Donald Trump korábban sem arról volt híres, hogy óvatosan közelíti meg az érzékeny geopolitikai témákat, és ennek újabb ékes tanúbizonyságát adta. Az amerikai elnök ugyanis nem kis meglepetésre Szaúd-Arábiában találkozott Ahmed al-Sarával, Szíria „ideiglenes” elnökével. A történelmi kézfogást aztán nagy kijelentések is követték, amelyek alapvetően változtathatják meg a Közel-Kelet politikai viszonyait.
Mint arról beszámoltunk, Donald Trump kedden meglepetésszerű bejelentéssel kezdte Perzsa-öböl menti útját: az Egyesült Államok feloldja a Szíria ellen régóta fennálló szankciókat. Az amerikai elnök emellett 142 milliárd dollár értékű fegyvercsomag eladásáról állapodott meg Szaúd-Arábiával, amit Washington a valaha volt legnagyobb "védelmi együttműködési megállapodásnak" nevezett. Szaúd-Arábia eközben 600 milliárd dolláros befektetést vállalt az Egyesült Államokban a Reuters szerint. Rijádi beszédében a republikánus zászlóvivő ugyanakkor Iránnak is üzent.
Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy az Egyesült Államok feloldja a Szíriával szembeni összes szankciót, hogy esélyt adjon az országnak a fejlődésre - tudósított a CNBC.
Donald Trump amerikai elnök és Mohamed bin Szalmán szaúdi koronaherceg stratégiai gazdasági partnerségi megállapodást írt alá kedden Rijádban. A Bloomberg beszámolójából az is kiderült, hogy Donald Trump 600 milliárd dolláros befektetési ígéretekkel térhet haza a szaúd-arábiai csúcstalálkozójáról.
Donald Trump amerikai elnök és Mohamed bin Szalmán szaúdi koronaherceg stratégiai gazdasági partnerségi megállapodást írt alá kedden Rijádban az amerikai elnök regionális látogatása során – írja a Reuters.
Donald Trump a Közel-Keletre látogat, hogy javítsa a gazdasági kapcsolatait az olajmonarchiákkal, de nagyon úgy néz ki, hogy feszültség alakul ki közte és Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök között - írta meg a Financial Times.
Szaúd-Arábia májusban csúcstalálkozót rendez Trump közel-keleti látogatása során, ahol jelentős bejelentésekre lehet számítani a palesztin államisággal és az amerikai-szaúdi nukleáris együttműködéssel kapcsolatban - közölte a Jerusalem Post.
Az OPEC olajkitermelése áprilisban enyhén csökkent a tervezett termelésnövelés ellenére, elsősorban Venezuela, Irak és Líbia alacsonyabb termelése miatt - derül ki a Reuters felméréséből.
Donald Trump amerikai elnök azt tervezi, hogy Arábiai-öbölre nevezi át a Perzsa-öbölt, ezzel kivívva Irán felháborodását - írja a CNN. Trump második ciklusa elején a Mexikói-öbölt Amerikai-öbölre keresztelte át.
Donald Trump szerint a jemeni húszik megadták magukat, elállnak a harctól, amit az Egyesült Államok a légicsapások leállításával viszonoz - az amerikai elnök ezt kedden a Fehér Házban jelentette be, amikor fogadta Mark Carney-t, a múlt héten megválasztott kanadai miniszterelnököt.
Visszapattantak az olajárak, miután az OPEC+ termelésnövelési döntése miatt az előző napon jelentősen csökkentek. A technikai tényezők és a kedvező áron történő vásárlások ellenére továbbra is aggályok merülnek fel a piaci túlkínálattal kapcsolatban - tudósított a CNBC.
Több mint 4 százalékot zuhant éjjel a globális benchmarknak számító Brent típusú kőolaj ára, miután az OPEC+ jelentős termelésnövelésről döntött - jelentette a CNBC.
Az OPEC+ felgyorsíthatja az olajkitermelés növelését, és akár októberig feloldhatja a 2,2 millió hordó/nap önkéntes korlátozást, ha a tagok nem javítanak a kvótabetartáson - tudta meg a Reuters.
Az OPEC+ már a második egymást követő hónapban döntött úgy, hogy felgyorsítja az olajkitermelés növelését. A tervek szerint júniusban napi 411 ezer hordóval emelik a termelést, annak ellenére, hogy az olajárak csökkennek és a kereslet gyengülésére számítanak.
Szaúd-Arábia és Katar közösen fizeti ki Szíria közel 15 millió dolláros (5,36 milliárd forintos) Világbankkal szembeni adósságát. Bár az összeg aprópénznek tűnhet, az egyenleg rendezése lehetővé teszi a nemzetközi hitelezővel folytatott tranzakciók újraindítását, ami érdemben felgyorsíthatja az évtizedes háborúval sújtott ország stabilizálását.
Kína olajtermelése rekordszintre emelkedett, ami tovább fokozza a globális olajpiaci túlkínálatot, miközben az ország az energiabiztonsági törekvéseit helyezi előtérbe - közölte a Bloomberg. Minél többet termel Kína, annál kevésbé szorul külföldi importra, csökkentve függőségét mind az OPEC+ kartell, mind az amerikai nyersolaj beszállítóktól.
Simon Johnson és Erkki Liikanen közös írása.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Víz alatt a nagyváros több negyede.
Ha tényleg ez volt az ötlet, úgy néz ki bevált.
A friss díja kapcsán beszélgettünk vele számos témáról.
Szekeres Viktorral a Gloster Nyrt. alapítójával beszélgettünk
Kilépünk az összeszerelő-üzem szerepből?