Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle

Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle

Magyarországon nemcsak az ingatlanok, hanem a termőföldek ára is rekordokat dönt, így a vásárláshoz évről évre mélyebbre kell a zsebbe nyúlni. 2023-ban például a mező- és erdőgazdasági területek ára átlagosan 7,9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a szántók hektáronkénti átlagára pedig 2,3 millió forintot tett ki. A drámai áremelkedés már csak azért is érdekes fejlemény, mert a szigorú földvásárlási szabályok alapján a potenciális vevői kör épp hogy lecsökkent, ami alapján a földárak csökkenésére lehetett számítani. Hogy mik a magyar mezőgazdasági ingatlanpiac aktuális trendjei, arról beszél az Alapvetés podcast új műsorában Futó Péter, a Portfolio ingatlanpiaci elemzője.

Egy dubaji hajós a Dunán

Egy dubaji hajós a Dunán

Már meghallgaható a Préda, a Portfolio kiberbűnögyi podcastjének negyedik része. Annát – nevezzük így az epizód főszereplőjét – egy magát dunai hajósnak kiadó bűnöző vagy bűnözői csoport húzta le több millió forinttal. A nő bő 30 év után vált egyedülállóvá, és társat, szerelmet keresett a neten, de csalókba botlott. Helyzetével nincs egyedül, rengetegen járnak pórul netes társkeresőkön, az ügyek pedig kísértetiesen hasonlítanak Anna esetéhez. De milyen módszerekkel és hogyan húzzák le áldozataikat az interneten romantikus csalások elkövetői, milyen traumákon mennek át az áldozatok, és van-e esély arra, hogy valaha viszontlátják a pénzünket? Erről szól a Préda negyedik epizódja.

Az agyunkat hekkelik meg

Az agyunkat hekkelik meg

Már meghallgatható a Préda, a Portfolio kiberbűnügyi podcastjének harmadik epizódja. Magyarországon a 2024 júliusát megelőző egy évben közel 45 milliárd forintot loptak el csalók hazai banki ügyfelektől. De miért ilyen sikeresek a bűnözők, milyen módszerekkel dolgoznak, és hogy veszik rá áldozataikat az érdekeikkel ellentétes viselkedésre? Erről szól a Préda harmadik epizódja.

Induló cégnél nem a papír, hanem a kémia dönt

Induló cégnél nem a papír, hanem a kémia dönt

Egy tőkebefektetésnél meghatározó körülmény, hogy az üzlet emberek közt jön létre, így a humánfaktor szerepe megkerülhetetlen. A jelenlegi piacon nagyon jó dealeket csak a legjobb cégek tudnak kötni, egy befektető pedig, amikor új országba lép be, az nemcsak új üzleti lehetőségeket jelent számára, hanem a stratégiai partnerkapcsolatait is bővítheti. Egyebek mellett ezekről a témákról beszélt a Portfolio Business podcast új adásában Molnár András, a Portfolion Capital Partners vezérigazgatója. A szakembert kérdeztük még a magyar és a régiós kockázati tőkepiac helyzetéről, a különböző befektetési fázisokról, továbbá a külső körülmények szerepéről is a szektorban.

Szinte megoldhatatlan kihívásokkal találja magát szemben az új Európai Bizottság

Szinte megoldhatatlan kihívásokkal találja magát szemben az új Európai Bizottság

Az újonnan megalakuló Európai Bizottság legfontosabb kihívásairól – mint a zöld átállás és a versenyképességi problémák – beszélgettünk a Portfolio Budiness podcast legújabb adásában Petri Bernadettel, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium miniszteri biztosával. Az interjú során részletesen kitértünk az új biztosi kollégium kulcsszereplőire, valamint a rájuk váró megoldandó feladatokra. Elemeztük, hogy milyen potenciális konfliktusok alakulhatnak ki közöttük, és hogyan befolyásolják ezek a közös uniós célok elérését. Valamint arról is szó esett, hogy a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda milyen segítséget nyújt a hazai kis- és középvállalkozásoknak, hogy a legkönnyebben hozzáférjenek a közvetlen uniós támogatásokhoz.

Ellentámadásba lendült Kamala Harris

Ellentámadásba lendült Kamala Harris

Kamala Harris demokrata elnökjelölt egy vasárnap megjelent podcast-interjúban reagált Sarah Huckabee Sanders arkansas-i republikánus kormányzó korábbi megjegyzésére, miszerint őt szerényen tartják a gyermekei, de Harrist "nincs, ami szerényen tartaná."

Valami elpattant Izraelben – Netanjahu a sorsukra hagyta a túszokat?

Valami elpattant Izraelben – Netanjahu a sorsukra hagyta a túszokat?

Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A mai műsorban Novák Attila történész, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Molnár Tamás kutatóintézetének tudományos főmunkatársa volt a vendégünk. A szakembert a hétvégén új erőre kapó izraeli tüntetések kapcsán arról kérdeztük, hogy milyen, a történelmében fellelhető mintákat követhet Izrael, amikor a gázai túszok kiszabadításáról van szó, és hogy van-e az országban bármilyen vízió, ha nem is a béke, de legalább a biztonság helyreállítására.

Soproni Tamás: készen állunk lakásügynökséggel kiadni az Airbnb-s ingatlanokat

Soproni Tamás: készen állunk lakásügynökséggel kiadni az Airbnb-s ingatlanokat

Szeptember 2. és 16. között a VI. kerület lakói ügydöntő szavazáson dönthetnek arról, hogy betiltják-e a rövid távú lakáskiadást, köztük az Airbnb-t is, Terézvárosban. Soproni Tamás VI. kerületi polgármester szerint a tiltás javára válna a városrésznek, amely hasonlóan sok belvárosi területhez, sokat vesztett lakóiból az elmúlt években. A szavazás eredményeként az önkormányzat 670 millió forint idegenforgalmi adó kiesésével számol, azonban a polgármester szerint a bevételek egy-másfél éven belül korrigálódhatnak. Az esetleges tiltás 2026. január 1-jén lépne életbe, időt hagyva a vállalkozásoknak a felkészülésre.

A fenntartható jövőért indított programot a Paksi Atomerőmű közel egy évtizede

A fenntartható jövőért indított programot a Paksi Atomerőmű közel egy évtizede

A fenntarthatóság jó ideje magától értetődő jelentőséggel bír a Paksi Atomerőmű számára, nem függetlenül a globális környezeti- és klímaválság súlyosbodásától. A fenntarthatóságra törekvés nem csupán a vállalat, de számos dolgozója számára is központi kérdés: de mit tesznek mindezért a gyakorlatban az ország legfontosabb energetikai létesítményében, és milyen programot indítottak ennek kapcsán már hosszú évekkel ezelőtt?
A Portfolio Business Podcastjában erről kérdeztük Iványi Krisztinát, a Paksi Atomerőmű kommunikációs főszakértőjét, az ÚJRA!Alkotó Energia online tudatoséletmód-magazin ötletgazdáját.

Valami furcsa dolog történik a magyar gazdaságban

Valami furcsa dolog történik a magyar gazdaságban

Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A mai műsor első részében a reggel publikált inflációs adatról kérdeztük Nyeste Orsolyát, az Erste Bank vezető közgazdászát. A szakember egyebek mellett arra hívta fel a figyelmet, hogyha a nem túl rózsás GDP-adatokkal együtt nézzük a makroképet, akkor furcsának hat, hogy a szolgáltatások inflációja nő, a fogyasztás viszont valószínűleg nem túl erős. Az adás második részében Csiki Gergely, a Portfolio lapigazgatója, makrogazdasági elemzője volt a vendégünk, aki a hazai magánegészségügy tavalyi évéről és a piac kilátásairól beszélt podcastünkben.

Új valóság köszönt be a világ egyik legsikeresebb bajnokságába - Úgy tűnik, félnek a csapatvezetések

Új valóság köszönt be a világ egyik legsikeresebb bajnokságába - Úgy tűnik, félnek a csapatvezetések

Hatalmas világsztárok, tízmilliárd forintos éves fizetések, új szabályok miatt gúzsba kötött csapatok, bizonytalan és kiváró vezetések, a tuti nyerőt behúzó NBA-tulajdonosok. Valósággal pezseg az élet az amerikai profi kosárlabda liga körül, és akkor még a jelenleg is zajló olimpiai játékokat meg sem említettük. Van tehát miről beszélgetni az NBA aktualitásai és pénzügyi vonatkozásai kapcsán, és ezt meg is tesszük Tőrös Balázs NBA-szakértővel a Checklist hétvégi különkiadásában. A műsor már meghallgatható a Spotify-on, az Apple Podcasten, a többi nagy podcast platformon, és a cikk végén beillesztett lejátszóban is.

Hogy fogunk itt élni, ekkora hőségben?

Hogy fogunk itt élni, ekkora hőségben?

Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A mai műsorban a Magyarországot jelenleg sújtó hőhullámmal foglalkoztunk. Az első részben egyebek mellett arról volt szó, hogy a minket körülvevő forróság már egyértelműen a klímaváltozás számlájára írható-e, és hogy egyáltalán hogy fogunk itt élni, ilyen időjárási viszonyok között? A témával kapcsolatban Ürge-Vorsatz Diána klímakutató, a CEU professzora, az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének alelnöke volt a vendégünk. Az adás második részében Braunmüller Lajost, az Agrárszektor főszerkesztőjét kérdeztük arról, hogy milyen gazdasági ára lehet a mostani helyzetnek az agráriumban, továbbá hogy a szektorban elkezdődött-e már az alkalmazkodás a radikálisan megváltozó körülményekhez.

Államadósság-kezelő: a Portfolio írhat róla, de tömegek nem fognak itthon Nvidia-t vagy kriptót venni

Államadósság-kezelő: a Portfolio írhat róla, de tömegek nem fognak itthon Nvidia-t vagy kriptót venni

Bárhogy is nézzük, jócskán megemelkedett az államadóssági ráta Magyarországon, ezen belül pedig felkúszott a devizában denominált tartozás részesedése is. Ez merőben új helyzetet eredményez hazánkban, akár a piacokról, akár pedig a lakosságtól várnánk a költségvetés és a korábban felvett hitelek finanszírozását. Erre pedig – elemzői várakozások szerint – jelentős szükség is lesz, hiszen a következő időszak magas költségvetési hiánya, a magyar gazdaságpolitika erős választási ciklikussága, továbbá a viszonylag magas kamatszolgálat is mind azt vetítik előre, hogy egyhamar nem kerül egyensúlyba a büdzsé bevételi és kiadási oldal.
A hazai államadósság-finanszírozás előtt álló főbb kihívásokról volt szó a Checklist hétvégi különkiadásában, melyben Madár István, lapunk vezető makrogazdasági elemzője olyan szakemberekkel beszélgetett, akik nap mint nap testközelből figyelik az államháztartás, a monetáris politika és a pénzpiacok főbb folyamatait: a műsorban vendégünk volt Kurali Zoltán, az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgatója, Kuti Zsolt, a Magyar Nemzeti Bank vezető közgazdásza és Loncsák András, a VIG Alapkezelő befektetési igazgatója.

Emblematikus intézkedését szántja be a kormány július 1-én

Emblematikus intézkedését szántja be a kormány július 1-én

Már meghallgatható a Portfolio Checklist keddi adása. A mai műsor első részében a július 1-én eltörlésre kerülő kötelező akciózást és annak hagyatékát értékeltük Hornyák Józseffel, lapunk makroelemzőjével. Az adás második részében a koreai selyemútról volt szó, amelynek segítségével Dél-Korea szeretne Kína régiós versenytársává válni, ezzel kapcsolatban Vara Bálint, lapunk Gblobál rovatának elemzője volt a vendégünk.

A tiszta energia Paks eszköze a klímavédelemre

A tiszta energia Paks eszköze a klímavédelemre

Ha a zöld energiatermelésről beszélünk Magyarországon, akkor megkerülhetetlen, hogy szóba kerüljön a Paksi Atomerőmű, amely a teljes országos áramfogyasztás nagyjából harmadát fedezi, időjárástól és napszaktól függetlenül. Hogy építhető be az erőmű a fenntartható energiatermelésbe itthon és mik ennek az előnyei? Többek között erről kérdeztük Kovács Antalt, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. kommunikációs igazgatóját, de szóba került a erőművi hő hasznosítása és a Duna jelentős melegedése is, amely az évnek ebben az időszakában különösen aktuális.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Az egész világ egyetlen vadászgépről beszél: azt mondják, a legmodernebb európai gépeket győzte le a J-10C
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.