Megvan, hogyan kezeli a fontos veszélyt jövőre a kormány

Megvan, hogyan kezeli a fontos veszélyt jövőre a kormány

Fontos kiadási tételek számára csinált helyet a kormány a 2026-os költségvetésben - derül ki a napokban beterjesztett 2026-os büdzséről szóló törvényjavaslat kiadási oldalának részletes elemzéséből. Ami nagyon érdekes, hogy összességében az inflációtól jócskán elmaradó, lényegében stagnáló kiadási főösszeget vállalt be a kormány 2026-ra a 2025-ös tervekhez képest.

Hozzányúl a kormány a szocho-szabályokhoz

Hozzányúl a kormány a szocho-szabályokhoz

Gerlaki Bence adóügyekért, fogyasztóvédelemért és kereskedelemért felelős államtitkár ismertette a kedd éjszaka benyújtott, 2026-os évet érintő adómódosításokat egy szerda délelőtti háttérbeszélgetésen. Előrevetítette, hogy ősszel lehetnek még adómódosítások, amelyek a jövő évet érintik. Elmondása szerint jövőre a kormány 530 milliárd forintos adóbevételt vár a fennmaradó extraprofitadókból, ami lényeges csökkenés a korábbi évekhez képest. Arra is emlékeztetett, hogy a legjelentősebb adóügyi lépéseket, amelyek a családokat érintik, a parlament már elfogadta, ezzel kapcsolatban most néhány fontosabb technikai módosítást hajt végre a kormány. Arról is beszélt, hogy az adómentesség és adókedvezmény-növelés nyomán javulni fog a háztartások jövedelmi helyzete és bíznak abban, hogy mivel ezek tartós családtámogató intézkedések, a fogyasztók óvatossági motívuma is enyhülni fog, ez pedig tovább támogatja a gazdaság növekedését jövőre is.

Több csatornán is begyűrűzhet Magyarországra a kényszerű leválás az orosz energiahordozókról

Több csatornán is begyűrűzhet Magyarországra a kényszerű leválás az orosz energiahordozókról

A 2021-ben kötött hosszú távú magyar-orosz gázvásárlási szerződés keretében a Gazprom ingyen szállítja le a földgázt a magyar határig, azaz Kiskundorozsmáig; és a szerződés pontos ismeretében komoly kártérítési felelőssége lenne az MVM-nek, ha a friss európai bizottsági terv alapján ki kellene lépnie a szerződésből – jelezte a Patrióta Youtube csatora keddi beszélgetése során Czepek Gábor.

Fegyvergyárak válhatnak a bezáró európai autógyárakból

Fegyvergyárak válhatnak a bezáró európai autógyárakból

A biztonsági kihívásokkal szembenéző Európa védelmi kapacitása jelentős növelésére készül. A védelmi kiadások növelése a tételek nagyságára tekintettel konfliktusba kerülhet az EU klímapolitikai programjával, így a ráfordítások megtervezésében komporomisszumkényszer állhat elő nem csak tagállami szinten, de magában az uniós költségvetésben is. A védelmi és klímapolitikai programok és célok azonban egyáltalán nem állnak teljesen összeütközésben egymással, amint erre a Bruegel nevű think tank elemzésében rámutatott.

Vészjelzés Brüsszelből: 15 hónap alatt kell elkölteni több százmilliárd eurót

Vészjelzés Brüsszelből: 15 hónap alatt kell elkölteni több százmilliárd eurót

Az amerikai vámháború miatt romló európai növekedési kilátásokra, a helyreállítási források gyorsabb lehívásának szükségességére, valamint az orosz gazdaság valós helyzetének eltorzítására is figyelmeztetett Valdis Dombrovskis uniós biztos a keddi Ecofin-ülést követően. A tanácskozáson elfogadták az egységes áfaügyintézési rendszer új szabályozását is, amit Dombrovskis „mindenképp üdvözlendő hírként” értékelt. A biztos kijelentette: az EU-s adatok alapján az orosz gazdaság sokkal nagyobb válságban van, mint eddig hitték.

Egyre nagyobb a baj Moszkva fő pénzforrásánál, aggódhatnak a Kremlben

Egyre nagyobb a baj Moszkva fő pénzforrásánál, aggódhatnak a Kremlben

Oroszország egyre jobban aggódhat az állami bevételek miatt: az állam tengeri kőolajexportjának értéke az elmúlt négy hétben 4,09 milliárd dollárra csökkent, megközelítve a két évvel ezelőtti mélypontot, miközben a fő olajfajták – Urals és ESPO – ára tovább esett 50 dollár alá. Bár az exportált mennyiség emelkedett, az alacsony árak miatt a bevételek stagnálnak, miközben Moszkva egyre nagyobb költségvetési nyomással néz szembe. A nyugati szankciós fenyegetések is erősödnek, újabb tankerek kerülnek tiltólistára, és amerikai másodlagos szankciók is kilátásban vannak.

A magas magyar infláció miatt költhetnek többet az EP-képviselők

A magas magyar infláció miatt költhetnek többet az EP-képviselők

Az Európai Bizottság 2016 óta először frissítette a megválasztott parlamenti képviselők utazásai során járó naponta elszámolható költségtérítését. Az utóbbi évek inflációja mindenhol meglátszik a költőpénzben, de míg a szállásdíjak tipikusan csökkentek is az EU keleti régiójában, addig Magyarországon mindkét tételt komolyan megemelték.

Engedett a kormány Brüsszelnek, megmenekülhettek a magyar uniós támogatások kifizetései

Engedett a kormány Brüsszelnek, megmenekülhettek a magyar uniós támogatások kifizetései

Érdemben módosít az állami beruházási törvényen a kormány új rendelete, amely a költségellenőrzés részletszabályait fekteti le, és részben orvosolja azokat az aggályokat, amelyeket korábban az Európai Bizottság fogalmazott meg a közbeszerzési eljárások átláthatóságával, az összeférhetetlenségi szabályok hiányosságaival és az uniós források felhasználásának kockázataival kapcsolatban. Retorzióként újabb forrásfelfüggesztést is belengetett Brüsszel. A most kihirdetett szabályozás minden, az értékhatárt elérő állami vagy uniós támogatású építési beruházásra egységes költségellenőrzési mechanizmust ír elő, szigorú monitoring és dokumentációs kötelezettségek mellett.

Áprilisban is jelentős lett a költségvetés hiánya

Áprilisban is jelentős lett a költségvetés hiánya

Áprilisban 376,4 milliárd forintos mínuszt halmozott fel az államháztartás pénzforgalmi szemléletben - derül ki a Nemzetgazdasági Minisztérium előzetes költségvetési jelentéséből. Ez a második legmagasabb negyedik havi hiány az elmúlt 24 évben.

Nukleáris fegyverek kerülhetnek Magyarország szomszédjába

Nukleáris fegyverek kerülhetnek Magyarország szomszédjába

Ausztria friss vezetése nincs könnyű költségvetési helyzetben, így úgy néz ki továbbra is a biztonsági kiadásokon igyekszik spórolni, hogy elkerülje költségvetési deficitjének további növelését. Kérdés, hogy a nyugati érdekszféra meddig nézi jó szemmel, hogy a világ egyik legélhetőbb országa úgy is elvárja a nukleáris védőernyő kiterjesztését, hogy nem hajlandó megfizetni annak költségeit.

Jelentős költségvetési zárolás történt az idei évben

Jelentős költségvetési zárolás történt az idei évben

Nem megalapozottak azok a kritikák, miszerint a kormány választási költségvetést készített 2026-ra - fejtette ki a Portfolio-nak adott interjújában Kisgergely Kornél, a Nemzetgazdasági Minisztérium nemrégiben kinevezett államháztartásért felelős államtitkára, aki a jövő évi büdzsé korai elfogadásának előnyeiről is beszélt lapunknak. Úgy fogalmazott, hogy a kész büdzsét már be tudják mutatni a fontosabb piaci szereplőknek, és már beszéltek két jelentős hitelminősítővel is, többek között a költségvetési folyamatokról. Azt elismerte az államtitkár, hogy már az idei évben reagálni kellett a fejleményekre, jelentős zárolásra került sor 2025-ben emiatt, de a fontosabb bevételi tételek alakulásával nincs gond. A háztartásoknak nyújtandó komoly támogatásokhoz pedig nagy reményeket fűz a minisztérium, az így kialakuló, tartósan magasabb nettó jövedelmek hatása ugyanis előbb-utóbb lecsapódik a magyar gazdaságban, és ezáltal az államkasszában is.

Kényes helyzetben a tőzsdék: mutatjuk, mi dönthet

Kényes helyzetben a tőzsdék: mutatjuk, mi dönthet

A múlt héten nagyon kedvező hírek érkeztek a kereskedelmi háborúval kapcsolatban, az amerikai tőzsdék viszont mégsem tudtak érdemi emelkedést produkálni, pedig az elmúlt hetekben szárnyaltak. A héten számos fontos makrogazdasági adat jön, amelyek már érződhet is a kereskedelmi háború hatása. Ezen felül pedig három fontos nemzetközi esemény is várható, amelynek kimenetele nagy mozgásokat idézhet elő nem csak a tőzsdéken, de a forint piacán is.

Rengeteg pénzébe kerül Magyarországnak a kamateső – Megér ennyit?

Rengeteg pénzébe kerül Magyarországnak a kamateső – Megér ennyit?

Egyetlen európai ország sem költött annyit 2024-ben kamatokra, mint Magyarország, több százmilliárd forintjába került a költségvetésnek az, hogy a lakossági befektetőknek a piacinál magasabb kamatot fizetett. Ennek vannak előnyei is, hiszen a kifizetett összeg az országban maradt, a fogyasztáson és a megtakarításokon keresztül élénkítette a gazdaságot. Ugyanakkor valószínűleg a kormány is kezdi belátni, hogy ez nem ér meg minden pénzt, hiszen nemrég már Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter is arról beszélt, hogy a legfontosabb az adósság minél olcsóbb finanszírozása, nem pedig a hatalmas lakossági kamatok kifizetése.

A sírból jött vissza az államcsődök világbajnoka, most jöhet az igazi próba

A sírból jött vissza az államcsődök világbajnoka, most jöhet az igazi próba

Új szakaszába lépett a Javier Milei elnök által fémjelzett argentin gazdaságpolitikai konszolidáció. Az IMF-fel kötött hitelmegállapodás és a külkereskedelmi egyensúly lehetőséget teremtett a devizapiac liberalizációjára és a piaci bizalom megerősítésére. Az intézkedések azonban nem kockázat nélküliek, ugyanis leértékelődéssel fenyegetik a pesot, nehezítik a devizatartalékok felhalmozását, ezáltal pedig az infláció elleni küzdelmet is. A helyzetet nehezíti a bizonytalan geopolitikai környezet is, ezért a külkereskedelmi egyensúly fenntartása, a devizapiac stabilizálása és az újraéledő infláció újbóli letörése komoly kihívás elé állíthatja Mileit és kormányát – derül ki a Coface elemzéséből.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Hozzányúl a kormány a szocho-szabályokhoz
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.