Úgy tűnik, nemcsak a bevándorlókat, hanem a befektetéseket is sikerül távol tartani az Egyesült Államoktól, az alapján, hogy kimagaslóan csökkent az országba irányuló üzleti utak száma Európából. Egyes országokból hússzor akkora arányban csökkent az utazók száma, mint az EU-ból általánosan, és az is jól látszik, hogy merre keresik az új lehetőségeket az európai befektetők.
Az Európai Központi Bank figyelmeztetett: a globálisan eszkalálódó vámfeszültségek egyre komolyabb veszélyt jelentenek a pénzügyi stabilitásra és a világgazdaság egészére. A jegybank közgazdászai szerint a piaci szereplőknek és pénzintézeteknek egyaránt fel kell készülniük az ebből eredő kockázatokra.
Regős Gáborral, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdászával tekintettük át a magyar, az európai és a világgazdaság legfontosabb folyamatait, és a lehetséges fejlődési irányokat. A beszélgetés során szó esik a forint jövőjéről, az inflációs kilátásokról, a beruházások akadozásáról és arról is, hogy lehet-e új esélye Európának. A beszélgetést 2025. május 9-én rögzítettük.
Továbbra sem lehet kizárni a recesszió esélyét a világgazdaságban, amennyiben a vámháborús feszültségek nem enyhülnek – figyelmeztetett a Bloomberg tudósítása szerint Jamie Dimon, a JP Morgan vezére.
Nagyjából másfél hónap telt el azóta, hogy Donald Trump vámháborút indított, ami extrém volatilitáshoz vezetett a piacokon. A tőzsdék hirtelen esést szenvedtek el, és mindenki azt találgatta, hogy vajon beállította-e már a piac a mélypontot, vagy jönnek-e még körök lefelé. A válasz erre a kérdésre még most sem teljesen egyértelmű, de eddig nagyon úgy néz ki, hogy a bikáknak áll a zászló, hiszen a világ részvényindexei már nemhogy visszatértek a vámháború kirobbanása előtti szintekre, hanem sok esetében már érdemben feljebb vannak, mint a Liberation Day, azaz a vámok április 2-i bejelentése óta.
Az amerikai kereskedelmi politika bizonytalanságot okoz a világgazdaságban, ami rövid távon lassíthatja a növekedést és csökkentheti az inflációt - figyelmeztetett Klaas Knot, a holland jegybank vezetője a Reuters szerint.
Erőteljes emelkedéssel reagáltak a tőzsdék és erősödött a dollár árfolyama, miután az Egyesült Államok és Kína bejelentette: 90 napos szünetet tartanak a vámháborúban, és jelentősen csökkentik a kölcsönös vámokat - írja a Reuters. A befektetők reménykednek, hogy ezzel elkerülhető lesz a jövőben a teljes körű kereskedelmi háború. De mire figyelmeztetnek az elemzők?
Az Egyesült Államok és Kína ideiglenes vámcsökkentésről állapodott meg, hogy három hónapos tárgyalási időszakot biztosítsanak a kereskedelmi feszültségek enyhítésére. A megállapodás értelmében az amerikai vámok 145%-ról 30%-ra, a kínaiak pedig 125%-ról 10%-ra csökkennek május 14-étől. A felek emellett állandó egyeztetési mechanizmust is létrehoznak a gazdasági kapcsolatok rendezésére. Bár az ideiglenes vámcsökkentéseket pozitívan fogadta a piac, a Bloomberg szerint még így is olyan magas szinten maradnak, hogy középtávon akár 60%-kal is visszavetheti Kína amerikai exportját.
Az Egyesült Államok és Kína jelentős előrelépést tett a kereskedelmi háború enyhítését célzó svájci tárgyalásokon - jelentették be amerikai tisztviselők. Vasárnap ugyanakkor az is egyértelművé vált, hogy a más országokra kivetett 10 százalékos alapvám fennmarad.
He Lipeng kínai miniszterelnök-helyettes és Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter szombat hajnalban tárgyalásokat folytatott Genfben, ami az első óvatos lépés lehet a globális gazdaságot zavaró kereskedelmi háború enyhítése felé. Az egyeztetésről a kínai állami hírügynökség és a tárgyalásokhoz közel álló források számoltak be - írja a Reuters.
Donald Trump amerikai elnök csütörtökön kijelentette, hogy érdemi tárgyalásokra számít az Egyesült Államok és Kína között a hétvégén, és valószínűnek tartja, hogy a Kínára kivetett 145%-os büntetővámok csökkenni fognak.
Markánsan romlanak a globális üzleti szektor idei világgazdasági növekedési várakozásai a vámháború miatt az Oxford Economics felmérése szerint. A ház világszerte 125 nagyvállalat várakozásait vizsgálta. A felmérésbe bevont cégek együtt hatmillió alkalmazottat foglalkoztatnak, összesített éves forgalmuk hozzávetőleg kétezer milliárd dollár.
Donald Trump amerikai elnök vámintézkedései egyre inkább akadályozzák a világgazdaság működését, amely évtizedekig a kiszámítható és viszonylag szabad kereskedelemre épült.
A legfrissebb adatok szerint a globális gyártószektor egyre inkább megsínyli Donald Trump amerikai elnök kereskedelmi háborúját, miközben a vállalatok bizonytalanságban várják a vámok alakulását. Egyelőre Európa tűnik ellenállónak, míg India kifejezetten nyertese a káosznak – tudósított a Bloomberg.
Londoni makrogazdasági elemzők szerint a korábban vártnál jóval lassabb növekedésre lehet számítani az idén fejlett és a feltörekvő gazdaságokban, köztük Kínában az eszkalálódó vámháború miatt.
Donald Trump amerikai elnök arra számít, hogy 3-4 héten belül elkezdenek megszületni az első kereskedelmi megállapodások azokkal az országokkal, melyek azt akarják, hogy megszűnjenek az amerikai viszontvámok – írta meg a Bloomberg.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter azonnal reagált.
Magyarország következik?
A Nemzetközi Kereskedelmi Bíróság blokkolta a bejelentett tarifák többségét.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Friss térképek érkeztek.
Kötrük egy 200 év börtönre ítélt gengszter is.
Az invazív faj agresszív fészekvédő viselkedése az emberre is veszélyes lehet.
Kritikus a helyzet Székelyföld egyik legnépszerűbb turistalátványosságánál.
A fix kamatra vagy a változóra esküsznek a befektetők?