A múlt hét első felében 400 alatt is járt az euró jegyzése, majd az iráni-izraeli háború kockázatkerülést hozott a piacokon, így a magyar deviza is gyengült a hétvége előtt. Így ismét az utóbbi hetekben látott 402-404-es sávba tért vissza az árfolyam péntekre. A hétfői nyitás óta azonban folyamatosan erősödik a forint a vezető devizákkal szemben. Délután pedig Irán bejelentette, hogy hajlana a tárgyalásokra, így újabb lendületet kapott a magyar fizetőeszköz. Ez estére alábbhagyott.
Jókor jöhetett a magyaroknak a forint utóbbi napokban látott erősödése, hiszen a többség valószínűleg még nincs túl az esetleges külföldi nyaraláson. Aki devizát szeretne váltani, annak most lehet érdemes lépni, hiszen a múlt héten már láthattuk, hogy 400 alatt nehezen ragad meg a forint, várhatóan nem látunk tartósan és jelentősen ez alatti euróárfolyamot a következő hetekben-hónapokban sem. A többségnek persze ez valószínűleg néhány ezer forintot jelent mindössze a nyaralás költségében.
Az amerikai vámpolitika keltette piaci zavarok az eurót hozták kedvezőbb helyzetbe a globális pénzügyi rendszerben. A dollár gyengülése és az euró tartós erősödése komoly fordulatot jelezhet a nemzetközi tartalékvaluták versenyében, amivel az Európai Unió nem remélt fegyvert kapott a kezébe. Megindulhat az európai integráció következő, tőkepiaci szakasza is, ami hatalmas versenyképességi ugrást hozhat a kontinensen.
Komolyabb gyengüléssel kezdett péntek reggel a forint az euróval szemben miután éjjel Izrael iráni atomlétesítményeket kezdett bombázni. A magyar deviza így hirtelen elveszítette az utóbbi napok keserves munkájával összekapargatott erősödését, és visszalendült a korábbi sáv másik széléhez.
Ázsiában többnyire lefelé vették az irányt a piacok ma reggel, az európai indexek is többnyire negatív tartományban mozogtak, és az amerikai tőzsdék is csökkenésekkel nyitottak, azonban hamar ledolgozták az esést. Nagyot ütöttek eközben a Boeing részvényein, miután a cég egyik gépe ma lezuhant Indiában.
Felemás hangulatban telt a kereskedés a tőzsdéken ma reggel Ázsiában, és Európában is hasonlót láttunk, miközben a magyar piac alulteljesítő volt. Délután megérkezett a nagy bejelentés Donald Trumptól, mely szerint véglegesítették az Egyesült Államok és Kína közötti megállapodást, amely az árucsere, a vámok és az oktatási együttműködés területeit is érinti. Közben megérkeztek a várt amerikai inflációs adatok is, melyek a vártnál jobbak lettek.
2024-ben az euró volt a leggyakrabban használt valuta az EU-n kívüli export során, 51,7%-os részesedéssel, írja az Eurostat. Ezt követte az amerikai dollár 31,4%-kal, az euróövezeten kívüli uniós országok valutái 3,0%-kal, valamint egyéb valuták 13,4%-kal.
Többnyire negatív hangulatban telt a kereskedés Ázsiában kedd reggel. Az európai tőzsdéken vegyes, de óvatos mozgásokat láthattunk, míg Amerikában mérsékelt pluszok voltak jellemzőek. Gazdasági események szempontjából elsősorban az amerikai-kínai kereskedelmi tárgyalásokkal kapcsolatos fejleményekre fókuszálnak a befektetők világszerte, kiváró hangulat jellemezte a nap nagy részén a piacokat, de az este folyamán némi pozitív hírek érkeztek, ami emelkedést hozott az irányadó amerikai indexekben.
A hétfői ünnepnap miatti illikvid kereskedésben a forint az erősödés útjára tudott lépni. Nemcsak az euróval szemben, hanem a dollárral szemben is látványos az ereje.
Donald Trump amerikai elnök és Hszi Csin-ping kínai vezető telefonbeszélgetésére a kulcsfontosságú kérdéseket a további tárgyalásokra hagyta, így a befektetők továbbra is óvatosak maradnak a kereskedelmi feszültségek miatt. Emellett a Donald Trump és Elon Musk között látványosan elmérgesedő viszony is borzolja a kedélyeket. Az ázsiai tőzsdéken inkább rossz volt ma a hangulat, Európában pedig iránykeresést láthatunk.
Ami a tőzsdei hangulatot befolyásoló makroadatokat illeti, ma érkezett az Egyesült Államokból a legfontosabb havi munkaerőpiaci jelentés: az amerikai munkaerőpiac májusban a vártnál erősebben teljesített, erre reagálva javult a részvénypiaci hangulat, a dollárt és az aranyat adni kezdték.
Az indexek szintjén nem voltak ma nagy izgalmak a tőzsdéken, az amerikai nyitás után hozott egy rövid fordulatot, hogy Donald Trump pozitív hangvételű értékelést tett közzé a kínai elnökkel folytatott beszélgetésről. A lendület azonban nem sokáig tartott ki, a vezető indexek nem sokkal később visszaadták az emelkedést, és a nap végére ismét lefordultak. Izgalmak inkább az egyedi vállalati sztorikban voltak: a Wizz Air árfolyama az éves jelentést követően beszakadt, míg az USA-ban a Tesla kapott komoly ütést az Elon Musk és Donald Trump között kialakult nyilvános adok-kapok közepette.
Pozitív mozgásokat láttunk ma reggel az ázsiai tőzsdéken, a hangulatot javította, hogy a Fehér Ház szerint az amerikai és a kínai elnök a héten egyeztethet a megakadt kereskedelmi tárgyalásokról, ami az utóbbi időben újra elmérgesedő kereskedelmi konfliktus enyhülésének reményét hordozza magában. A hangulat az európai piacokon is pozitív volt, a magyar tőzsde is határozott pluszban zárt, csak a Mol árfolyama esett nagyot, a papír az osztalékszelvény-vágás után került nagyobb mínuszba. Az USA-ban délután meglepően gyenge munkaerőpiaci adatok érkeztek, amelyek ugyan rontották a hangulatot, de az amerikai tőzsdék ennek ellenére is pluszban voltak a nap nagy részén, bár csak minimális elmozdulások látszottak. A kereskedés végére lefordult a Dow, míg a Nasdaq pluszban zárt.
Az Európai Bizottság jóváhagyta Bulgária csatlakozását az eurózónához 2026. január 1-jétől, így az ország az EU közös valutáját használó 21. tagállammá válik.
Az euró stabilitása és szimbolikus ereje egyre fontosabbá válik a globális bizonytalanság közepette – állítja Paschal Donohoe, az eurócsoport elnöke. A politikus szerint az euró nemcsak kézzelfogható előnyöket biztosít a mindennapokban, hanem a közös szuverenitás és az európai együttműködés szimbóluma is. Donohoe hangsúlyozta, hogy a populizmus és a gazdasági kihívások ellenére az euró támogatottsága történelmi csúcson van, köszönhetően a válságok során tanúsított közös fellépésnek. A jövőre nézve kiemelte a digitális euró és a versenyképes tőkepiacok fejlesztésének fontosságát, amelyek megerősíthetik Európa gazdasági autonómiáját.
Többnyire pozitív hangulatban telt a kereskedés Ázsiában, és Európában is emelkedtek a tőzsdék kedd reggel, ezt követően azonban elromlott a hangulat, délutánra viszont ismét óvatos pluszokat láthattunk. A magyar tőzsdén eközben nagy mínuszban nyitott a Richter, ez azonban annak tudható be, hogy lekerült az 508,6 forintos osztalékszelvény a részvényről. Amerikában egyre jobb hangulatban zajlik a kereskedés.
Hétfőn egy enyhe erősödéssel zárt a forint, bár a nap végére visszakorrigált az árfolyam az euróval szemben. Így május közepe óta a 402-404 közötti sávban mozog. A dollárhoz képest viszont érdemi gyengülés indult ma az elmúlt napok erősödése után. Kedden a részletes magyar GDP-adatra, majd az arra adott piaci reakciókra figyelünk. Délelőtt kijöttek az euróövezet inflációs adata, míg délután az Egyesült Államok rendelésállományi beszámolóira figyelünk majd.
A közel-keleti konfliktusra figyel a piac.
Cikkünk folyamatosan frissül az iráni-izraeli konfliktus legfontosabb híreivel.
Szerinte nagy hibát követ el Jeruzsálem.
Hamar kivezethetik a kedvezményeket.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború eseményeivel.
Szalóki Katalinnal, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének igazgatójával beszélgettünk.
A válasz nem az, amit elsőre gondolnánk!
Eljött a kicsik ideje.