Bár kilábalni látszunk a recesszióból, nem túl fényesek a magyar gazdasági kilátásai: a makacsul kitartó infláció, az uniós források hiánya, a magas költségvetési hiány és a korlátozott kamatcsökkentési lehetőségek lassú gazdasági felzárkózást valószínűsítenek. A Portfolio Hitelezés 2024 konferenciájának záróprogramjaként vázolta fel Magyarország makrogazdasági kilátásait három közgazdász: Palócz Éva, Tardos Gergely és Zsiday Viktor.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist szerdai adása. A mai műsor első részében a keddi kamatdöntéssel, valamint azzal foglalkoztunk, hogy miért tűnik veszélyes játéknak, ha a jegybank a továbbiakban csak felemásan harcol az infláció ellen. A témáról Zsiday Viktort, a Citadella Alap portfóliómendzserét kérdeztük. A műsor második részében a hazai bérdinamikáról volt szó, az ugyanis a szerdai adatok alapján szépen fűtheti tovább a pénzromlást, erről Hornyák Józsefet, a Portfolio makroelemzőjét kérdeztük.
"Nagy kérdés, hogy egyáltalán vághat-e még kamatot az MNB, ha valóban el akarja érni céljait" - mondja Zsiday Viktor. A befektetési szakértő szerint az infláció belső komponensei és az ország magas kockázati felára miatt nincs nagy tere a további kamatcsökkentésnek.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A mai műsor első részében Zsiday Viktort, a Citadella Alap portfóliókezelőjét kérdeztük egyebek mellett arról, hogy mégis mi történik a forintpiacon. A befektető podcastben hivatkozott írása ide kattintva olvasható. A második részben Palkó István, lapunk vezető pénzügyi elemzője volt a vendégünk, akit a tavaly rekordprofitot összehozó magyar bankszektorról és a külföldi pénzintézetek tulajdonosainak 2023-as évéről kérdeztünk.
A világ nagy része nem olyan, mint Japán, nem lehet büntetlenül fenntartani benne a magas és emelkedő adósságpályákat - írja blogbejegyzésében Zsiday Viktor. A befektetési szakértő szerint előbb-utóbb fellázadnak a kötvénypiacok és annak komoly következményei lesznek a gazdaságra.
Ha a jelenlegihez hasonló mértékű költségvetési deficittel fut tovább Magyarország, előbb-utóbb a piacok megbüntetik, ez a tapasztalat. A magyar gazdaságpolitika új vezetője Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, aki a magas nyomású gazdaságban hisz, magas növekedéssel, potenciálisan magas költségvetési hiánnyal, aminek számos kockázata van. A hazai makropályával kapcsolatban sok a kérdőjel, 2024 ugyanakkor jobb lehet, mint 2023 volt, ami viszont még meg is erősítheti a kormányt abban a hitében, hogy jó úton jár. De hogy szállt el Magyarországon a büdzsé hiánya ilyen drasztikusan, és ha új ura is van a kormányzati gazdaságpolitikának, van-e ura a költségvetésnek? Egyebek mellett ezekről a témákról – és persze a kilátásainkról – kérdeztük Zsiday Viktort, a Citadella Alap portfóliókezelőjét, valamint Madár Istvánt, lapunk vezető makrogazdasági elemzőjét a Portfolio Checklist szombati különkiadásában.
A költségvetés valós helyzetét jól tükröző mutató alapján visszajutottunk a 2006-os szintekre: a hiány megugrott, ennek pedig nagy ára lehet. Főként, ha a kormányzat nem próbál meg kiigazításokat végrehajtani. De a költségvetés egyenlegjavulása is kisebb kiadásokat és/vagy magasabb adókat jelent, mindkettő alacsonyabb életszínvonalat, kisebb gazdasági növekedést okoz. Ha ezt elodázzák, akkor a következő külső sokk eljövetelekor ismét jelentős gazdasági visszaesésre számíthatunk, ugyanis a megszorításokat akkor kell majd végrehajtani, amikor egyébként is rossz a világgazdasági helyzet – írja elemzésében Zsiday Viktor, a Hold Alapkezelő és a Citadella Származtatott Befektetési Alap portfóliókezelője.
Visszaemelte a befektetési ajánlású kategóriába a görög államadós-osztályzatot a Fitch Ratings.
A görög papírokban, a japán jenben és az aranyban hisz most nagyon Zsiday Viktor, igaz, utóbbi kettő esetén még várja a jó pillanatot a beszálláshoz. A befektetési szakértő a Portfolio Investment Day rendezvényen beszélt arról is, mekkora esélyt lát egy recesszióra, mi volt a legutóbbi olyan piaci esemény, amin meglepődött, és elmondta a véleményét az inflációról és arról, mit tart most a portfóliójában.
Egy hét, és jön a Portfolio exkluzív befektetői rendezvénye, a Portfolio Investment Day, amely három fő témára összpontosít: Money, Money, Money. A leggazdagabb magyarok, a legsikeresebb üzletemberek és a legnevesebb befektetési szakértők osztják meg a délutáni rendezvényen piaci, gazdasági és befektetési nézeteiket, gyakorlati tanácsokkal segítenek eligazodni a befektetés és megtakarítás világában. Ne maradj le róla, gyere el Te is!
Két héten belül, november 8-án jön a Portfolio exkluzív befektetői rendezvénye, a Portfolio Investment Day, amely három fő témára összpontosít: Money, Money, Money. A leggazdagabb magyarok, a legsikeresebb üzletemberek és a legnevesebb befektetési szakértők osztják meg a délutáni rendezvényen piaci, gazdasági és befektetési nézeteiket, gyakorlati tanácsokkal segítenek eligazodni a befektetés és megtakarítás világában. Ne maradj le róla, gyere el Te is!
A kínaihoz hasonló útra lépett a magyar gazdaságpolitika Zsiday Viktor szerint: miután az uniós elvárások miatt az ad-hoc „extraprofit” adók nem fenntarthatóak, a szelíd vagy kevésbé szelíd rábeszélés lett az új módszer, ami a tervutasításos gazdaság puhább változata.
A befektetők számára aggasztó fejlemény, hogy a 10 éves amerikai kötvények hozama – amely a jelzáloghitel-kamatlábak és a befektetői bizalom egyik legfontosabb mutatója – kedden 2007 óta a legmagasabb szintre emelkedett. Mindez lassan az egész világgazdaságot megmérgezheti.
Az elmúlt hónapok legjobbnak tűnő, de végül legfájdalmasabbnak ható döntése lett az elsősorban amerikai hosszú államkötvények vásárlása - írja Zsiday Viktor, a Citadella alap portfóliómenedzsere legfrissebb posztjában.
A hazai makropálya, a kockázati besorolás, a kamatok, az elérhető uniós források alakulása létkérdésnek számít az ingatlanpiac finanszírozási és befektetési szempontjából. Milyen most Magyarország makropályája? Mire készülnek az elemzők? Minden kiderült a Property Investment Forum konferencia makrohelyzetről szóló szekciójában. Lássuk, ezek közül a legfontosabbakat, például a huxit kapcsán.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A mai műsorban alapvetően Varga Mihály délelőtti bejelentésével foglalkoztunk, mely szerint emelkedhet a bankadó Magyarországon, a támogatott hiteltermékek pedig átalakulhatnak. A témáról az első blokkban Zsiday Viktort, a Citadella Alap portfóliómenedzserét kérdeztük. Vele egy másik, persze a magyar gazdaságpolitikához kapcsolódó hírről is beszéltünk, ez pedig az, hogy a Porsche Hungária már év eleje óta euróban árazza a legtöbb autóját Magyarországon, ami a magyar gazdaság euroizációja szempontjából érdekes téma. A második és harmadik blokkban visszatértünk a potenciális bankadóemeléshez, a bankokra gyakorolt hatást Palkó Istvánnal, a Portfolio vezető pénzügyi elemzőjével, a tőkepiaci konzekvenciákat pedig Nagy Viktorral, lapunk Részvény rovatának vezető elemzőjével beszéltük át.
Vannak olyan vizeink, ahol jóval nagyobb a baj.
Délen már be is törtek a városba.
Szerintük már rég meg kellett volna lépni.
A mélyben vannak feszültségek bőven.
Rekord magas volt a hiány most augusztusban.
Dénes Ferenc sportközgazdász és Karakas Ádám, a BCG partnere a Checklist hétvégi különkiadásának vendége volt.