Donald Trump megválasztott amerikai elnök David Perdue egykori georgiai szenátort és üzletembert jelölte az Egyesült Államok pekingi nagykövetének - írja a Politico.
Donald Trump újonnan megválasztott amerikai elnök ígérete szerint januárban 10%-os importvámot vezetne be a kínai árukra, azonban a torzított kereskedelmi adatok és a vámelkerülés miatt ez a terv nehezen kivitelezhető. Az amerikai és kínai statisztikák közötti szakadék jelentős problémákat jelez a kereskedelmi politika kialakításában, amely gátolhatja az amerikai gazdaság stratégiai lépéseit. A trükk a Shein-, Temu- és Alibaba-szerű oldalak működésében van.
A Federal Reserve Bank of New York munkatársai új elemzésükben rámutattak, hogy Donald Trump korábbi elnöksége alatt bevezetett importvámok jelentős negatív hatással voltak az amerikai vállalatok teljesítményére. A tanulmány szerint a vámok bevezetése nemcsak a részvényárfolyamokat csökkentette, de hosszabb távon is kedvezőtlenül befolyásolta a cégek nyereségét, értékesítését és foglalkoztatási mutatóit.
Nagyot ugrott az utóbbi években a szupergazdagok száma és vagyona. Egy friss jelentésből kiderül, hogy már 2682 dollármilliárdos él köztünk, a vagyonuk 14 000 milliárd dollárt tesz ki. Kevésbé szeretnek egy helyben ülni, körülbelül minden 15. milliárdos 2020 óta költözött már valamerre és sokan gondolkodnak abban, hogy a következő évben jelentős pénzeket fektessenek ingatlanba. A tanulmány becslései szerint nagy pénzmozgások várhatóak, a 70 éves vagy annál idősebb milliárdosok 6300 milliárd dollárt örökíthetnek át az elkövetkező 15 évben.
Donald Trump ismét a dollár globális dominanciáját vette védelmébe, figyelmeztetve a Brics-országokat, hogy 100%-os vámokat vetne ki a Kína és Oroszország vezette szövetség tagjaira, ha valutaalternatívát teremtenének a dollár helyett. Az Egyesült Államok volt elnöke szerint a dollár elvesztése a világgazdasági vezető szerep elvesztésével érne fel, ezért semmilyen agresszív lépéstől nem riad vissza.
Feloldották a titkosítás alól Romániában a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülésén bemutatott hírszerzési dokumentumokat, melyekből kiderül, hogy az ország „agresszív orosz hibrid támadásoknak” volt kitéve az egymást követő elnök-, illetve parlamenti választáson – írja a Reuters.
Közeledik az év vége, amit az is jelez, hogy sorra publikálják 2025-ös befektetési ajánlásaikat a nagy elemzőházak. A UBS friss stratégiája szerint Donald Trump újabb elnöksége és első lépései határozhatják meg a befektetési sztorikat jövőre a tőzsdéken. Az amerikai piacokra optimisták a UBS szakértői és az ázsiai tőzsdéken is látnak vonzó lehetőségeket, az európai részvények azonban alulteljesítők lehetnek véleményük szerint. Az elemzők megnevezték három kedvenc szektorukat is.
Sir Tony Radakin admirális szerint Oroszország, Irán, Észak-Korea és Kína szövetsége jelenti a legnagyobb veszélyt a globális rendre, miközben más országok igyekeznek lavírozni a szembenálló felek között - írta meg a Kyiv Independent.
Az Egyesült Államok kormánya súlyos kibertámadásra figyelmeztetett, amelyet egy kínai hackercsoport hajtott végre amerikai távközlési cégek ellen. A támadás során jelentős mennyiségű személyes adat került illetéktelen kezekbe, és a hatóságok szerint a veszély továbbra is fennáll.
Európa gazdasága az elmúlt években sokkal jobban teljesített, mint azt várták, és a többség várakozásával ellentétben a kilátások sem borúsak az eurózónában – mondta Philipp Carlsson-Szlezak, a Boston Consulting Group (BCG) globális vezető közgazdásza a Portfolio-nak adott interjúban. A közgazdász szerint az Egyesült Államok kilátásai sokkal jobbak, mint Európáé, de a Trump-kormány esetleges vámpolitikája egyben lehetőséget is jelent Európa számára, hogy újratervezze gazdasági modelljét. Kína növekedésének lassulása természetes jelenség, és évtizedekig is eltarthat az az átalakulás, amit a kínai vezetés célul tűzött ki maga elé. A Shocks, Crises, and False Alarms című könyv szerzőjével Budapesten beszélgettünk, és az interjú során szó volt még a kamatkilátásokról, az amerikai államadósság és külső egyensúly problémájáról, a közgondolkodásban uralkodó pesszimizmusról, valamint arról, hogy miért tévednek rendszeresen a makrogazdasági előrejelzések.
Az Egyesült Államok és Kína között egyre kiélezettebbé válik a versenyfutás az indo-csendes-óceáni térségben, ahol a feltörekvő keleti nagyhatalom egyre nagyobb befolyásra tesz szert. Washington nem hagyná ezt, a cél érdekében pedig a legnagyobb repülőgép-hordozókat is hajlandó bevetni – írja a Naval News.
Mianmarban 2021-ben robbant ki véres polgárháború, miután a hadsereg puccsal átvette a hatalmat, azóta véres összecsapások dúlnak a délkelet-ázsiai országban. A The Diplomat jelentése szerint megjelent egy reménysugár a harcok lezárására, mivel a második legnagyobb ellenálló csoport hajlandó tárgyalni a kormányerőkkel.
A General Motors alaposan átalakítja a kínai működését, ami összesen 5 milliárd dollárba kerülhet, írja a CNBC.
A lítiumipar, a globális energetikai átmenet egyik sarokköve, 2024-ben viharos évet élt át, mivel kínálati többlettel és csökkenő árakkal küzdött. A UBS legfrissebb kutatása azonban óvatosan optimista kilátásokat vázol fel, 2025-re potenciális piaci fellendülést, 2027-28-ra pedig piaci egyensúlyt jelez.
December 3-án késő este Jun Szogjol dél-koreai elnök váratlanul rendkívüli hadiállapotot jelentett be az országban. Indoklásában viszont nem a külső hatalmakat, vagy valami más veszélyt emelt ki, hanem az ellenzéket ostorozta keményen, mivel szerinte azok „összejátszanak Észak-Koreával”. A helyzet azóta csillapodni látszik, a következmények viszont még hosszú időre meghatározhatják az ország politikáját.
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) ma közölt előrejelzése szerint a magyar gazdaság növekedése jövőre kicsivel 2% felett lehet, és még 2026-ban sem fogja elérni a 3%-ot.
Negatívról stabilra javította az adósbesoroláshoz tartozó kilátást.
A Nasdaq közel 1 százalékot emelkedett a pénteki kereskedésben.
Ismertette 2025-ös terveit és várakozásait az Államadósság Kezelő Központ.
Megjelent a Préda, a Portfolio kiberbűnögyi podcastjének negyedik epizódja.
Van még erő a kriptovalutában?