Ukrajnából jöhet az áram Magyarországra

Ukrajnából jöhet az áram Magyarországra

Ukrajnában ismét többlet villamosenergia-termelést regisztráltak csütörtökön, aminek következtében a tervek szerint újból megindulhat az áramexport több országba, köztük Magyarországra - számolt be az ukrán energetikai minisztérium sajtószolgálata pénteken a Telegramon.

Jönnek az elektromos buszflották: így kell átalakítani hozzájuk a depókat

Jönnek az elektromos buszflották: így kell átalakítani hozzájuk a depókat

A buszok esetében sokkal gyorsabban megy végbe az elektrifikáció, mint a személygépjármű szegmensben, minden harmadik tavaly eladott jármű már teljesen elektromos vagy hibrid meghajtású busz volt Európában. Igaz, hogy az eszközök beszerzése és a töltési infrastruktúra kiépítése rengeteg költséggel jár, de számos EU forrás segíti az átállást, az üzemeltetési költségek pedig jelentősen alacsonyabbak lehetnek, mint a dízelüzemű flották esetében. A buszvásárlásokat minden esetben depófejlesztésnek kell megelőznie, a Siemens például olyan komplex depómenedzsment rendszert tud kiépíteni, amely optimalizálja a buszok töltési teljesítményét a hatótáv-igényük függvényében. Az évtizedek óta velünk élő trolikat hosszabb távon a teljesen elektromos eszközök válthatják, de a hidrogéntechnológia is az ajtón kopogtat már, és szintén felzárkózhat az akkumulátoros technológia mellé. A Siemens három telephelyen is szolgál ki elektromos buszokat itthon, de Európa egyik legnagyobb elektromos buszdepó projektje is a vállalathoz kapcsolódik, ahogy számos más világszerte. A Portfolio Szilágyi Norbertet, a Siemens Zrt.  e-mobilitás értékesítési vezetőjét és Négyesi Szilárdot, a vállalat közép-kelet-európai technikai sales support vezetőjét kérdezte az elektromos buszflották üzemeltetésének sajátosságairól, a szükséges infrastruktúra kiépítéséről és a vállalat eddig megvalósult projektjeiről.

Napelemesek, figyelem: fontos tiltás szűnhet meg

Napelemesek, figyelem: fontos tiltás szűnhet meg

Megszűnhet az erkélynapelemek hazai tiltása, a magyar szabályozás megengedővé válik – ez olvasható ki a magyar kormány által az Európai Bizottságnak leadott, a REPowerEU fejezettel kiegészített helyreállítási tervének egyik energetikai vállalásából. Mindez nagy változás lenne, hiszen jelenleg Magyarországon az áramszolgáltatók nem engedélyezik ezeket a legfeljebb 0,8 kW-os fotovoltaikus berendezéseket, az EU más országaiban ugyanakkor széleskörűen alkalmazzák őket. A dolog „szépséghibája”, hogy ezt a vállalást már 2023. március 31-i határidővel vállalta a kormány, igaz a határidő nem volt kötelező, de előbb-utóbb várhatóan megszületik majd az a szabályozás, hogy az ilyen kis kapacitású napelemek telepítéséhez elég lesz egy bejelentés/regisztráció, és ehhez képest legfeljebb két hónapon belül hálózatra is kell csatlakozni. Amíg ez a szabályozás megszületik, addig is örülhetnek a napelem telepítést tervezők, hiszen idén január 1-től megszűnt az ország nagy részén a hálózati betáplálási stop. Az alábbiakban a helyreállítási terv zöld átállással kapcsolatos vállalásainak egyik központi részét, a megújuló energiákkal kapcsolatos lépéseket foglaljuk össze.

Átírja a rezsivédelmi szabályokat a kormány

Átírja a rezsivédelmi szabályokat a kormány

A kormány módosítja a rezsivédelem ellentételezésének kiszámítására vonatkozó előírásokat az Energiaügyi Minisztérium. A szerdán megjelent rendelet kitérnek a villamos energia szolgáltató részére járó ellentételezés kalkulálásának módszertanára, valamint az indokolt ár meghatározására is.

Siemens: jelentős a digitalizációs potenciál a villamosenergia hálózati fejlesztésekben

Siemens: jelentős a digitalizációs potenciál a villamosenergia hálózati fejlesztésekben

A hazai villamosenergia elosztóhálózat nem elmaradottabb, mint európai társai, a kontinensen mindenhol hasonló kihívásokkal küzdenek az elektrifikáció és a megújuló energia integrálása kapcsán. Az elosztóhálózat jelentős része, valamint az alállomások és kompakt transzformátorházak bár bizonyos szinten már digitalizáltak, de sok esetben még kevésbé használják ki a szolgáltatók az új technológiákban rejlő potenciált. Az eszközök, a kapcsolóberendezések, az energiaátvitel és a terhelés folyamatos monitorozásával tervezhetőbbé válhatnak a karbantartások és könnyebben meghatározhatóak a kritikus fejlesztési pontok. A hálózat digitalizálása, a megújuló energiaforrásokon alapuló erőművek szabályozott betáplálásának hosszútávú megoldása, illetve a várható fogyasztásnövekedés elképesztő méretű és költségvetésű beruházásokat igényel, amely csak komoly szemléletváltással és a legmodernebb megoldásokkal valósítható meg. A Portfolio Vass Józsefet, a Siemens Zrt. Smart Infrastructure terület villamosenergia hálózattal kapcsolatos és digitalizációs üzletfejlesztésért felelős szakemberét kérdezte a hálózat előtt álló kihívásokról, megoldandó problémákról, az elektromobilitás igényeit kiszolgáló infrastruktúráról, valamint az idő- és erőforrásmegtakarítást jelentő megoldásokról.

Fél év alatt több mint 200 milliárdos profit az MVM-nél

Fél év alatt több mint 200 milliárdos profit az MVM-nél

Közzétette a 2023-as év első feléről szóló pénzügyi jelentését az MVM csoport, amelyből kiderült, hogy az energiapiacokon tapasztalható konszolidáció ellenére jelentős mértékben tudott profitálni a cég. A féléves adózott eredmény közel harmada a külföldi leányvállalatok teljesítményéből adódott.

Kiderült, mi okozhatta a pusztító hawaii katasztrófát

Kiderült, mi okozhatta a pusztító hawaii katasztrófát

Az erdőtűz sújtotta Maui szigetén megnyitották a természeti katasztrófa miatt lezárt fontosabb utakat, és az iskolák is elkezdték a tanévre a felkészülést, miközben Lahaina városának romjai között változatlanul az áldozatok maradványai után kutatnak. A múlt keddi tűzvész okainak vizsgálata arra mutat, hogy a leszakadó, feszültség alatti elektromos vezetékek lobbanthatták lángra a száraz aljnövényzetet.

Ilyen katasztrófát még nem látott a modern Amerika – Egyetlen súlyos tényező áll a háttérben

Ilyen katasztrófát még nem látott a modern Amerika – Egyetlen súlyos tényező áll a háttérben

Majdnem száz ember biztosan meghalt és több ezren vesztették el az otthonokukat, megélhetésüket a Hawaii-hoz tartozó Maui szigetén tomboló tűzvész miatt. Lahaina városában hatalmas a pusztítás, az anyagi károkat még csak megbecsülni is nehéz. A helyiek fosztogatókról, hiányos vízellátásról beszélnek az amerikai médiának. Azt még mindig nem tudni, hogy pontosan mi okozta Amerika modern történelmének leghalálosabb tűzvészét, de a legtöbben a klímaváltozásnak tudják be azt, hogy a lángok ekkora pusztítást tudtak okozni.

"Éjszakai" áram: ez lehet az oka a rejtélyes kimaradásoknak

A fogyasztóvédelemért felelős Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalhoz nem érkezett olyan bejelentés vagy fogyasztói panasz, amely arról szólt volna, hogy a szolgáltató nem biztosítja megfelelő módon a felhasználónak a vezérelt ("éjszakai") áram szolgáltatást, és az elosztóhálózat-üzemeltetők is azt közölték lapunkkal, hogy az előírtaknak megfelelően teljesítik e kötelezettségüket. Olvasónk ugyanakkor azt jelezte, hogy a szolgáltatás kimaradása mégis előfordulhat üzemzavar vagy a vezérlő készülék és a fogyasztó berendezés meghibásodása nélkül is, és az általunk megkérdezett szakember szerint is lehetséges elméletileg, hogy a kapcsolási jel valamilyen hálózati zavar miatt nem érkezik meg fogyasztóhoz, noha ennek előfordulási valószínűsége szerinte rendkívül csekély.

Így is lehet: 4 napos munkahéttel válaszol a magyar KKV az energiaár robbanásra

Így is lehet: 4 napos munkahéttel válaszol a magyar KKV az energiaár robbanásra

Az energiaválság miatt a földgáz és az áram ára is az égbe szökött, nem volt ritka, hogy a vállalatok hússzoros árat is fizethettek az energiáért. A költségek ugyan csökkenésnek indultak, de a Portfolio – MAGE Járműipar 2023 szakértői ugyanakkor egyetértettek abban, hogy az olcsó energia korának vége, és a néhány évvel ezelőtti árakhoz képest is jelentősen magasabb szinten fognak stabilizálódni. Az energiaintenzív iparágak számára ez súlyos versenyképességi hátrányt jelent, különösen úgy, hogy jelentős, akár 40-50 százalékos energiaköltségfelárral is számolni lehetett a nyugat-európai szereplőkkel szemben. Mit tehet ilyenkor egy vállalat, hogy talpon maradjon? Mi jöhet a tűzoltás után, milyen stratégiát kell folytatnia a hosszútávon is sikeres működéshez?

Belenyúl a kormány a közműszolgáltatásokba - itt a terv

Belenyúl a kormány a közműszolgáltatásokba - itt a terv

A kormány adminisztratív egyszerűsítésre hivatkozva módosítani a közműszolgáltatóknál érvényes szabályokat, így könnyebb lesz átjelenteni a mérőórákat, vagy elszámoltatni a túlfizetéseket, de lehetőség nyílik a távhőszerződéseknél is a jóváírásokra. Mentességet kapnak a kiemelt beruházások, továbbá kevesebb helyen lehetnek majd ügyfélszolgálatok. Lényegében teljesen más helyzetbe kerülne az új fogyasztók, vagy az ingatlanvásárlás utáni ügyintézésbe belevágók.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Ők a leggazdagabb magyar nyugdíjasok
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.