Áramkimaradás sújtotta a londoni metróhálózatot, nagy közlekedési fennakadásokat okozva a brit fővárosban - számolt be a Sky News.
Órákkal azután, hogy szombaton délután bejelentette Donald Trump amerikai elnök az India és Pakisztán közötti tűzszünetet, szombatról vasárnapra virradó éjjel megint működésbe léptek a tüzérségek és a légvédelmi rendszerek és a két atomhatalom kölcsönösen egymást vádolta a tűzszünet megsértésével. Egyelőre tehát törékeny tűzszünetről van szó, amely a jelek szerint csak az éjjeli órákban zajlott, és miután felkelt a nap, elhallgattak a fegyverek.
Újabb jelentős áramkimaradás volt Spanyolországban: La Palma szigetén, a Kanári-szigeteken jelentős áramkimaradás történt, amely több településen okozott áramkimaradást, ami mintegy 19 500-30 000 lakost érintett.
Pedro Sanchez spanyol miniszterelnök szerint a magas jövedelmű áramipari vezetőknek kellene állniuk az atomerőművek működtetésének költségeit, ha nem akarják leállítani azokat. A kormányfő ezzel próbálja elhárítani a kritikákat a rekordméretű áramkimaradás után
Az Ibériai-félszigeten tapasztalt történelmi áramszünet csaknem 400 millió euró veszteséget okozott a gazdaságnak a legnagyobb hazai bank becslése szerint - írta meg a Bloomberg.
Európa elöregedett villamosenergia-hálózata nem bírja a megújulók rohamos térnyerését és az egyre növekvő villamosenergia-igényt. A közelmúltbeli spanyol-portugál áramszünet sokkolta a kontinenst, és rávilágított arra, hogy elengedhetetlen az infrastruktúra gyors és jelentős fejlesztése, ha el akarjuk kerülni a jövőbeli összeomlásokat - a Reuters beszámolója.
Rézkábel-tolvajok bénították meg a spanyol nagysebességű vasúthálózat egy részét vasárnap este, ami miatt utasok ezrei rekedtek az állomásokon, néhányan pedig a vonatokon töltötték az éjszakát.
Portugália óvatosságból egyelőre továbbra sem állítja helyre a villamosenergia-kereskedelmet keleti szomszédjával, Spanyolországgal, így tehát egyedül próbálja megoldani az áramellátását, mivel úgy tűnik, hogy a hatóságoknak egyelőre "fogalmuk sincs", hogy mi okozta a hétfői óriási áramszünetet mindkét országban.
Egészen biztosan bekerül az európai energiastratégiákkal és a villamosenergia-rendszer fejlődésével foglalkozó történelemkönyvekbe mindaz, ami 2025. április 28., hétfőn Spanyolországban és Portugáliában történt. A mintegy 60 millió érintett lakos, a civilizált társadalom alapvető működéséhez szükséges infrastruktúra teljes leállása hatalmas földrajzi területen nem csak a spanyol és a portugál lakosság, hanem az egész Európai Unió lakosságának és döntéshozóinak érdeklődését kiváltotta.
Hétfőn kora délután az egész világon végig söpört a hír, miszerint Spanyolország és Portugália teljes területén, valamint Franciaország egyes régióiban leállt az áramellátás, amely nagy káoszt okozott olyan nagyvárosokban is, mint Porto, Madrid és Barcelona. Az emberek tízmillióit érintő áramszünet hatására az Ibériai-félszigeten az internetelérés és az ivóvízellátás is akadozni kezdett. A történtek az egész világot megrázták, a zavarok iránti érdeklődés pedig a Google Trends keresési statisztikáiban is tükröződött.
A spanyol hálózatüzemeltető nyilatkozata szerint az Ibériai-félszigetet sújtó áramszünet hátterében egy kisebb spanyol régió állhat, ahol feltehetően egy (vagy több) napelempark esett ki a rendszerből. Megdöbbentő, de a Portfolio számításai alapján ebben a térségben található Spanyolország teljes napelemes kapacitásának csaknem egynegyede – így nem meglepő, hogy az innen kiinduló zavar komoly hatással volt az országos ellátásbiztonságra.
Az Egyesült Államok északkeleti részének több államában mintegy 700 ezer ember maradt áram nélkül kedden súlyos viharok nyomán, amelyeknek halálos áldozata is volt.
Négy halálos áldozatot követelt az Ibériai-félszigetet sújtó áramkimaradás, miután egy idős házaspár és felnőtt fiuk szén-monoxid-mérgezésben halt meg egy generátor használata miatt - közölte a Sky News.
"Az európai rendszerirányítók egy egységes, közös, öt fokozatú riasztási rendszert üzemeltetnek, amely alapján folyamatosan tájékoztatják egymást az egyes országok rendszerállapotairól; a MAVIR szakemberei is ezen a rendszeren keresztül értesültek a spanyolországi és portugáliai blackoutról" – jelezte a magyarországi villamosenergia rendszerirányító a Portfolio kérdésére. Azt hangsúlyozta a MAVIR a háttéranyagban, hogy "A folyamatos kockázatelemzés, a rendkívül alapos menetrendkészítés és a műszaki védelmek meglétének köszönhetően az európai villamosenergia-rendszerben rendkívül ritkák a mostani spanyolországihoz hasonló üzemzavarok. Ha mégis bekövetkezik egy ilyen állapot, a helyreállítás, hasonlóan részletesen szabályozott folyamat szerint zajlik." Azt is bemutatták röviden, hogy ez hogyan zajlana, ha esetleg Magyarországon megtörténne a nagy áramszünet, azaz a blackout.
Felmerül, hogy Spanyolország és Portugália áramkimaradását egy ritka légköri jelenség okozhatta, bár a spanyol meteorológiai szolgálat (AEMET) közlése szerint nem észleltek semmilyen szokatlan légköri vagy hőmérsékleti jelenséget - tudósított a Live Science.
Történelmi áramszünet bénította meg Spanyolországot és Portugáliát, amikor az Ibériai-félsziget elektromos hálózatában hétfő délután dominóhatás indult el. A háttérben valószínűleg a megújuló energiák túlsúlya és az alacsony rendszerinercia állt, ami drámai gyorsasággal sodorta a hálózatot az összeomlás szélére. A szakértők szerint az eset rávilágít arra, hogy új megoldásokra lesz szükség Európa energiarendszereinek stabilizálására.
Az újabb gázai offenzíva miatt.
Európában kitartott az emelkedés.
Eltűnik az egyik legfontosabb bevétel?
Az energiaügyi miniszter értékelte Magyarország energiaszuverenitási törekvéseit
A Moody's leértékelése új fejezetet nyithat.