattnyi – azaz az országos ellátás 60%-át kitevő – villamos energia tűnt el a rendszerből. Bár a teljes hálózati működés 16 órán belül helyreállt, a hatóságok azóta is keresik az okokat – és egyre komolyabban vizsgálják egy esetleges kibertámadás lehetőségét.
Az ENTSO-E közzétette első jelentését a 2025. április 28-án az Ibériai-félszigeten történt áramkimaradás okairól. A vizsgálat sok érdekességet tárt fel és részletesen leírja, hogy milyen láncreakció okozta a blackout-ot.
Újabb jelentős áramkimaradás volt Spanyolországban: La Palma szigetén, a Kanári-szigeteken jelentős áramkimaradás történt, amely több településen okozott áramkimaradást, ami mintegy 19 500-30 000 lakost érintett.
Pedro Sanchez spanyol miniszterelnök szerint a magas jövedelmű áramipari vezetőknek kellene állniuk az atomerőművek működtetésének költségeit, ha nem akarják leállítani azokat. A kormányfő ezzel próbálja elhárítani a kritikákat a rekordméretű áramkimaradás után
Az Endesa spanyol energiaszolgáltató vezérigazgatója a múlt heti példátlan áramkimaradás után felszólította a döntéshozókat az atomerőművek adóterheinek felülvizsgálatára és a villamosenergia-hálózati beruházások jobb megtérülésének biztosítására.
Az Ibériai-félszigeten tapasztalt történelmi áramszünet csaknem 400 millió euró veszteséget okozott a gazdaságnak a legnagyobb hazai bank becslése szerint - írta meg a Bloomberg.
Európa elöregedett villamosenergia-hálózata nem bírja a megújulók rohamos térnyerését és az egyre növekvő villamosenergia-igényt. A közelmúltbeli spanyol-portugál áramszünet sokkolta a kontinenst, és rávilágított arra, hogy elengedhetetlen az infrastruktúra gyors és jelentős fejlesztése, ha el akarjuk kerülni a jövőbeli összeomlásokat - a Reuters beszámolója.
Rézkábel-tolvajok bénították meg a spanyol nagysebességű vasúthálózat egy részét vasárnap este, ami miatt utasok ezrei rekedtek az állomásokon, néhányan pedig a vonatokon töltötték az éjszakát.
Portugália óvatosságból egyelőre továbbra sem állítja helyre a villamosenergia-kereskedelmet keleti szomszédjával, Spanyolországgal, így tehát egyedül próbálja megoldani az áramellátását, mivel úgy tűnik, hogy a hatóságoknak egyelőre "fogalmuk sincs", hogy mi okozta a hétfői óriási áramszünetet mindkét országban.
Már hallgatható a Portfolio Checklist szerdai adása. A műsor első részében a szerdán publikált, a várakozásokat is alulmúló első negyedéves hazai GDP-adatról volt szó. A témában itt volt velünk Madár István a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője. A második részben a MAVIR, a spanyol áramhálózati összeomlásról szóló exkluzív háttéranyagát beszéltük át Weinhardt Attilával, a Portfolio energiapiaci elemzőjével. Végül Bencze Balázzsal, a Portfolio Trader kereskedési vezetőjével az április végi tőkepiaci eseményeket és a jövő heti lehetséges irányokat tekintettük át.
Egészen biztosan bekerül az európai energiastratégiákkal és a villamosenergia-rendszer fejlődésével foglalkozó történelemkönyvekbe mindaz, ami 2025. április 28., hétfőn Spanyolországban és Portugáliában történt. A mintegy 60 millió érintett lakos, a civilizált társadalom alapvető működéséhez szükséges infrastruktúra teljes leállása hatalmas földrajzi területen nem csak a spanyol és a portugál lakosság, hanem az egész Európai Unió lakosságának és döntéshozóinak érdeklődését kiváltotta.
Hétfőn kora délután az egész világon végig söpört a hír, miszerint Spanyolország és Portugália teljes területén, valamint Franciaország egyes régióiban leállt az áramellátás, amely nagy káoszt okozott olyan nagyvárosokban is, mint Porto, Madrid és Barcelona. Az emberek tízmillióit érintő áramszünet hatására az Ibériai-félszigeten az internetelérés és az ivóvízellátás is akadozni kezdett. A történtek az egész világot megrázták, a zavarok iránti érdeklődés pedig a Google Trends keresési statisztikáiban is tükröződött.
Az első negyedévben az eurózóna GDP-je 0,4%-kal haladta meg az előző negyedévit, élénkülést mutatva a 2024 végi 0,2%-hoz képest. Előzetesen ugyanezt a 0,2%-ot várták a mostani adatközléstől is, tehát az adat pozitív meglepetést jelent. Az EU országainak eddig ismert GDP-adatai közül a magyar a legkisebb, az egyetlen, amelyik visszaesést mutat.
A spanyol hálózatüzemeltető nyilatkozata szerint az Ibériai-félszigetet sújtó áramszünet hátterében egy kisebb spanyol régió állhat, ahol feltehetően egy (vagy több) napelempark esett ki a rendszerből. Megdöbbentő, de a Portfolio számításai alapján ebben a térségben található Spanyolország teljes napelemes kapacitásának csaknem egynegyede – így nem meglepő, hogy az innen kiinduló zavar komoly hatással volt az országos ellátásbiztonságra.
Négy halálos áldozatot követelt az Ibériai-félszigetet sújtó áramkimaradás, miután egy idős házaspár és felnőtt fiuk szén-monoxid-mérgezésben halt meg egy generátor használata miatt - közölte a Sky News.
Felmerül, hogy Spanyolország és Portugália áramkimaradását egy ritka légköri jelenség okozhatta, bár a spanyol meteorológiai szolgálat (AEMET) közlése szerint nem észleltek semmilyen szokatlan légköri vagy hőmérsékleti jelenséget - tudósított a Live Science.
A kontinens egyszerre fegyverkezne és támogatná a gazdákat.
Mégis fontos nekik a készpénz megtartása.
Éjfélig még teljesíthető a bevallás.
A Moody's leértékelése új fejezetet nyithat.
Dr. Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza volt a vendégünk.
A friss díja kapcsán beszélgettünk vele számos témáról.