Trumppal is dacolva fejleszt a Google

Trumppal is dacolva fejleszt a Google

A Google anyacége, az Alphabet megerősítette 75 milliárd dolláros adatközpont-fejlesztési terveit, amit annak ellenére is átvisznek, hogy az ilyen magas költségű befektetésekhez meglehetősen bizonytalan a vámháború által gerjesztett környezet. A cég nem akar lemaradni saját mesterséges intelligencia szolgáltatásával, ezért a vártnál is több pénzt fektet a kapacitásnövelésekre.

Új rendeletet írhat alá Trump már kedden

Új rendeletet írhat alá Trump már kedden

Donald Trump elnök új intézkedéseket készül bevezetni a szénbányászat és -felhasználás bővítésére az Egyesült Államokban, hogy kiszolgálja a növekvő adatközpontok energiaigényét.

Új chipet mutatott be az Nvidia!

Új chipet mutatott be az Nvidia!

Az Nvidia vezérigazgatója, Jensen Huang kedden kijelentette, hogy a vállalat jó pozícióban van ahhoz, hogy kezelje a mesterséges intelligencia iparágában zajló változásokat, ahol a hangsúly az AI modellek betanításáról egyre inkább azok gyakorlati alkalmazására helyeződik át - írja a Reuters. A vállalat új chipeket is bejelentett, köztük a Blackwell Ultra GPU-t, amely 2025 második felében lesz elérhető.

Atomkoalíció: a világ legnagyobb techcégei a nukleáris energiára szavaznak

Atomkoalíció: a világ legnagyobb techcégei a nukleáris energiára szavaznak

A világ legnagyobb technológiai vállalatai és energiaigényes ipari szereplői együttes nyilatkozatban álltak ki a nukleáris energia mellett, annak kulcsszerepét hangsúlyozva az elektrifikáció és az adatközpontok növekvő energiaigényének kielégítésében. Ugyanakkor a konkrét nukleáris projektek, különösen a kis moduláris reaktorok (SMR-ek) terén továbbra is jelentős bizonytalanságok vannak - derül ki a Financial Times írásából.

Nvidia-botrány: újabb részletek láttak napvilágot

Nvidia-botrány: újabb részletek láttak napvilágot

Malajzia vizsgálatot indít és szükséges lépéseket tesz, ha bebizonyosodik, hogy helyi cégek érintettek abban a csalási ügyben, amely során állítólag Nvidia chipeket juttattak Szingapúrból Kínába - írta meg a CNBC.

Az Nvidiánál a

Az Nvidiánál a "csak simán nagyon jó" már nem elég jó

Már megint egy olyan negyedéves jelentést rakott az asztalra az Nvidia, amely minden fontosabb pénzügyi mutató tekintetében felülmúlta a várakozásokat. A "körítés" viszont most egészen más volt, mint az elmúlt időszakban: részben a kínai DeepSeek miatt a befektetők szkeptikusabbá váltak a nagy cégek masszív AI-beruházásai kapcsán, az Nvidia pedig akkorát esett a sztori miatt, hogy a tőzsdetörténelembe is bevonult. A cég számai viszont egyáltalán nem arról árulkodnak, hogy itt bármi probléma lenne, felfutott a cég újgenerációs chipjének gyártása, rekordszinten a bevételek, és a profit, a menedzsment pedig bizakodással tekint a jövőbe. Összességében megint kifejezetten erős jelentés közölt az Nvidia, a csillagokat viszont ezúttal nem sikerült lehozni, és nagyobb meglepetések hiányában az árfolyam is lefelé vette az irányt a jelentés után.

Használod az AI-t? - Máris ekkora karbonlábnyomot generáltál

Használod az AI-t? - Máris ekkora karbonlábnyomot generáltál

A mesterséges intelligencia szinte berobbant az életünkbe és elárasztotta a legtöbb iparágat, munkahelyet, de még a munkán kívüli életünket is. Gondoljunk csak az új instagram filterekre, az AI influenszerekre vagy a ChatGPT-re, amire egyre többen beszélgetőtársként vagy akár pszichológusként is tekintenek. Ugyanakkor sokszor elfelejtjük, hogy a digitális jelenlétnek és az AI eszközöknek mind megvan a maga környezeti lábnyoma, hiszen energiaigényes szervereken futnak, amelyeknek a működése jelentős karbonkibocsátással jár. A Carbon.Crane összegyűjtötte a három legkörnyezetszennyezőbb AI eszközt.

Itt az iparág, amit alapjaiban átformálhat a DeepSeek

Itt az iparág, amit alapjaiban átformálhat a DeepSeek

Az olcsóbb és hatékonyabb mesterséges intelligencia modellek megjelenése, különösen a kínai DeepSeek által bemutatott R1 modell jelentős hatással lehet az adatközpontok iránti keresletre. Ez a fejlemény potenciálisan átformálhatja az iparágat, amelybe a befektetők már eddig is jelentős összegeket fektettek, bízva a folyamatos növekedésben - írta meg a Cnbc.

AI-adatközpont épül a futurisztikus okosvárosban

AI-adatközpont épül a futurisztikus okosvárosban

Egy szaúdi cég ötmilliárd dollárt fektet egy mesterséges intelligenciához létesítendő adatközpont fejlesztésébe a királyságban jelenleg épülő, futurisztikus okosvárosban, Neomban - jelentette szerdán a SPA szaúdi hírügynökség.

Új világrend épül Magyarországon, amelyet két fő területen tudunk támogatni, ha hagyják

Új világrend épül Magyarországon, amelyet két fő területen tudunk támogatni, ha hagyják

"Egy új világrendet takar" az, amit Magyarországon is látunk, miszerint a globális ellátási láncok újragondolása miatt "beindult egy nagyon energiaintenzív iparosodás, legfőképp az akkumulátorgyáraknak köszönhetően" – vázolta a globális megatrendeket körbejáró exkluzív Portfolio-interjúban Hajós Balázs. A Schneider Electric értékesítési igazgatója úgy látja, hogy a nagy külföldi működőtőke befektetésekkel járó folyamat "mindenképpen lehetőséget jelent Magyarországnak", de az egyedi, hogy ezen beruházások túlnyomó része Kínából érkezik, és "ezek a kínai gyárak a várakozásokkal ellentétben egyelőre szinte mindent Kínából hoznak", így "egyelőre nem látszik", hogy ezekbe hogyan tud bekapcsolódni akár egy globális gyártócég, akár egy magyar kkv. Ezzel együtt Hajós Balázs azt látja, hogy az elektrifikáció és a digitalizáció, amelyek elvezetnek a fenntarthatósághoz, rengeteg üzleti lehetőséget is kínálnak a Schneider Electric számára olyan megatrendekben, mint például a városi elektromos autótöltési hálózat fejlesztése, a városiasodással járó elektrifikációs és hálózatfejlesztési igény, továbbá a zöldenergia termelésének és tárolásának okos menedzsmentje. Arra a Magyarországon várható trendre is felhívta a figyelmet, hogy a mesterséges intelligencia aktív felhasználásával párhuzamosan az adatközpontok közel fele a végpontokon fog elhelyezkedni, így ez az energiafelhasználási folyamatokban jelentős változásokat fog okozni.

Bajban Európa: kulcsfontosságú területen marad le a kontinens

Bajban Európa: kulcsfontosságú területen marad le a kontinens

Az európai adatközpontok jelentős kapacitásbővítés ellenére is nehezen tudják kielégíteni a növekvő keresletet, ami veszélyezteti Európa versenyképességét a mesterséges intelligencia területén. Az iparági szakértők szerint ráadásul a kontinens lemaradása tovább nőhet az Egyesült Államokkal és Kínával szemben.

Nagy pofont kapott az AMD

Nagy pofont kapott az AMD

Az Advanced Micro Devices (AMD) kedden tette közzé negyedik negyedéves eredményeit, amelyek felülmúlták a Wall Street várakozásait az értékesítés és a nyereség tekintetében is. Ennek ellenére a befektetők mégis csalódottak, mivel a vállalat eredményei a kulcsfontosságú adatközpont-szegmensben elmaradtak a várttól - jelentette a CNBC.

A DeepSeek rámutatott, hogy mégsem annyira

A DeepSeek rámutatott, hogy mégsem annyira "energiaéhes" az AI, de lehet egy nagy csavar a történetben

A napokban bemutatott, kínai fejlesztésű DeepSeek mesterséges intelligencia alapjaiban boríthatja fel a nagy nyelvi modellek energiaigényéről alkotott képet: a fejlesztők szerint a nagy amerikai cégek által fejlesztett rendszerek töredék kapacitására volt csak szükség a DeepSeek betanításához. Ez a váratlan „energiatakarékossági” áttörés azonnal megrengette az energiaszektor részvényeit, és a Nemzetközi Energiaügynökség is jelezte, hogy felülvizsgálhatja meglévő előrejelzéseit. Ugyanakkor a szakértők úgy látják, hogy a hatékonyabb AI megoldások összességében növelhetik a globális áramkeresletet, mert a kisebb erőforrásigény még több vállalatot ösztönöz majd a mesterséges intelligencia bevezetésére.

Itt a szektor, ahol még az Nvidiánál is nagyobb esést hozott a kínai AI-őrület

Itt a szektor, ahol még az Nvidiánál is nagyobb esést hozott a kínai AI-őrület

Jelentős zuhanást láthatunk egyes amerikai energiaipari részvényeknél a mai kereskedésben, miután egy kínai mesterséges intelligencia startup, a DeepSeek új fejlesztése kérdéseket vetett fel az amerikai vállalatok AI-dominanciájával kapcsolatban. A technológiai szektorban tapasztalt eladási hullám különösen érzékenyen érintette azokat a cégeket, amelyek szorosan kötődnek az AI-iparág energiaigényéhez - számolt be a Yahoo Finance.

Ébresztő Európa! Jön Trump gigantikus Csillagkapu Projektje

Ébresztő Európa! Jön Trump gigantikus Csillagkapu Projektje

Donald Trump minden idők messze legnagyobb AI-projektjét jelentette be, aminek a megvalósításával, és főként a beruházás nagyságrendjével kapcsolatban sokan szkeptikusak, az viszont látszik, hogy az amerikai elnök eltökélt abban, hogy az Egyesült Államok megőrizze előnyét Kínával szemben a mesterséges intelligencia fejlesztésében, az AI-projekteket országonként futtató Európa pedig csak irigykedhet az amerikai példára. Mutatjuk, hogy mit tudunk eddig a Stargate Projectről.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Aszódi Attila: mi vezetett a történelmi áramszünethez az Ibériai-félszigeten?
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kedves Olvasónk!

A Portfolio híreinek, elemzéseinek többségét előfizetés nélkül olvashatod. Ez azért van így, mert a hirdetések jelentik szerkesztőségünk legfontosabb bevételi forrását. A célunk az, hogy ez hosszú távon is így maradjon.

Kérünk, ne használj adblockert, és olvasd tovább a Portfolio-t!