Tavaly 11 százalékkal, 1493 milliárd dollárra estek vissza a külföldi működőtőke-befektetések (FDI) a világon - áll az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciája (UNCTAD) éves jelentésében. Egy évvel korábban 2 százalékos csökkenést mértek.
Oroszország 9 milliárd dolláros exportveszteséget becsül a globális kereskedelmi háborúk miatt, de a kereskedelmi folyamatok fokozatos stabilizálódására és a Kínába irányuló szállítások bővülésére számít.
Az orosz-ukrán háború kirobbanása óta közel megduplázódott az arany árfolyama, a történelmi csúcsról csúcsra járó nemesfém szárnyalása mögött számos ok meghúzódik, de ezek közül talán a jegybankok fokozott aranyvásárlásai a legfontosabbak. Az aranyipar nemzetközi kereskedelmi szövetsége, a World Gold Council a napokban közölte legfrissebb elemzését, ahol többek között arra a kérdésre keresik a választ, hogy mi motiválja a világ jegybankjait a grandiózus vásárlásokra, és ami talán ennél is fontosabb: a következő években is kitarthat ez a megatrend?
Shigeru Ishiba japán miniszterelnök szerint országának nem szabad elsietnie egy kereskedelmi megállapodást az Egyesült Államokkal – akkor sem, ha Donald Trump nyomást gyakorol. A G7-csúcstalálkozón tartott kétnapos egyeztetések után sem született megállapodás, és a nézetkülönbségek továbbra is fennállnak.
A világ feltörekvő országainak akár kétharmadában is visszavetheti a gazdasági növekedést a világkereskedelmi háború - írja a Financial Times. A globalizálódó világgazdaság ugyanis megnövelte a feltörekvő országok fejlettekkel szembeni kitettségét, így a közelmúlt sokkjai (koronavírus-járvány, inflációs válság és kereskedelmi háború) a világon mindenhol éreztették negatív hatásukat. Bár a feltörekvő devizák és kötvénypiacok erősödtek 2025-ben, a most elszenvedett reálgazdasági károk helyreállítása akár évtizedekig is eltarthat.
Az emberek világszerte kezdik felismerni a szabadabb kereskedelem előnyeit. A szabadkereskedelem kérdését övező fásultság és a növekvő protekcionizmus évei után az amerikaiak többsége szerint az Egyesült Államoknak globális szabadkereskedelmet kellene folytatnia, miközben az Európai Unió olyan gyorsan köt szabadkereskedelmi megállapodásokat, ahogy csak tud, és még az egymás regionális geopolitikai riválisainak számító Kína, Dél-Korea és Japán is nagyobb mértékű együttműködésben állapodtak meg.
A VIG Alapkezelő május végén rendezte meg Befektetési iránytű az új világrendhez címmel szakmai konferenciáját. Ennek része volt egy kerekasztal beszélgetés is Bod Péter Ákossal, Pogátsa Zoltánnal és Závecz Tiborral, amelyen a háromosztatú világrend legfontosabb kérdéseit, és az átalakuló gepolitikai erőtömbök tőkepiacra gyakorolt hatásait tekintettük át, több más mellett megvizsgáltuk azt is, mi lehet a gazdasági hatása a BYD Magyarországra tervezett 2000 főt foglalkoztató fejlesztőközpontjának.
Azok a folyamatok, amelyek a világgazdaságban történnek, az 1930-as éveket idézik – mondta Csaba László, az MTA rendes tagja egy tudományos ülésen tartott előadásában az InfoRádió beszámolója szerint.
Az eddigi semlegesről romlóra módosította a globális szuverén adóskockázatra érvényben tartott kilátását szerdán Londonban bemutatott éves helyzetértékelésében a Fitch Ratings.
Christine Lagarde, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke a kereskedelmi kapcsolatok rendezésére kérte Kínát és az Egyesült Államokat - számolt be róla a Politico. Az EKB-elnök pekingi beszédében kijelentette, hogy a globális recesszió csak kooperációval előzhető meg, melyre még geopolitikai válságok közepette is törekedniük kell a világ vezető gazdasági hatalmainak.
Kína devizatartaléka, ami a legmagasabb a világon, májusban 3,6 milliárd dollárral, 3285 milliárd dollárra, tavaly szeptember óta a legmagasabb szintre emelkedett - áll a jegybank jelentésében.
Több bankrendszer kilátását rontotta csütörtökön Londonban bemutatott évközepi felülvizsgálatában a Fitch Ratings. A nemzetközi hitelminősítő mindenekelőtt azzal a várakozásával indokolta a lépést, hogy a globális kereskedelmi háború miatt lassul a világgazdaság növekedési üteme.
Donald Trump amerikai elnök közösségi médiában tett kijelentése szerint kedveli Hszi Csin-ping kínai elnököt, de nagyon nehéz vele megállapodást kötni, ami rávilágít a világ két legnagyobb gazdasága közötti feszültségekre - közölte a Bloomberg.
A korábban várt 3,3% helyett már csak 2,9%-os globális GDP-növekedést vár az idei évre az OECD. A növekvő kereskedelmi akadályok, a szigorodó pénzügyi feltételek, a gyengülő fogyasztói és vállalati bizalom, valamint a fokozódó szakpolitikai bizonytalanság okozza a lassulást. Az Egyesült Államok, Kanada, Mexikó és Kína növekedése jelentősen lassul.
Kevin Hassett, a Nemzeti Gazdasági Tanács igazgatója vasárnap jelezte, hogy Donald Trump amerikai elnök és Hszi Csin-ping kínai elnök akár már ezen a héten tárgyalhatnak a kereskedelmi kérdésekről, bár konkrét időpontot még nem tűztek ki - tudósított a CNBC.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) friss jelentése szerint világszerte növekszik a COVID-19 fertőzések száma, különösen három térségben: a Nyugat-csendes-óceáni, a Délkelet-ázsiai és a Kelet-mediterrán régiókban. A háttérben a vírus egy új változata, az NB.1.8.1 variáns áll, amely gyorsan terjed - írja a Center for Infectious Disease Research and Policy.
Vezetők nélkül marad az űrügynökség.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Ritka orosz csúcsfegyvert semmisítettek meg az ukránok.
Ennyire erős a verseny?
Friss adatok érkeztek.
Sötét felhők a költségvetés felett.