Miközben a magyar kormány továbbra is csak részben fér hozzá a jogviták miatt zárolt uniós támogatásokhoz, újabb, akár több ezer milliárd forintnyi forrás került veszélybe. Az EU úgynevezett n+3 szabálya ugyanis előírja, hogy a lekötött pénzeket három éven belül fel is kell használni – különben végleg elvesznek. A hivatalos adatok szerint különösen a GINOP Plusz program forrásai érintettek: itt a teljes keret nagy részét még nem írták ki eddig. A következő hónapokban így kisebb pályázati dömping várható – nemcsak a versenyszféra támogatásáért, hanem a már megítélt pénzek megmentéséért is.
Egyéves kutatómunkával olyan szagmentes újrahasznosított műanyagot fejlesztett ki a Mol, amit a piaci igényeknek megfelelően az autók belső alkatrészeinek keverékeihez és csomagolóanyagok gyártásához is lehet használni - közölte a társaság. A Mol közleményében emlékeztetett, hogy az autóiparban szigorúan szabályozzák a műanyagok illóanyagtartalmát és szagtulajdonságait.
Kedvezményes díjszabásra változhatnak a közjegyzői díjakra a Vidéki Otthonfelújítási Programban és a lakossági energiahatékonysági programokban a kormány által társadalmi egyeztetésre bocsátott törvénytervezet szerint.
Uniós támogatások kezelésével kapcsolatos jogsértések miatt a görög kormány bezáratta az EU agrártámogatások kezeléséért és odaítéléséért felelős hatóságot.
Német technológiai vállalatok konzorciumot terveznek egy mesterséges intelligenciás gigaközpont létrehozására, amely az Európai Unió által támogatott öt hatalmas adatközpont egyike lenne – tudósított a Handelsblatt.
Robert Fico szlovák miniszterelnök elfogadhatatlannak és az EU demokratikus elveivel ellentétesnek nevezte Németország fenyegetését, miszerint visszatarthatják az uniós támogatásokat a jogállamisági problémák miatt – jelentette a Bloomberg.
A GINOP és GINOP Plusz pályázatok feltételei több ponton is enyhültek, hogy a hazai kis- és középvállalkozások megtarthassák a korábban elnyert uniós támogatásokat. A módosítások a növekedési elvárások csökkentésére és az eredményességi vizsgálatok rugalmasabbá tételére koncentrálnak – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Tíz uniós tagállam szerint módosítani kell az EU mikrochip-stratégiáját, mert a 20%-os globális piaci részesedési cél irreálisnak tűnik. A kritikák összhangban állnak az Európai Számvevőszék jelentésével, amely szerint a jelenlegi beruházások nem elegendők a versenyképesség érdemi javításához.
Túl kevés információ áll rendelkezésre arról, hogy a helyreállítási alap forrásai valóban elérték-e céljukat, és milyen eredményeket hoztak. Az uniós támogatások kifizetése nem a tényleges teljesítményhez, hanem inkább a végrehajtás üteméhez igazodik, miközben sok esetben még az alapfogalmak sem egyértelműek. Az Európai Bizottság ellenőrzési rendszere nem nyújt elegendő védelmet a pénzügyi visszaélésekkel szemben, a tagállamok közötti különbségek pedig megnehezítik az összehasonlítást. A 2026 végére időzített projektdömping fokozza a kockázatokat, és veszélyeztetheti az alap célkitűzéseinek teljesülését – írja az Európai Számvevőszék egy friss, az RRF-ről szóló, nagyon kritikus hangvételű jelentésében.
A magyar kormány és az állami szervek uniós forrásfelhasználási gyakorlata több ponton nem felel meg a hatékonyság, elszámoltathatóság és átláthatóság alapkövetelményeinek – többek között ez derül ki az Integritás Hatóság 2024-es évről szóló beszámolójának megállapításaiból. A parlamentnek beadott jelentésében az IH hangsúlyozza: működésének javításához szélesebb jogkörre, jogszabályi módosításokra és valódi intézményközi együttműködésre lenne szükség – ezek azonban jelenleg csak részlegesen valósulnak meg.
Az Európai Unió költségvetésében párhuzamosan két jelentős cél is hangsúlyosan megjelenik: az innováció ösztönzése és a regionális egyenlőtlenségek csökkentése. Bár a Horizont Európa és a Kohéziós Politika külön logika mentén működik, a döntéshozók évek óta próbálják összekapcsolni a két forrásrendszert, hogy azok hatékonyabban támogassák egymást. A cél világos: a kutatási kiválóság ne csak a fejlettebb térségek kiváltsága legyen, hanem a leszakadó régiókban is érvényesüljön. Ennek érdekében az EU jogi és adminisztratív eszközökkel is ösztönözni próbálja a szinergiákat, például a források kombinálását vagy a közös pályázati mechanizmusokat – egy friss, az Európai Parlament számára készült jelentés azonban arra figyelmeztet, hogy a gyakorlatban továbbra is komoly akadályok gátolják a két támogatási forma összehangolását, a problémával pedig az Európai polgári vitacsoportok most kezdődő ülésein is hangsúlyosan foglalkoznak.
A Mol egy 40 MWh energiatárolási kapacitású villamosenergia-tároló rendszert épít fel Tiszaújvárosban, a Mol Petrolkémia területén - közölte a társaság. Az akkumulátoros táróló várhatóan 2026 első negyedévében készül el.
Több mint hárommilliárd forintos beruházással épít hálózati energiatárolót az MVM Zöld Generáció Zrt. Sopronkövesden. A lítium-ion alapú akkumulátoros tároló projektet az Európai Unió közel másfél milliárd forint vissza nem térítendő támogatással segíti.
Konzorciumi partnerségben új defibrillátort fejleszt az Innomed és a Pécsi Tudományegyetem. A 733 millió forintos uniós támogatásból megvalósuló projekt célja az újraélesztések sikerrátájának javítása. A prototípus már megvan, a szabadalom beadása már folyamatban.
Két magyar érdekeltségű projekt is nyert több, mint 30 millió eurót az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz (CEF) alternatív üzemanyagtöltő infrastruktúra fejlesztését támogató legutóbbi kiírásának döntési listája szerint, és ezek alapján mintegy hatvan helyszínen több mint kétszáz új elektromos töltőpont létesül – hívta fel a figyelmet hétfői posztjában az Energiaügyi Minisztérium.
Magyarország jelentős uniós forrásokat veszít el az Európai Bíróság által kiszabott bírságok és a befagyasztott támogatások miatt. A kormány 2024 júniusa óta napi 1 millió eurós büntetést bukik el a költségvetésből az uniós menekültügyi szabályok megsértése miatt. Az Európai Bizottság közérdekű adatigénylésünkre közölte, hogy már közel 325 millió eurót levont az országnak járó uniós támogatásokból a 2021–2027-es kohéziós források terhére, és a bírság tovább halmozódik. Eközben Magyarország a jogállamisági eljárás miatt több mint 1 milliárd eurót tavaly év végén végleg elveszített, és ha a befagyasztott forrásokat nem sikerül időben felszabadítani, akkor az n+2 szabály miatt még további milliárdok veszhetnek el minden év decemberében. A fedezettel rendelkező uniós pályázatoknál már csak korlátozott a kabinet mozgástere.
A H5N1 most Kambodzsában terjed.
Korábban generátorról működött a létesítmény.
A közelmúltbeli jogszabályi változások miatt lépett a szolgáltató.
Az invazív szúnyogfajok megjelenésével új kórokozók is felbukkanhatnak.
10 milliárd forintos támogatással mentenék meg a nyarat.
Így termelj, tárolj és válj le a hálózatról egyszer és mindenkorra!