A BP első negyedéves nyeresége elmaradt a várakozásoktól, miközben a vállalat stratégiai irányváltással és aktivista befektetői nyomással néz szembe - jelentette a CNBC.
Május 8-án lesz a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról. Információ és jelentkezés.
Az amerikai nyersolajkészletek az elemzői várakozásokkal ellentétben emelkedtek a múlt héten, miközben a benzin- és desztillátumkészletek a vártnál nagyobb mértékben csökkentek az Energiaügyi Információs Hivatal (EIA) szerdai jelentése szerint - írja a Reuters. Az Egyesült Államok nettó nyersolajimportja 1,14 millió hordó/nappal 2 millió hordó/napra emelkedett, ami 2024 novembere óta a legnagyobb heti növekedés.
A cseh finomítókba csütörtök reggel már csak nyugatról érkező, nem orosz eredetű kőolajat importáltak, miután befejeződött a Transalpine (TAL) kőolajvezeték kapacitásbővítése. A kormány szerint ezzel teljessé vált az ország leválása az orosz Barátság kőolajvezetékről.
Az Egyesült Államok szankciókat jelentett be - helyi idő szerint szerdán - egy új, független kínai finomító ellen, amelyet azzal vádol, hogy illegálisan dolgozza fel az iráni olajat.
Az OMV bécsi közelében található schwechati finomítójának petrolkémiai üzemében kedden üzemzavar történt, ami miatt magas fáklyázási üzemmódra váltottak, riadalmat keltve a járókelők körében és tűzoltósági riasztásokat eredményezve - számolt be a Reuters.
Nemrég egy olyan kétpárti javaslat született az amerikai Kongresszusban, amely egy 500 százalékos, Oroszországot célzó másodlagos kőolajvámról szól. Holoda Attila az ATV műsorában beszélt arról, hogy milyen következményei lehetnek ennek az intézkedésnek.
Csehország áprilistól növeli a kőolajimportot az Olaszországból érkező, kibővített TAL vezetéken keresztül, miután a Barátság vezetéken érkező orosz szállítmányok márciusban leálltak - írja a Reuters. A bővítés jelentősen növeli a Csehország számára elérhető kapacitást, így az ország teljesen függetlenné válik az orosz szállítmányoktól.
Szerbia péntektől elveszítheti hozzáférését a létfontosságú olajimporthoz, miután kudarcba fulladtak az egyeztetések az ország egyetlen olajfinomítóját érintő amerikai szankciók elkerüléséről - jelentette ki Aleksandar Vucic szerb elnök egy interjúban, amiről a Reuters számolt be. Korábban Szijjártó Péter úgy fogalmazott az üggyel kapcsolatban, hogy ha az amerikai szankció miatt kiesik a NIS olajfinomító termelése, akkor azt az egész régió üzemanyag piaca meg fogja érezni és áremelkedés jöhet.
A kínai magánkézbe lévő olajfinomítók, amelyeket már régóta sújtanak a kapacitásfeleslegek és a rendkívül alacsony haszonkulcsok, most újabb kihívással nézhetnek szembe, miután a Trump-adminisztráció 25%-os vámot vezet be a venezuelai olaj és gáz vásárlóira.
Az ukrán katonai hírszerzés (GUR) drónjai csapást mértek az oroszországi Szamarai területen található Novokujbisevszk olajfinomítóra hétfőn. A támadás egy olyan létesítményt célzott meg, amely az orosz hadsereg számára kritikus fontosságú üzemanyag-ellátást biztosít – írja a The Kyiv Independent.
Leállt az orosz kőolajszállítás a Barátság vezetéken keresztül Csehországba, de a cseh ipari miniszter szerint az állami tartalékok elegendőek a zavartalan ellátás biztosításához - írja a Reuters.
Tovább folytatódnak Ukrajna dróncsapásai Oroszország legfontosabb ipari létesítményei ellen, ezúttal az ukrán határtól mintegy 1400 kilométerre fekvő Ufimszkij kőolaj-finomítóban csaptak fel a lángok – számolt be az Ukrajinszka Pravda.
Mostantól a Mol csoport leányvállalata, a Slovnaft pozsonyi finomítójában termelt hidrogénnel látja el a buszok és teherautók töltését a hidrogén-töltőállomás Pozsonyban. A korszerűsítésnek köszönhetően a buszok hatótávolsága 40%-kal nő, írja a Mol.
Az orosz hatóságok őrizetbe vettek egy 17 éves fiút, akit azzal gyanúsítanak, hogy hírszerzési információkat gyűjtött Ukrajna számára a rjazanyi olajfinomító drónokkal történő támadásához - írja a Reuters.
Láthatóan nem tud Moszkva mit kezdeni az ukrán drónok támadásaival, amit bizonyít, hogy immáron harmadik alkalommal éri csapás Rjazany olajfinomítóját csak 2025-ben.
Péntek hajnalban érkeznek a Mol friss negyedéves számai: az elemzői várakozások alapján 2024 negyedik negyedéve kiegyensúlyozottan alakulhatott az olajcég számára, a feldolgozás-kereskedelem (Downstream) és a kutatás-termelés (Upstream) üzletágak is aránylag jól szerepelhettek a némiképp romló iparági környezetben. Az elemzők szerint a negyedik negyedév bár 2023 Q2 óta a leggyengébb időszak lehetett a Mol számára, azonban így sem fog szégyenkezni az olajcég, a várt eredmény hosszú távon nézve kifejezetten erősnek mondható.
Gyorsan elromlott a hangulat.
Az Európai Bizottság elnöke erős kijelentést a lehetséges tűzszüneti tárgyalásokról.
Könyvet is ajánlott a miniszterelnöknek.
Az amerikai elnök elárulta, miről állapodott meg Putyinnal.
A Moody's leértékelése új fejezetet nyithat.
Dr. Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza volt a vendégünk.
A friss díja kapcsán beszélgettünk vele számos témáról.