Az Indokínai-félsziget délkeleti részén fekvő Kambodzsáról a világ nagy részének többnyire a gazdag történelmi múlt és Angkor ősi városa jut eszébe, valamint a 20. századi véres diktatúra a vörös khmerek vezetésével. Bár Pol Pot rémuralma óta már több évtized eltelt, mégis szinte alig hallani a világsajtóban az országról, pedig a jelentősége az elmúlt években emelkedett meg csak igazán. A Thai-öböl partvidékén felbukkant egy hadikikötő, amely szabályos versenyhelyzet idézett elő a globális nagyhatalmak között.
Kína és a délkelet-ázsiai országok 2026-ra jogilag kötelező érvényű szabályokat kívánnak létrehozni a Dél-kínai-tengerre vonatkozóan, annak ellenére, hogy a tárgyalások már két évtizede folynak eredmény nélkül - jelentette a Radio Free Asia.
Az Egyesült Államok egy ideje felhúzott szemöldökkel szemlélte, ahogy Kína folyamatosan növeli az erejét Közép- és Dél-Amerikában, de látványos lépések nem történtek a folyamat ellen. Az eddigi óvatoskodásba aztán páros lábbal szállt bele Donald Trump amerikai elnök a stábjával, és egy szempillantás alatt jelezték, hogy bizony nem nézik szótlanul tovább Peking hatalmának növekedését, Panamából gyakorlatilag kidobták a nagy riválist. A gyors átalakulások azonban itt még aligha fognak leállni, van ugyanis egy sor potenciális célpont, ami szálka lehet Washington szemében.
A dél-koreai HD Hyundai Heavy Industries (HD HHI) bejelentette, hogy képes lenne évente akár öt Aegis rombolót is építeni az amerikai haditengerészet számára, amennyiben a két ország között hivatalos együttműködés jönne létre. A vállalat szerint ezek a hadihajók méretben és teljesítményben egyenértékűek az amerikai haditengerészet Arleigh Burke-osztályú rombolóival- számolt be az Army Recognition.
Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter a Panamában tartózkodik egy védelmi konferencián, ahol fontos megállapodást hozott tető alá a közép-amerikai országgal – számolt be az amerikai védelmi minisztérium honlapja.
A Kínai Népi Felszabadító Hadsereg (PLA) Keleti Hadszíntér Parancsnoksága szerdán „Strait Thunder-2025A” kódnéven hadgyakorlatot tartott a Tajvani-szoros középső és déli területein – közölte Si Ji alezredes, a hadszíntérparancsnokság szóvivője.
Az ukrán védelmi minisztérium tájékoztatása szerint március 31-én hétfőn hajnalban két Kalibr cirkálórakéták hordozására képes orosz hadihajó bukkant fel a Fekete-tengeren.
Egy nemrég nyilvánosságra került videófelvétel alapján felmerült a gyanú, hogy az amerikai és a tajvani haditengerészet közös hadgyakorlatot tarthatott. A felvételen egy amerikai ellátóhajó és egy tajvani hadihajó látható, ami újabb kérdéseket vet fel a két ország katonai együttműködésével kapcsolatban - írta meg a NavalNews.
Ukrajna a 2022-es orosz invázió óta szinte futószalagon mutatja be az újabbnál újabb katonai fejlesztéseket, köztük a világszinten is vezető pilóta nélküli tengeri drónokat (USV).
Az amerikai hadihajógyártás súlyos válságban van: a USS Constellation fregatt építése jól példázza, hogy az USA miként vesztette el vezető szerepét ezen a területen. A projekt jelentős késésben van, és a költségek is messze meghaladják az eredeti terveket - írta a Wall Street Journal.
Szíriából Oroszországba visszatérő orosz flottacsoportot követtek az angol partok közelében brit hadihajók.
Tüzérségi lőgyakorlatot tartottak orosz, kínai és iráni hadihajók az Ománi-öbölben - számolt be az MTI.
Az elmúlt években egyre fullasztóbbá vált a légkör Tajvan körül, mivel Kína szemernyi kétséget sem hagy afelől, hogy mindenképpen meg szeretné szerezni az ellenőrzést a sziget felett. Egymást követik a fenyegető hadgyakorlatok, miközben a „kvázi független” kormány a hatalmas túlerővel szemben csak abban bízhat, hogy a globális és regionális katonai hatalmak egy fegyveres összecsapás esetén hajlandóak lesznek felsorakozni a sziget védelmében. Egy kibontakozódó térségi háborúban egyetlen apró japán sziget lehet kulcs abban, hogy egyáltalán mennyire tudnak majd lényegi lépéseket tenni Tajvan szövetségesei. Az első intézkedések már megtörténtek, ez pedig jól mutatja Tokió megváltozott gondolkodását a térségben.
Kim Dzsongun húga, Kim Jodzsong élesen bírálta a Trump-kormányzatot, amely szerinte fokozza a provokációkat Észak-Korea ellen – írja a Reuters.
Kiadta napi ukrajnai háborús hírszerzési jelentését a brit védelmi minisztérium. Ezúttal az orosz Fekete-tengeri Flotta kudarcait szedték össze.
Az amerikai USS Minnesota nukleáris meghajtású tengeralattjáró érkezése Ausztráliába egybeesik a kínai haditengerészeti flotta megnövekedett jelenlétével a Tasman-tengeren - jelentette az Army Recognition.
Az újabb gázai offenzíva miatt.
Európában kitartott az emelkedés.
Eltűnik az egyik legfontosabb bevétel?
Az energiaügyi miniszter értékelte Magyarország energiaszuverenitási törekvéseit
A Moody's leértékelése új fejezetet nyithat.