Már több mint egy hónapja él az árrésstop; a március havi élelmiszer-inflációs adatok megjelentek, annak havi változása pedig rendkívül alacsony volt. Felmerül a kérdés, hogy ez a korai siker fenntartható-e?
A COVID kitörése óta többször is érték megrázkódtatások az értékpapír piacokat, legutóbb pedig Donald Trump gazdaságpolitikai lépései hoztak újabb fordulatokat a tőzsdéken. Ilyen bizonytalan környezetben nem meglepő, hogy egyre többen keresnek biztosabbnak tűnő befektetési lehetőségeket, melyek között az élelmiszer iránti kereslet folyamatos növekedése miatt az agrárszektor kifejezetten ígéretes opció lehet. De vajon milyen lehetőségek rejlenek ebben a szegmensben, és mivel kell feltétlenül tisztában lennünk ahhoz, hogy valóban jó döntést hozzunk? Erről beszélgetünk az Alapvetés podcast új műsorában Nagy Viktorral, a Portfolio részvény divíziójának vezető elemzőjével.
Donald Trump most nem osztotta ki azonnal a Fed elnökét. Aludt rá egyet, hogy aztán kőkeményen beleszálljon, amiért nem csökkentette a kamatot.
Elkészült a 2026-os költségvetés, ami olyan rendkívül bizonytalan környezetben született, hogy a legfőbb kérdés az: egyáltalán kiállja-e az idő próbáját annyira, hogy ne kelljen módosítani a fő számait még idén. Kedden a parlament oldalára is felkerült a jövő évi költségvetésről szóló, 267 + 66 oldalas törvényjavaslat, miután Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter átadta a tervezetet Kövér László házelnöknek. A büdzsé stabilitását megkérdőjelezi a tavaszi elfogadás, valamint a gyorsan változó vámháborús és geopolitikai helyzet, ám a kormány számára ez mellékessé vált. A cél, hogy a kihirdetett gazdaságpolitikai intézkedéseket (adócsökkentések, béremelések, stb.) jövőre végre tudják hajtani, ha engedi ezt a jelenlegi költségvetési keretrendszer, ha nem. Ez a szempont mindennél fontosabbá válik, a parlamenti választás évének költségvetésében. Szokásos költségvetést értékelő elemzésünk első része, melyben a tervezetet általánosságban mutatjuk be, valamint a bevételi oldal érdekességeire térünk ki alaposabban.
Hernádi Zsolt, a Mol vezérigazgatója a Mandinerben megjelent írásában a gazdasági kihívásokról és a lehetséges megoldásokról fejtette ki véleményét, kiemelve, hogy a túlzott állami beavatkozás hosszú távon károsíthatja a gazdaságot - számolt be a hvg.
Nem változtatott a kamatokon az amerikai jegybank, azonban a kamatpályával, a jegybank függetlenségével és a vámháború gazdasági hatásaival kapcsolatban továbbra is rengeteg a nyitott kérdés. A jegybank magasabb kockázatok lát az inflációra és a gazdaságra nézve is.
Az euró idei látványos erősödése komoly kihívást jelent az európai exportőrök számára, akik már most is szenvednek az amerikai vámoktól és a lassuló fogyasztástól. Több nagyvállalat – köztük az SAP, a Porsche és a Heineken – figyelmeztetett arra, hogy a tartós árfolyamhatás súlyos bevételkiesést okozhat.
A globális felvásárlási és összeolvadási (M&A) tranzakciók száma 20 éves mélypontra zuhant Donald Trump amerikai elnök április 2-án megindított vámháborúja következtében – írja a Reuters.
A Bloomberg értesülése szerint holnap hajnalban a kínai központi bank és a pénzügyi szabályozó hatóságok sajtótájékoztatót tartanak, amelynek keretében piacstabilizáló intézkedéseket jelenthetnek be.
Donald Trump első alelnöke, Mike Pence élesen bírálta a második ciklusát töltő amerikai elnök gazdaság- és külpolitikáját a CNN-nek adott hétfői interjújában. Pence szerint Trump "hullámzó" Ukrajna-politikája csak felbátorította Vlagyimir Putyin orosz elnököt.
A vámháború és az amerikai jegybank függetlenségét érő támadások közepette tartja kamatdöntő ülését a Fed, egy olyan helyzetben, amikor a részvénypiacok nagyon sokat emelkedtek már. A dollár nem tud erősödni, de az arany ismét emelkedik. Egymással szoros kapcsolatban lévő piacok ellentétesen kezdtek el viselkedni, de ebben szerdán a Fed rendet vághat és akár komoly mozgások is indulhatnak.
A Trump adminisztráció még nem hozott végleges döntést a külföldi filmekre kivetendő vámokról, de minden lehetőséget megvizsgálnak a hollywoodi filmipar védelmére vonatkozó elnöki utasítás végrehajtására - írja a Reuters.
Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter szerint Donald Trump elnök gazdasági programja - a vámok, adócsökkentések és dereguláció - együttesen fogja ösztönözni a hosszú távú befektetéseket az amerikai gazdaságban, írja a Reuters.
„Akárhogy osztok-szorzok, számolok, kalkulálok, csak olyan adatokat és tényeket találok, hogy Ukrajna uniós tagsága csődbe vinné Magyarországot” – fogalmazott Orbán Viktor a parlamentben, amikor a magyar uniós tagságról és Ukrajna csatlakozásának lehetséges következményeiről beszélt.
A svájci infláció váratlanul 0%-ra csökkent áprilisban, ami növeli a Svájci Nemzeti Bank júniusi kamatcsökkentésének esélyét.
Donald Trump amerikai elnök azt állítja, hogy meg akarja őrizni a dollár tartalék- és fizetési valutaként betöltött nemzetközi szerepét. Ha ez igaz, akkor a font történelme azt mutatja, hogy a pénzügyi stabilitást kellene elősegítenie, korlátoznia kellene a vámok alkalmazását, és erősítenie Amerika geopolitikai szövetségeit.
Finoman szólva sem készültünk fel megfelelően.
A bankszektor és a hitelpiac legfontosabb találkozójára készülhetünk 2025. május 22-én.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Egy kifejezetten modern fegyverrendszerről van szó.
Az Allianz, az Alfa és az Union után a Signal Iduna és az Uniqa is bejelentést tett.
Gyakorlati, hasznos, érthető
Egyre több befektető figyelmét vonzza az agrárium, ami a bizonytalan piaci környezetben az egyik legstabilabb növekedési pályát kínálhatja.
Mi áll a GDP-csökkenés mögött?
Távozik a guru a Berkshire Hathaway éléről.