A lengyel Pern szolgáltató vasárnap bejelentette, leállították az olajszállítást a Barátság (Druzsba) kőolajvezetéken, miután szivárgást észleltek – írja a The Kyiv Independent.
Az orosz Lukoil olajszállításai Magyarországra és Szlovákiába stabilizálódtak a korábbi szankciók okozta fennakadások után. A Kommerszant orosz napilap hétfői beszámolója szerint a Druzsba kőolajvezetéken keresztül érkező szállítmányok mennyisége visszaállt a korábbi szintre.
Az Európai Unió és az euróövezet legfrissebb munkanélküliségi adatai szerint a foglalkoztatási helyzet 2024 októberében stabilizálódott, továbbra is történelmi mélyponton van az állástalanok száma. Magyarország sok szempontból éllovas az EU-ban, de vannak aggasztó mutatók is.
A norvégiai vállalkozások számára a betegség egyre nagyobb problémát jelent. A munkavállalók több betegszabadságot vesznek igénybe, mint bárhol máshol Európában, és a hiányzások száma 15 éves csúcson van - írja a Bloomberg. Kiderül az is, hogy a magyarok hol vannak a betegszabadságot kivevők listáján.
Kadri Simson, az Európai Unió leköszönő energiaügyi biztosa figyelmeztetett az orosz gáz importjának „átcímkézésével”, amely az orosz földgáz azeri eredetűként történő feltüntetésével folytatná az ellátást Európa számára. Az ilyen – például Magyarország által is preferált – megoldások aláásnák az EU orosz fosszilis tüzelőanyagoktól való függetlenedési törekvéseit, és geopolitikai feszültségeket gerjesztenének a biztos szerint.
Továbbra is megállíthatatlan a szíriai lázadók offenzívája, egyesek az ukrán hírszerzés beavatkozását sejtik a támadás mögött. Georgiában zajlanak az összecsapások a tüntetők és a rendőrség között, forradalmi hangulatban az ország az oroszpárti erők győzelme után. Súlyos felszerelési hiányosságokat tártak fel az egyik frissen, nyugati fegyveres erők által kiképzett és felszerelt ukrán dandárnál. Az Egyesült Államok határozottan elutasítja azt a felvetést, hogy visszaadná Ukrajnának azokat a nukleáris fegyvereket, amelyekről az ország a Szovjetunió felbomlása után lemondott.
Az elmúlt években a publicisztikáimban talán túl sokat foglalkoztam a magyar nyugdíjrendszer reformterveivel, és alig törődtem más országokkal. Most elolvastam egy remek cikket az amerikai tb-rendszer közelgő technikai csődjéről és egy ezt elkerülő lehetséges mentőcsomagról. Húsz évvel ezelőtt már írtam egy ismeretterjesztő cikket e témáról, de most újra megkísérlem. Bár az amerikai tb-rendszer nagyon sokban különbözik a magyartól, de vannak hasonlóságok is köztük: plafon, degresszió, a rugalmas korhatár tágítása. A fenntarthatóság és a méltányosság összehangolásában vannak hasznosítható párhuzamok, például a reformbénultság. Ebben a cikkben először röviden áttekintem az amerikai tb-nyugdíjrendszert, beleértve a fenyegető csődöt, majd ismertetem a nevezett szerzők kiegyensúlyozott reformjavaslatát, és végül utalok a magyar áthallásokra.
Matúš Šutaj Eštok szlovák belügyminiszter a szlovák közmédia műsorában azt mondta, terrortámadás előkészületeire utaló jeleket talált a szlovák hírszerzés a Barátság (Druzsba) kőolajvezeték ellen – írja az Új Szó.
Benne volt a levegőben, de alapvetően kellemetlen meglepetésnek számít, hogy péntek esti döntésében a Moody’s Investors Service Magyarország adósbesorolásához tartozó eddigi stabil kilátást negatívra rontotta. Maga a besorolás nem változott, az továbbra is Baa2 kategóriában található. A döntés hátterében az akadozó EU-források állnak, valamint az, hogy a hitelminősítő várakozása szerint az idén év végéig Magyarország elbukhatja a neki járó források egy részét. Megállapítják azt is, hogy nem kedvez továbbá a magyar gazdaság megítélésének Németország szenvedése. Mindezek pedig együttesen gyengítik az ország költségvetési erejét.
Jelentősen nőttek a Duna House számai a harmadik negyedévben, a bevétel 38 százalékot ugrott, míg az EBITDA 89 százalékkal haladta meg a bázidőszaki szintet, a core tisztított EBITDA pedig 38 százalékkal nőtt. Az adózott eredmény szintén kilőtt, a jelentés szépséghibája a tisztított core adózott eredmény csökkenése volt a kamatbevételek visszaesése miatt. A menedzsment erős negyedik negyedévre számít, így az idei év évre kitűzött célok tekintetében a megadott sáv felső felében várják azok teljesülését.
Az ausztrál szenátus elfogadta azt a törvényt, amely megreformálná a nemzet 4100 milliárd ausztrál dollár (mintegy 2700 milliárd dollár) értékű nyugdíjrendszerének célkitűzéseit, miközben vita alakult ki arról, hogy az első lakásvásárlóknak lehetővé kell-e tenni a megtakarításokhoz való korai hozzáférést – írja a Bloomberg. Magyarországon erről már nincs vita, a kormány bejelentése szerint a nyugdíjra félretett pénzek akár egésze is felhasználható lesz jövőre lakáscélra.
Nagy várakozás övezi 2025 elejét, ekkor veszi át ugyanis az Egyesült Államok kormányzását Donald Trump megválasztott elnök. Ezzel együtt jelentős fordulat jöhet mind a külpolitikában, mind a gazdaság irányításában, amelynek hatásai Magyarországot is érinteni fogják. De pozitívan vagy negatívan? Erre a kérdésre adunk választ december 10-i klubunkon, amelyen Signature PRO előfizetéssel rendelkező olvasóink díjmentesen vehetnek részt, regisztrációjuk után. Még nem késő csatlakozni.
Magyar közvetítéssel közelebb került Románia és Bulgária a schengeni csatlakozásához, miután a tanácsi soros elnökség bejelentette: előkészítették a szárazföldi belső határellenőrzések megszüntetéséről szóló döntést 2025 januárjától. A lépés fontos mérföldkő a két ország számára, amely évek óta várja, hogy teljes jogú tagja lehessen az övezetnek.
A török kormány tárgyalásokba kezdett az Egyesült Államokkal egy, a Gazprombankkal szembeni szankciók alóli mentességről, hogy továbbra is fizethessen az orosz földgázimportért. A török energiaügyi miniszter figyelmeztetett, hogy mentesség nélkül Törökország nem tudja majd kifizetni és megvásárolni az orosz gázt, ami súlyos következményekkel járhat az ország számára - tudósított a Bloomberg.
Törökország számára ellehetetlenül az orosz gáz kifizetésének lehetősége, ha a Gazprombankot ért amerikai szankció így marad, és éppen ezért tárgyalásokat kezdeményeztünk Washingtonnal, hogy kapjunk valamilyen felmentést a friss amerikai lépés alól – jelezte a török energiaügyi miniszter. Alparslan Bayraktar nyilatkozata egyrészt azért fontos, mert ő világosan kimondta, hogy a Gazprombankot ért amerikai szankció miatt nem tudják kifizetni a nekik leszállított orosz gázt, és ez irányadó lehet a még megmaradt magyar és szlovák gázvásárlókra is. Másrészt azért is fontos jelzés, mert tárgyalni akarnak róla, hogy kapjanak valamilyen felmentést. Ez egybevág a Portfolio piaci információival, miszerint elképzelhető, hogy egy közbeiktatott török, vagy azerbajdzsáni bank lehet a megoldás arra, hogy a régióban még megmaradt orosz gázvásárlók továbbra is ki tudják fizetni a leszállított gáz ellenértékét.
Kína és Magyarország két digitális fizetési technológiai szolgáltatója, a makaói Macau Pass Group Holdings Limited és a magyar Cardnet Csoport ma jelentették be a BRIDGE Projekt létrehozására irányuló stratégiai szövetségüket. Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere jelenlétében, a felek ma írták alá Pekingben az erről szóló együttműködési szándéknyilatkozatot.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború aktualitásaival.
Megjöttek a részletes harmadik negyedéves GDP-adatok.
Érkeznek még hitelminősítői döntések.
Alakul az új magyar gazdasági vezetés.