Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A műsor első részében azt elemeztük, hogy van-e valamilyen rendező elv Donald Trump politikájában, és ebben a bizonytalan környezetben mit tehetnek a befektetők. Vendégünk Zsiday Viktor, a Citadella Alapkezelő portfóliómenedzsere volt. A második részben a friss ipari adatokat elemeztük Nagy Jánossal, az Erste makrogazdasági elemzőjével.
Az erőltetett növekedés és a devizaleértékelés előbb-utóbb inflációt okoz - magyarázta Zsiday Viktor a Népszavának adott interjújában. A befektetési szakember részletesen beszélt a Magyarországon ismét kilátásba helyezett árstopok negatív hatásairól is, valamint a 2026-os parlamenti választás előtt várható költségvetési kiköltekezés esélyeiről.
Április 1-től a Citadella Alap megvásárlásakor 10% vételi jutalékot kell fizetni. A jutalék az Alap meglevő befektetői között oszlik szét, őket gazdagítja. Az intézkedés célja az alap méretének korlátozása, ugyanis az alap folyamatos növekedése egyre nehezebbé tette kezelését - közölte Zsiday Viktor befektetési blogján.
Elérkezett az év vége. Sokan a nagy hajtásban, rohanásban az utolsó pillanatra hagyják az ajándékok vásárlását. Az ünnep ugyan nem a fizikai ajándékoktól lesz ünnep, de fontos üzeneteket fogalmazhatunk meg vele a megajándékozottak felé. Például hasznos meglepetéssel, mint egy könyv.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist keddi adása. A műsor első részében azt elemeztük, hogy Donald Trump választási ígéretei – már amennyiben betartja azokat – milyen hatással lehetnek a kínai, az európai, illetve ezen belül a magyar gazdaságra. Tényleg recessziót hozhatnak-e a magas vámok? Egyebek mellett erre a kérdésre kereste a választ friss blogbejegyzésében Zsiday Viktor, a Citadella Alap portfóliómendzsere, aki itt volt velünk a műsorban. A második részben a friss, októberi inflációs adatról volt szó, amely meglepte az elemzőket is. Erről Madár Istvánt, a Portfolio vezető makroelemzőjét kérdeztük.
Ha Donald Trump tényleg bevezet egy jelentős vámot a világ minden országára, így Európára is, akkor az nekünk, magyaroknak egészen biztosan nagyon rossz lesz - írja Zsiday Viktor alapkezelő.
Gazdaságpolitikai tervek, költségvetési irány, különadók, bankszektor működése, monetáris politika, nemzetközi környezet, geopolitika, versenyképesség, gazdasági modell, kkv-szektor, növekedés, tőke és kifektetés, árfolyam, kamatok, adósság - minden fontos, a magyar gazdaság jelenét és jövőjét meghatározó kérdés a terítékre került az idei Budapest Economic Forumon. Cikkünkben - a teljesség igénye nélkül - néhány érdekes üzenetet idézünk, a teljes tudósításunk ide kattintva olvasható.
A magyar gazdaság legnagyobb problémája a verseny hiánya Zsiday Viktor szerint, ami az alacsony termelékenységet okozza. A Portfolio konferenciáján a közgazdász arról beszélt, hogy a kormányzati beavatkozások, valamint a piaci szereplők ösztönzőinek torzulása gátolják a hatékony működést. A szakember blogjában kifejti: jelenlegi struktúrában hosszú távon nem várható jelentős gazdasági növekedés.
Középtávon az energiaárak növekedésre számít Zsiday Viktor. Az ismert pénzügyi befektető a Pénzcentrumnak adott interjújában elmondta, hogy a globális gazdaság és a tőkepiacok legfontosabb kérdése, hogy lesz-e recesszió az Egyesült Államokban, ha igen, jelentős tőzsdei esés jöhet. A közgazdász szerint 2030-ig az átlagos éves magyar gazdasági növekedés 3 százalék alatt marad.
400-as euró-forint árfolyam, lassabb gazdasági kilábalás, jövőre várható új jegybankelnök, átalakuló kormányzati gazdaságirányítás, 2026-os parlamenti választások - csak néhány olyan esemény, amely miatt biztosan nem fogunk unatkozni az előttünk álló 1-2 évben. Ebben a helyzetben lesz különösen aktuális és releváns a Portfolio Budapest Economic Forum című gazdasági csúcskonferenciája október 17-én. A rendezvény negyedik szekciójában kendőzetlenül beszélnek ezekről a témákról az ország legnevesebb, legismertebb közgazdászai. Most érdemes regisztrálni a konferenciánkra.
Ha fokozódnak az amerikai gazdaság nehézségei, akkor ezúttal nem lesz olyan szereplő, aki hatékonyan kisegíthetné a gazdaságot, erre ugyanis a monetáris és a fiskális politika sem lesz képes – figyelmeztetett Zsiday Viktor a Hold Alapkezelő csütörtöki webinárján.
A kínai lakosság magas megtakarítási hajlandósága és a szűkülő befektetési lehetőségei miatt Zsiday Viktor szerint a következő időszakban jelentősen felértékelődhet az arany.
Nemrég letelt az ötödik Orbán-kormány első két éve, ami egyben azt is jelenti, hogy félidejéhez érkezett a választási ciklus. Ebből az alkalomból Zsiday Viktorral, a Citadella Alap portfóliómenedzserével, valamint Madár Istvánnal, lapunk vezető makrogazdasági elemzőjével értékeltük a kabinet gazdaságpolitikai eredményeit. Az elemzők a nagyképet nem látják túl hízelgően, a következő két évben viszont simán benne van, hogy jobb lesz, mint a ciklus első fele. Az inflációs pályáról megoszlanak a vélemények, az akkumulátorgyártást viszont úgy vélik, a ciklikus visszaesés miatt korai lenne temetni, a hosszú távú hatás tekintetében persze kétséges, hogy valaha bejön-e a kormány számítása – egyebek mellett ezekről a témákról is szó volt a Portfolio Checklist vasárnapi különkiadásában, amit ebben a cikkben meg lehet hallgatni, és főbb állításait tekintve el is lehet olvasni. A műsor már meghallgatható a Spotify-on, az Apple Podcasten, a többi nagy podcast platformon, és a cikk végén beillesztett lejátszóban is.
A japán jen eddig nagyon gyenge volt, de a közelmúlt változásai miatt érdemes rá figyelni - írja Zsiday Viktor a Hold alapkezelője a blogján.
Bár kilábalni látszunk a recesszióból, nem túl fényesek a magyar gazdasági kilátásai: a makacsul kitartó infláció, az uniós források hiánya, a magas költségvetési hiány és a korlátozott kamatcsökkentési lehetőségek lassú gazdasági felzárkózást valószínűsítenek. A Portfolio Hitelezés 2024 konferenciájának záróprogramjaként vázolta fel Magyarország makrogazdasági kilátásait három közgazdász: Palócz Éva, Tardos Gergely és Zsiday Viktor.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist szerdai adása. A mai műsor első részében a keddi kamatdöntéssel, valamint azzal foglalkoztunk, hogy miért tűnik veszélyes játéknak, ha a jegybank a továbbiakban csak felemásan harcol az infláció ellen. A témáról Zsiday Viktort, a Citadella Alap portfóliómendzserét kérdeztük. A műsor második részében a hazai bérdinamikáról volt szó, az ugyanis a szerdai adatok alapján szépen fűtheti tovább a pénzromlást, erről Hornyák Józsefet, a Portfolio makroelemzőjét kérdeztük.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Visszaélt az orosz vezetés a helyzettel.
Szokatlanul alacsony kilengéseket látunk a devizapiacon.
Többek között aktuális európai uniós kérdésekről egyeztettek.
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.