Az orosz haderő szinte teljesen elvágta már Avgyijivka északi részét annak déli részéről, a település bekerítése ráadásul folyamatosan halad. Friss térképeket elemeztünk a település körüli harcokról.
2023 első 10 hónapjában folytatódott Magyarország energiaimport-függőségének 2022-ben kezdődött csökkenése - derül ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) által január elején frissített statisztikából.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist keddi adása. A műsor első részében arról volt szó, hogy komoly fordulat jöhet az amerikai piacokon márciusban, ugyanis kifulladhat a mesterséges intelligencia árfolyamemelő hatása, amely 2023-at meghatározta. Vendégünk volt Jónap Richárd, a Concorde részvénypiaci stratégája. A második részben a forint volt a téma, ugyanis a technikai elemzés szerint a magyar fizetőeszköz árfolyama hamarosan kitörhet, de nem tudni, milyen irányba. Erről Weinhardt Attilát, a Portfolio makroelemzőjét kérdeztük.
Hanyatló forgalom és stagnálás-közeli árak jellemezték a legfrissebb jelentések szerint az idei második negyedév lakáspiacát. Ám az összességében rideg összkép mögül előtűnő részletek között találhatnak olyanokat a reménybeli vevők és eladók is, amelyek kapaszkodót adhatnak az optimizmusuknak.
Számos más orosz véleményvezérrel, politikussal ellentétben Ramzan Kadirov gyakorlatilag nyíltan kijelentette, hogy Jevgenyij Prigozsin, a Wagner vezére azért halt meg, mert túlságosan ambiciózus és türelmetlen volt, nem bírt várni nézeteltéréseinek rendezésével a háború végéig.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist hétfői adása. A műsor első részében azt jártuk körül, hogy fordulatot jelent-e a háborúban Vlagyimir Putyin szombati bejelentése, miszerint nyitott a békével kapcsolatos megbeszélésekre. Vendégünk Huszák Dániel, a Portfolio Globál rovatának vezető elemzője. A második részben arról az új inflációs célszámról lesz szó, amelyet Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter említett a múlt heti kormányinfón. Hogy ez mi mindenre lehet hatással, arról Csiki Gergelyt, a Portfolio lapigazgatóját kérdeztük.
Recep Tayyip Erdogan török elnök új kabinetjének bemutatásakor Mehmet Simsek volt gazdasági vezetőt nevezte ki új pénzügyminiszterré. A döntést kitörő lelkesedéssel értékelték az elemzők, többekben feléledt az abbéli remény, hogy a monetáris politika új, hagyományosabb pályára áll át, ezzel a "szakadék széléről" mentve meg a gazdaságot.
A vezető hazai elemzők és az elérhető információk szerint lakáspiaci fordulat van kialakulóban. Összefoglaló cikkünkben az elmúlt hónapok történéseit, és a legfrissebb adatokat elemeztük. Összeszedtük, hogy milyen változásokra számíthatunk a közeljövőben, és mely mutatókat érdemes szemmel tartani.
2015 óta két és félszeresére emelkedett a magyar lakáspiaci árindex, azonban idén tavasszal Magyarország elvesztette a leggyorsabban dráguló uniós ország pozícióját. Bár az Eurostat legfrissebb lakáspiaci árindexe még áremelkedést jelez a második negyedévre, a forgalmi statisztikák a növekedés lassulását és ezzel piaci fordulatot jeleznek előre, az OTP Ingatlanpont elemzői szerint.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist pénteki adása. A mai műsor első részében természetesen a Magyar Nemzeti Bank péntek reggel publikált intézkedéseivel foglalkoztunk. Itt az egyik érdekes pont, hogy Matolcsy György jegybank elnök szeptember 27-én bejelentette a kamatemelési ciklus végét, és bár szigorúan nézve az alapkamat változatlanul 13% maradt, az effektív kamatrátát mégis 18 százalékra emelték ma fel. Mindezt ráadásul Virág Barnabás MNB-alelnök Washingtonból, az IMF közgyűléséről jelentette be, egy helyi idő szerint hajnali négykor publikált videóüzenetben. A témával kapcsolatban a Checklist vendége volt Beke Károly, a Portfolio makroelemzője, akit arról is kérdeztünk, hogy milyen hatást gyakorolhatnak a jegybank mai intézkedései a forint árfolyamára. Az adás második részében azt vizsgáltuk meg, hogy az elmúlt időszak turbulens makrogazdasági folyamatai hogyan befolyásolják a tőkepiacok teljesítményét.
Az elmúlt hónapok hatalmas esése után ez a hét sem indult túlságosan jól a kriptovaluták számára. A kezdeti 7-9 százalékos mínuszt követően azonban a délelőtti órákban fordulat állt be, a túladottság pedig meghozta a vevőket.
Az Egyesült Államok két egyik legnagyobb ingatlanközvetítő cége is leépítésekbe kezd: a Compass a dolgozói 10%-ától, a Redfin 8%-tól válik meg - írja a CNBC az SEC közleményére hivatkozva. A leépítések mögött állhat az amerikai lakáspiac lassulására mutató egyre több jel, hiszen a lakáseladások száma hónapok óta csökken, csakúgy mint az új lakáshitelek iránti kereslet.
Remek hírek érkeztek az orosz-ukrán egyeztetésekről: az orosz védelmi minisztérium úgy döntött, hogy alapvetően csökkenti a katonai tevékenységet Kijev és Csernyihiv irányában, emellett a török külügyminiszter úgy nyilatkozott, hogy az eddigi legjelentősebb előrelépés történhetett a tűzszüneti tárgyalásokon. Ezek miatt nagyon jó ma a hangulat a világ tőzsdéin, szektorszinten előszeretettel kapkodják a befektetők az autógyártók, a nagybankok és a légitársaságok részvényeit is.
2011 decembere óta először jelenthet be monetáris szigorítási lépés(eke)t a Magyar Nemzeti Bank holnapi kamatdöntő ülésén. A Portfolio által megkérdezett elemzők túlnyomó többsége szerint elérkeztünk a nagy monetáris politikai fordulathoz, abban azonban megoszlanak a vélemények, hogy a jegybank milyen eszközökkel, illetve milyen ütemben kezd neki a szigorításnak. Összességében kijelenthető, hogy a hazai inflációs folyamatok miatt (hitelességi szempontból is) kényszerpályára került a jegybank, a külső környezetre azonban érdemes lesz nagyon figyelni, hiszen a későbbiekben a globális konjunktúra alakulása, illetve a nagy jegybankok monetáris politikája is kulcsfontosságú lesz a hazai folyamatok szempontjából.
A piaci szereplők várakozásával összhangban nem változtatott a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa az irányadónak nevezett kamaton, továbbá a kamatfolyosó széleihez sem nyúltak a döntéshozók. A három hónapos jegybanki betét kamata ezzel továbbra is 0,9%, az egynapos betéti kamat -0,15%, az egynapos hitel kamata 0,9% maradt. A szakértők többsége márciusra már vár bejelentést a szigorítás kezdetére vonatkozóan, ezzel pedig lezárulhat egy több mint hétéves időszak a magyar monetáris politikában. A közelgő fordulat fényében érdemes lesz figyelni a mai döntést kísérő közlemény szövegét, hogy a jegybank tesz-e a korábbiaknál konkrétabb utalást a küszöbön lévő szigorításra.
Miután két héttel ezelőtt kiderült, hogy az Magyar Nemzeti Bank által figyelt adószűrt maginfláció januárban elérte a 3%-os kritikus szintet, gyakorlatilag elkezdődött a végső visszaszámlálás a jegybanki szigorításig. Legutóbb 2011 decemberben szigorított a monetáris kondíciókon az MNB, így történelmi léptékben is jelentős eseményhez közeledünk. A Portfolio által megkérdezett elemzők arra számítanak, hogy a holnapi kamatdöntő ülésen még nem jelentik be a nagy fordulatot, márciusban viszont már jöhet a bejelentés. Hiába kezdődhet el azonban a szigorítás, lassú folyamatra kell felkészülni, ráadásul a globális kockázatok még könnyen közbeszólhatnak.
22 év után most elsőször hajóznak át a Tajvani-szoroson.
Készül a törvénytervezet az új típusú reaktorok engedélyezéséről.
Erős fellépést ígér a német kormány a solingeni késes támadás és a katasztrofális választási eredmények után.
Veszélyben van egy 500 fős település is, lépni kell.
Rengeteg vonat állt le Frankfurt környékén.
Ezek az országok állítják elő a leghatékonyabban az olimpiai érmeket.
Óriási tüntetések zajlanak az országban, a tűzszünet pedig csak nem akar összejönni.
Mit mutatnak a számok az elnökválasztáshoz közeledve?
Az Erste olaj- és gázipari elemzője a Checklist vendége volt.