Kiderült: kirívóan magasak még mindig a magyar céges áramárak egész Európában

Kiderült: kirívóan magasak még mindig a magyar céges áramárak egész Európában

Bár estek, de még mindig Magyarországon voltak a második-harmadik legmagasabbak a nem lakossági áramárak az egész Európai Unióban a tavalyi második félévben – szúrta ki a Portfolio az Eurostat minap frissített adatbázisában. Mindez azt jelenti, hogy továbbra is költségoldali versenyképességi hátrányban kellett működniük a magyar vállalkozásoknak a legtöbb uniós tagállammal szemben. Ezekről a témákról is szó lesz a Portfolio mai Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján.

Megjött a rezsicsökkentési rendszer legújabb módosítása

Megjött a rezsicsökkentési rendszer legújabb módosítása

Megjelentek a legfrissebb Magyar Közlönyben azok a jogszabályok, amelyeket tegnap beharangoztak, és amelyek mintegy 100 ezer olyan családnak segítenek, akik átalány szerint fizetik a gázszámlát és számukra benne volt a pakliban, hogy az éves kedvezményes gázmennyiségük kimerítése miatt a következő hónapokban durván megemelkedik a gázszámlájuk. A mától hatályos jogszabályok segítségével ezt a helyzetet elkerülik, aminek az az oka, hogy a naparányosítás miatt az MVM-nek minden havi átalány számlában biztosítania kell a kedvezményesen járó gázmennyiséget, és csak az efeletti részre számlázhatja ki a 7,5-szeres gázárat, függetlenül attól, hogy az augusztustól júliusig járó kedvezményes gázmennyiségből mennyit használt már fel az adott fogyasztó.

Belenyúl a rezsicsökkentési rendszerbe a kormány!

Belenyúl a rezsicsökkentési rendszerbe a kormány!

Egy ma este megjelenő jogszabállyal belenyúl a kormány a lakossági rezsicsökkentési rendszerbe, ami már holnap hatályba lép, és konkrétan azokat a családokat érinti, akik átalány alapon fogyasztják a földgázt – jelentette be a rezsivédelmi biztos és az MVM kommunikációs igazgatója egy szerdai sajtótájékoztatón. A változtatás lényege, hogy az egy napra kiszámolható kedvezményes gázmennyiség miatt ezentúl előre pontosan tudják az átalányosok, hogy mennyi a havonta fizetendő gázszámlájuk, és így nem érheti őket olyan kellemetlen meglepetés, mint ami tavaly tavasszal mintegy százezer családdal megtörtént.

Megdöbbentő lépés: elhalasztották a nagy holland gázmező végleges bezárásáról szóló szavazást

Megdöbbentő lépés: elhalasztották a nagy holland gázmező végleges bezárásáról szóló szavazást

A holland parlament felsőháza, a szenátus elhalasztotta a szavazást arról a törvényről, amely véglegesen bezárná az észak-hollandiai Groningen gázmezőket, mivel a testület többsége több garanciát követelt az ország energiabiztonságára. Groningen lakosai és politikusai megdöbbenéssel és csalódással fogadták a felsőház döntését a szavazás elhalasztásáról.

Túlteljesítette a célt Magyarország, mélybe szakadt a gázfogyasztás

Túlteljesítette a célt Magyarország, mélybe szakadt a gázfogyasztás

Az elmúlt 12 hónapban 8,3 milliárd köbmétert tett ki a magyarországi földgázfelhasználás, ami 20%-os zuhanást jelent a 2018 tavasza és 2023 tavasza közötti referenciaidőszakhoz képest, és ezzel sorozatban másodszor is túlteljesítette Magyarország a 15%-os kötelező uniós gázfogyasztás visszafogási célt – derült ki az Energiaügyi Minisztérium kedd reggeli bejelentéséből. A gázfelhasználási tendenciákról és a tudatos energiamenedzsment megoldásokról lesz szó a Portfolio április 11-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján, további részletek itt érhetők el.

Beszakadt a gáz ára

Beszakadt a gáz ára

Nagyot esett ma a földgáz európai referenciaára, a holland gáztőzsdén már közel 5 százalékos esést láthatunk. A gázár kilátásokról is szó lesz a Portfolio április 11-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján. További részletek itt érhetők el.

Meglépte Németország, ami Magyarország leválását is nehezítheti az orosz gázról

Meglépte Németország, ami Magyarország leválását is nehezítheti az orosz gázról

A német szabályozó hatóság tegnap úgy döntött, hogy még két évig, egészen 2027 tavaszáig, engedi a német gázexport díj alkalmazását, ami tartósan drágítja a Nyugat-Európából a mi régiónkba érkező gáz beszerzését, és így nehezíti a régiónk leválási törekvéseit az orosz vezetékes gázról. A gázárról és gázbeszerzési kérdésekről is szó lesz a Portfolio április 11-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján. További részletek itt érhetők el.

Svájci rendőr szigor kellene a még több európai gáz- és árampiaci integráció helyett

Svájci rendőr szigor kellene a még több európai gáz- és árampiaci integráció helyett

Reménykedtem benne hogy a magyar sajtó nem fogja átvenni a Bruegel intézet egy hónapja kiadott jelentését az európai energiapiacok működéséről. Alábecsültem a Portfolio éberségét – a múlt héten jelent meg egy remek összefoglaló a Bruegel tanulmányáról. Mint közgazdasági elméleti dokumentum, az eredeti jelentés kiváló, gyakorlati szempontból azonban sajnos néhány felvetése félreérthető. Ez azért veszélyes, mert az európai energiaszabályozás jelen pillanatában minden félreértés a piac ellen dolgozik. A szabályozó testületek Csiperózsika álmukat alusszák, a politikusok hárítanak ("... van független EU és nemzeti regulátor is, Őket tessék keresni ..."). Ha mégis valami zavar kerül a rendszerbe (és sajnos a fenti Bruegel elemzés egy ilyen potenciális zavar lehet), akkor annak a vége rendszerint az, hogy a liberalizált piac nem működik, tessék mindent visszaállamosítani.

Ugrik a gáz ára

Ugrik a gáz ára

Hiába vannak rekordszinten az európai gáztárolók és hiába van vélhetően mögöttünk az elmúlt évtizedek egyik legenyhébb tele, az egyre fokozódó ellátási bizonytalanságok miatt jelentős emelkedést láthatunk a földgáz árában. De pontosan minek köszönhetjük a markáns trendfordulót?

Válságtól az összefogásig: Európa energiajövője a tét

Válságtól az összefogásig: Európa energiajövője a tét

Az energiaválság rávilágított a viszonylag jól integrált európai uniós villamosenergia- és gázpiacok ellenálló képességére és ellátás-biztonsági előnyeire. Paradox módon azonban a válság lökést adott a nemzeti rendszerek elkülönülése felé mutató tendenciának is. Az energia- és klímapolitikai célok elérése érdekében a tendenciát meg kell fordítani, és fokozni szükséges a széttöredezettséggel szemben a megfizethetőség, ellátásbiztonság és fenntarthatóság területén egyaránt jelentős előnyöket kínáló nemzetközi együttműködést - hívja fel a figyelmet a Bruegel elemzésében.

Olyan történt a gázpiacon, amire  soha nem volt példa

Olyan történt a gázpiacon, amire soha nem volt példa

Nagyon úgy néz ki, hogy összeálltak a csillagok az európai gázpiacon: a rendkívül enyhe téli időjárásnak, a sok ideje tartó lakossági spórolásnak, az ipari kereslet visszaesésének és a nyomott gázáraknak köszönhetően rekordszinten van a kontinens összesített gáztárolói töltöttsége, ami azért is kifejezetten jó hír, mert az előrejelzések szerint korán eljöhet a fűtési időszak vége. De mégis milyen folyamatokra és körülményekre volt szükség ahhoz, hogy megszülessen ez a kedvező rekord? És milyen veszélyek fenyegetik az európai gázpiacot?

Üzent az uniós biztos: van alternatíva az orosz gázra

Üzent az uniós biztos: van alternatíva az orosz gázra

A határokon átnyúló gázkereskedelemre kivetett német illeték veszélyezteti az Európai Unió energetikai szolidaritását - jelentette ki Kadri Simson energiaügyekért felelős uniós biztos hétfőn Brüsszelben. Azt is hozzátette: a tagállamoknak lehetőségük van arra, hogy az orosztól eltérő útvonalakról szerezzenek be földgázt.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Újra éledezik az infláció - Mibe érdemes most befektetni?
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.