A Morgan Stanley elemzői csütörtöki jelentésükben azt állítják, a piaci volatilitás és a gazdasági bizonytalanság miatt elmaradhat a befektetési bankok várt fellendülése 2025-ben – írja a Reuters.
Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter természetes „korrekciónak” nevezte a dollár közelmúltbeli gyengülését, hangsúlyozva, hogy a kereskedők egyelőre kivárnak a gazdasági iránymutatások és új politikai intézkedések hatásaira várva.
Az amerikai infláció lassulása pozitív meglepetést hozott a befektetők számára, de a gazdasági kilátások továbbra is bizonytalanok – mondta Cinkotai Norbert, a K&H Értékpapír vezető elemzője a Portfolio Checklist szerdai adásában. Az inflációs adatot követően a piacok kedvezően reagáltak, de a recessziós kockázatok az elmúlt napokban emelkedhettek. A Fed kamatpolitikájával kapcsolatos várakozások és a közelgő vállalati jelentési szezon kulcsszerepet játszhatnak a tőkepiaci folyamatok további alakulásában.
A JP Morgan elemzése szerint az amerikai részvénypiaci korrekció legrosszabb részén már túl vagyunk, mivel a kötvénypiacok alacsonyabb recessziós kockázatot jeleznek - írta a Bloomberg.
Az akkumulátorgyártás látványos zuhanása, valamint a szektor szinte összes ágazatára jellemző pangás miatt látunk nagyon gyenge ipari teljesítményt - derül ki a januári termelési adatokból. Januárban ugyan az ipari termelés volumene (szezonálisan és naptárhatással igazítva) 0,8 százalékkal emelkedett az előző hónaphoz képest, ám ez az előző hónapok visszaeséséhez képest csak gyenge korrekció, a termelés csökkenő trendje folytatódik. Éves alapon 3,9%-os visszaesésről számolt be a Központi Statisztikai Hivatal.
Az amerikai ingatlanpiac jelentős kihívásokkal néz szembe: az emelkedő árak és a magas jelzáloghitel-kamatok mellett Donald Trump elnöksége és kereskedelmi háborúi további bizonytalanságot hozhatnak a piacra - tudósított a Bloomberg.
Vámháború, ukrán békekérdés, infláció és recessziós félelmek: ez a 4 tényező aggasztja most leginkább a befektetőket. Az elmúlt időszakban rég nem látott nyomás alá kerültek a vezető amerikai részvényindexek. Az információdömping és az abból fakadó hirtelen piaci csapkodások hatására a profik közül sokan csak kenguru-piacként emlegetik a mostani helyzetet. Egy ilyen környezetben nagy veszély leselkedik az amerikai befektetésekre, mutatjuk, mire érdemes most figyelni.
A Morgan Stanley vezető stratégája szerint az amerikai részvénypiacok valószínűleg további 5 százalékos esést szenvedhetnek el a vámok miatt várható vállalati eredményromlás és az alacsonyabb költségvetési kiadások következtében - közölte a Bloomberg. A stratéga azonban figyelmeztetett, hogy recesszió esetén az irányadó index akár 20 százalékot is zuhanhat.
Donald Trump amerikai elnök nem jósolt recessziót az USA-ban, miközben a tőzsdék aggódnak a Mexikóval, Kanadával és Kínával szemben, a fentanil miatt bevezetett vámintézkedések miatt.
A részvénypiac egyik szalagcímről a másikra ugrál, és ebben a játékban Jerome Powell Fed-elnök a nyugalom hangját képviseli, még ha erre a nyugalomra nem is egészen ad okot az amerikai gazdaság állapota – nagyjából így összegezhetők a Reuters által összegyűjtött első elemzői reakciók a jegybankelnök pénteki beszédére.
Tavaly a negyedik negyedévben a magyar gazdaság teljesítménye 0,5%-kal haladta meg az előző negyedévit. Az előzetes adattal egybevágó mai adatközlés megerősíti, hogy Magyarország kikerült a recesszióból, hiszen fél éven át tartó zsugorodás után növekedést tudott felmutatni. A részletekből az is kiderül, hogy egyelőre a magyar gazdasági növekedés nem áll igazán sok lábon, és további jelentős élénkülés kellene ahhoz, hogy a kormány növekedési tervei megvalósuljanak.
Súlyosan csökkenhet az Egyesült Államok gazdasági teljesítménye 2025 első negyedévében, az Atlanta Fed friss GDPNow modellje szerint. A hétfőn ismertetett friss amerikai adatok alapján a modell immáron 2,8%-os csökkenést jósol.
Az Egyesült Államok gazdasága 2025 első negyedévében váratlanul zsugorodhat az Atlanta Fed friss GDPNow modellje szerint A becslés szerint a GDP 1,5%-kal csökkenhet, miközben korábban még 2,3%-os növekedést vártak. A hirtelen visszaesés mögött elsősorban a nettó export romlása és a lakossági fogyasztás lassulása áll, ami recesszióközeli helyzetet vetíthet előre.
A vasárnapi választások eredményeképpen két hónapon belül felállhat az új német koalíciós kormány, amelynek számos komoly gazdasági problémával kell szembenéznie. Jelen írásomban e kihívások munkaerőpiaci aspektusait veszem számba, és röviden kitérek arra is, hogy ezeknek milyen hatása lehet a hazai munkaerőpiacra.
Nincs vége a szabadesésnek: a negyedik negyedévben a beruházások volumene további 2,2%-kal csökkent az előző negyedévhez képest, ezzel gyakorlatilag a tizedik egymást követő negyedévben tart a durva lejtmenet. 2024 egészében 13,8%-os visszaesést regisztrált a Központi Statisztikai Hivatal, ez a rendszerváltozás óta nem látott mértékű zuhanás.
Az Egyesült Királyság gazdasága váratlanul növekedett 2024 negyedik negyedévében, enyhülést nyújtva a munkáspárti kormányának a sorozatos kedvezőtlen gazdasági jelentések után. A GDP enyhe emelkedése és a font erősödése pozitív jelek a közelgő költségvetési előrejelzések előtt.
Indul az ipari léptékű lítiumtermelés.
Véleményt mondtak a piac szakértői.
A külföldi konkurencia egyre nagyobb szeletet hasít ki a hazai e-kereskedelemből. Érdemes még belépni a piacra?
Az amerikai indexekről ez nem mondható el.
Eölyüs Endrét, a Mastercard korábbi hazai vezérét kérdeztük.
A Checklist különkiadásában Madár István volt a vendégünk.
Éder Tamás, a Felelős Élelmiszergyártók Szövetségének elnöke volt a Checklist vendége.