Magyarország újabb jogi kiskapukat keres az Európai Bizottság által jogállamisági aggályok miatt befagyasztott uniós források felszabadítására – írja a Financial Times. Az Európai Parlament költségvetési szakbizottsága eközben követeli a Bizottságtól, hogy az előírt intézkedések nélkül ne folyósítsanak a blokkolt EU-támogatásokból a magyar kormánynak, emellett 11 tagállam is tiltakozik a források feloldása miatt.
"Minden korábbinál erősebbé" tenné Friedrich Merzcel "a francia-német motort és együttmozgást" Emmanuel Macron francia elnök - derült ki a kedden megválasztott új német kancellárnak küldött gratulációból.
Az Európai Bizottság 2027 végéig teljesen megszüntetné az orosz olaj-, gáz- és nukleáris üzemanyag-importot, és ehhez már az év végéig kötelező nemzeti leválási terveket vár a tagállamoktól. Szijjártó Péter szerint ez a lépés ideológiai alapú, súlyosan sérti Magyarország szuverenitását, és veszélyezteti az energiaellátás biztonságát. Ha a magyar kabinet valóban nem teljesíti az új kötelezettségeket, az Európai Bizottság eljárást indíthat és súlyos pénzbüntetést szabhat ki.
Az Európai Számvevőszék kritikusan reagált friss különvéleményében az Európai Bizottság javaslatára, amely lehetővé tenné a 2021–2027-es kohéziós források átcsoportosítását pédául a tagállamok fegyverkezésére. Miközben elfogadják, hogy a biztonsági kihívások gyors változása indokolttá teszi a rugalmasság növelését, arra figyelmeztetnek, hogy a javaslat számos kockázatot hordoz: növelheti az adminisztratív terheket, csökkentheti a kohéziós politika fókuszát, és akár torzíthatja a támogatások területi eloszlását is. A testület szerint a javasolt intézkedések további részletezést, egyértelmű szabályozást és hatásvizsgálatot igényelnek a megfelelő végrehajtás érdekében.
Soha többé nem zsarolhatja Oroszország az energiaellátáson keresztül az Európai Uniót, és ezért 2027 végéig a tagállamok teljesen le fognak válni az orosz olajról, gázról és nukleáris fűtőanyagról, amely érdekében egy részletes útmutatót fogadott el mai ülésén az Európai Bizottság – ezt jelentette be ma délután Dan Jörgensen.
Az Euronext tőzsdecsoportnál új intézkedéseket vezetnek be az európai védelmi ipar finanszírozásának megkönnyítésére, ezzel is támogatva Európa stratégiai autonómiáját.
Az Európai Unió 27 tagállamából eddig mindössze 14 kérte hivatalosan az Európai Bizottságtól, hogy aktiválhassa a „nemzeti vészhelyzeti klauzulát”, amely lehetővé tenné a GDP 1,5%-ával történő védelmi kiadásnövelést négy év alatt – anélkül, hogy az sértené az uniós költségvetési szabályokat. Ez aggodalmat keltett Brüsszelben, mivel veszélybe kerülhet az ambiciózus, 800 milliárd eurós ReArm Europe terv teljesítése.
Eredményesnek értékelte a ragadós száj- és körömfájással szembeni védekezést Nagy István agrárminiszter, aki kedden az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsága előtt adott beszámolójában azt mondta: ha nem lesz újabb fertőzés, akkor május 30-án kihirdethetik a mentességet, június 30-val pedig feloldhatják a Magyarországgal szemben elrendelt európai uniós korlátozásokat is.
Az Európai Unió mintegy 100 milliárd euró értékű amerikai árura vetne ki pótlólagos vámokat abban az esetben, ha az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelmi tárgyalások nem vezetnek kielégítő eredményre – értesült a Bloomberg bennfentes forrásokból. A válaszlépésekről szóló javaslatot várhatóan szerdán ismertetik a tagállamokkal, a konzultációk pedig egy hónapig tartanak majd. Ez idő alatt a lista még módosulhat.
Az európai bankok idei stressztesztje a vártnál kisebb csökkenést mutat a tőkemegfelelésekben, ami részben a szektor tavalyi erős jövedelmezőségének köszönhető - közölte a Bloomberg.
A brüsszeli székhelyű SolarPower Europe megújuló energiaforrásokkal foglalkozó lobbicsoport kizárta tagjai közül a Huawei kínai elektronikai óriásvállalatot a vállalat ellen folyamatban lévő uniós vesztegetési vizsgálat miatt - számol be az Euractiv.
Az ukrajnai háború és a Starlink elérhetőségének bizonytalansága felértékelte a korábban szinte egyáltalán nem ismert Eutelsat stratégiai szerepét Európa műholdas kommunikációjában. A francia állam és az Európai Unió is kiemelten támogatja a vállalatot és a tervezett Iris² konstellációt, amely önálló európai műholdhálózatot hozna létre. Az Európai Bizottság 6,6 milliárd eurós hozzájárulásával zajló projekt célja, hogy csökkentse a kontinens függését amerikai szolgáltatóktól – számolt be a Les Echos.
Az orosz állami TASZSZ hírügynökség számolt be arról, hogy a Szlovák Reneszánsz Mozgalom nevű csoport tagjai hétfőn petíciót nyújtottak be a kormánynak 400 ezer aláírással.
„Akárhogy osztok-szorzok, számolok, kalkulálok, csak olyan adatokat és tényeket találok, hogy Ukrajna uniós tagsága csődbe vinné Magyarországot” – fogalmazott Orbán Viktor a parlamentben, amikor a magyar uniós tagságról és Ukrajna csatlakozásának lehetséges következményeiről beszélt.
Európa elöregedett villamosenergia-hálózata nem bírja a megújulók rohamos térnyerését és az egyre növekvő villamosenergia-igényt. A közelmúltbeli spanyol-portugál áramszünet sokkolta a kontinenst, és rávilágított arra, hogy elengedhetetlen az infrastruktúra gyors és jelentős fejlesztése, ha el akarjuk kerülni a jövőbeli összeomlásokat - a Reuters beszámolója.
A vasárnap rendezett román elnökválasztáson fölényes győzelmet aratott a szélsőjobboldali, populista George Simion, akinek pártja, az AUR többek között magyarellenességéről vált hírhedtté. A rendszerellenes jelölt az establishment egy másik kihívójával, a progresszív bukaresti főpolgármesterrel, Nicușor Dannal mérkőzik meg a május 18-án esedékes második fordulóban. Bár a küzdelem nyitott, Simion nagyon jó pozícióból vág neki a megmérettetésnek. Végső győzelme teljesen új korszakot jelentene a Ceausescu utáni Románia történetében, a romániai magyar kisebbségre ugyanakkor nehéz évek várhatnak.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Az ukránok dróntámadásokkal jelezték, mit gondolnak.
Milliárdos támogatások a vidéki K+F központoknak - íme a részletek.
Magasan stabilizálódtak a kínálati bérleti díjak a fővárosban.
Mi áll a GDP-csökkenés mögött?
Távozik a guru a Berkshire Hathaway éléről.
Nyitrai Győzővel, az MBH Befektetési Bank üzlet- és termékfejlesztésért felelős vezérigazgató-helyettesével beszélgettünk.