A New York-i Federal Reserve elnöke, John Williams szerdán kijelentette, hogy a jövőbeni monetáris politikai döntéseket a gazdasági adatok fogják meghatározni. A központi bank jelenleg jelentős bizonytalansággal néz szembe, amelyet nagyrészt a lehetséges kormányzati politikai változások okoznak. Williams emellett megjegyezte, hogy a kötvényhozamok emelkedése véleménye szerint nem jelzi az inflációs kilátásokról alkotott befektetői vélemény alapvető változását, de évekig tarthat, mire visszatér a pénzromlás a 2 százalékos célszinthez.
Az elmúlt időszakban minden tényező összejátszott az amerikai kötvénypiac ellen és egyelőre megállíthatatlannak tűnik a kötvényhozamok emelkedése. Ez pedig a dollártól kezdve a részvényeken át, egészen az árupiacokig érezteti a hatását. Érdemes megérteni az amerikai kötvénypiac mozgatórugóit, mert már most látható, hogy 2025 legizgalmasabb befektetéseit épp a kötvénypiacok fogják elindítani.
A piacok az utóbbi napokban jelentős nyomás alá kerültek az emelkedő kötvényhozamok, és az erősödő dollár miatt. Egyes vállalatok különösen nehéz helyzetben vannak, a vezető pénzügyi elemzők pedig most megosztották véleményüket azokról a részvényekről, amelyek a legnagyobb kockázatot jelenthetik a befektetők számára. Nézzük meg, hogy melyek azok a részvények, melyeket a profik szerint kerülni kell az idei évben.
A Goldman Sachs jelentős vezetői változásokat jelentett be hétfőn, és egy új részleget is létrehe hozott, amely a nagyobb vállalati üzletek finanszírozására és vállalati ügyfelek hitelezésére összpontosít. A cél a magas hozammal kecsegtető magánhitelezési piac növekedési lehetőségeinek a kiaknázása.
A MicroStrategy társalapítója és elnöke, Michael Saylor szerint a vállalatoknak bitcoinba kellene fektetniük a kötvények helyett: az ICR konferencián elhangzott előadásában Saylor összehasonlította a két befektetési forma teljesítményét, és arra buzdította a cégeket, hogy "fogadják be a jövőt" a kriptovaluta használatával - jelentette a Bloomberg.
A pénzügyi szolgáltatási együttműködés jelentős bővítéséről állapodott meg Nagy-Britannia és Kína.
A vártnál sokkal erősebb adatok érkeztek az Egyesült Államokból, aminek hatására emelkedni kezdtek a kötvényhozamok és erősödik a dollár. A forint 405 fölé is felszúrt a dollárral szemben, miközben az euróval szemben egyelőre 413 és 414 között oldalaz a forint.
A globális pénzpiacok jelentős mozgásokat tapasztaltak az év első hetében, amit elsősorban az amerikai kormányváltással kapcsolatos várakozások és a közelgő munkaerőpiaci adatok befolyásoltak. A befektetők óvatossága megmutatkozott a pénzpiaci alapokba történő masszív tőkebeáramlásban is, miközben a részvény- és kötvényalapok is élénk forgalmat bonyolítottak - írja a Reuters.
Hamarosan érkeznek az amerikai munkaerőpiaci adatok, amelyek ismét nagyon fontosak lehetnek, a piaci hatásokat illetően. Az Egyesült Államok gazdasága ugyanis egyelőre nagyon erős, úgy tűnik, hogy a magas kamatok sem fékezik különösebben. Ennek megfelelően az amerikai 10 éves kötvényhozamok nagyon magasan ragadtak, és a dollár is bitang erős. A friss számok tétje tehát igen nagy: a gazdasági lassulásra vagy az inflációra kell figyelnie a Fednek? Ráadásul ez a kérdés a forint számára sem mellékes.
Lengyelország szerdán 5 és 10 éves lejáratú euróban denominált kötvényeket bocsátott ki összesen 3 milliárd euró értékben. A rövidebb kötvények 60, míg a 10 évesek 110 bázispontos felárral keltek el. Utóbbi esetében jóval olcsóbban tudott eladósodni Lengyelország, mint Magyarország, amely kedden ment piacra ugyanilyen lejáratú papírral.
A Country Garden, Kína egykor legnagyobb ingatlanfejlesztője, jelentős lépést tett adósságválságának kezelése felé. A vállalat olyan megállapodást javasolt offshore hitelezőinek, amely 11,6 milliárd dollárral csökkentené adósságát, ezzel utat nyitva a hongkongi legfelsőbb bíróságnál a szerkezetátalakítási terv végrehajtására kért haladék előtt.
A Federal Reserve mérlegcsökkentési folyamatának várható befejezése későbbre tolódhat a nagybankok előrejelzései szerint. A Fed legutóbbi ülésének jegyzőkönyve rávilágít a monetáris politika és a pénzügyi piacok közötti összetett kapcsolatra, valamint a gazdasági bizonytalanságok hatására a központi bank döntéshozatalában.
5% fölé emelkedett az amerikai 30 éves államkötvény hozama. Amikor utoljára ilyen történt, azt nem szerették a részvényindexem sem. Mutatjuk a főbb okokat.
Kína vezetői szembesülnek azzal a kihívással, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök magasabb vámokat helyezett kilátásba, miközben az ország gazdaságát a belső problémák is sújtják. A gazdasági nehézségek miatt egyre több tehetős kínai dönt a külföldre költözés mellett, ami további nyomást helyez az ország gazdasági helyzetére.
Az amerikai 10 éves államkötvények hozama közelít a 2023 végi csúcsokhoz, miközben a globális kötvénypiacokat inflációs félelmek uralják. A hozamok emelkedését Donald Trump megválasztott elnök gazdaságpolitikájának várható hatásai és a vártnál ragadósabb infláció miatti aggodalmak is táplálják.
A brit államkötvénypiac jelentős nyomás alá került szerdán, ami a hozamok meredek emelkedéséhez vezetett. A 10 éves kötvények hozama 2008 októbere óta nem látott magasságokba emelkedett, míg a 30 éves papírok hozama 26 éves csúcsot döntött.
Személyi sérülésről egyelőre nem érkezett bejelentés.
Új lehetőségeket teremt az uniós exportőrök számára.
Márkás gyógyszerek másolatait árusítókat vizsgált az FDA.
Elon Musk venné meg a TikTok amerikai operációját?
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.
Napokon belül kamatot vált az első PMÁP-sorozat.