A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2025 elején Magyarország lakosságának negyede, mintegy 2,4 millió ember részesült nyugdíjban vagy egyéb nyugdíjfolyósítási körbe tartozó ellátásban. Az öregségi nyugdíjasok közül közel 160 ezren maximum 120 ezer forintos ellátást kapnak – jelentette az Economx.
Megjelentek a kormány 2025-től nyugdíjba vonulók számára alkalmazandó valorizációs szorzószámai, amelyek biztosítják, hogy a régi keresetek igazodjanak a mai bérszínvonalhoz a nyugdíjszámítás során. A tervezet szerint a rendelet elfogadása 21 milliárd forintos többletkiadást jelenthet a következő évi költségvetésnek.
A Nők40 a magyar nyugdíjrendszer egyedülálló eleme, amely lehetővé teszi a nők számára, hogy 40 év jogosító idő megszerzése után, akár a nyugdíjkorhatár előtt nyugdíjba vonuljanak, levonás nélkül. Bár ez elsőre kedvezőnek tűnik, hosszú távon anyagi hátrányt is jelenthet, mivel a nyugdíjak évente csak az inflációval nőnek, míg a bérek ennél jellemzően gyorsabban emelkednek. A rendszer a nőket jelentősen kedvezményezi, mivel ők átlagosan hosszabb ideig élnek és tovább kapják a nyugdíjat, mint a férfiak. A Nők40 mindemellett komoly költségvetési terhet jelent, hiszen 2025-ben a teljes nyugdíjkassza 7,5%-át emészti fel.
Az amerikaiak egyre inkább átértékelik nyugdíjas terveiket: sokan a nyugdíj után is dolgoznának, vagy egyáltalán nem is terveznek nyugdíjba vonulni. A döntés hátterében nem meglepő módon gyakran a pénzügyi kényszer áll - számolt be a Bloomberg.
Az elfogadás és egyúttal az igény is megnőtt az öngondoskodásra. Az ismeret és az elszántság sajnos azonban még hiányzik - ez derül ki a Prémium Önkéntes Nyugdíjpénztár januári 1000 fős reprezentatív felméréséből, melyben a nyugdíjról való gondoskodás fontosságáról kérdezték meg az érintetteket. A válaszok alapján sajnos emelkedett a jövőjük-nyugdíjas létük miatt szorongók aránya. Míg 2021-ben a gazdaságilag aktívak 61%-a, addig az idei válaszadóknak már 68%-a fogalmazott meg aggodalmat. Ezen belül különösen a középkorosztály (35-49 évesek) körében érezhető a félelem, ami 59%-ról 70%-ra ugrott.
A magyar nyugdíjrendszer fenntarthatóságát a kormányzat nem látja problémásnak, így egyelőre nem tervez reformot, pedig a rendszer több strukturális gondot hordoz. A legnagyobb probléma a nyugdíjmegállapítás és a járandóság emelésének eltérő mechanizmusa, amely miatt a nyugdíjasok relatív és abszolút elszegényedése elkerülhetetlen. A valorizációs szorzók gyorsabb ütemben növelik az új nyugdíjakat, míg a meglévő nyugdíjak csak inflációkövető emelést kapnak, így a "régebbi" nyugdíjasok relatíve egyre rosszabb helyzetbe kerülnek.
Az első hónap tapasztalatai alapján a lakáscélú felhasználhatóság okán a nyugdíjszolgáltatások és hozamkifizetések normál szintjéhez képest duplájára is nőhetett az önkéntes nyugdíjpénztáraktól kifolyó pénzek összege. Bár ma még kevés információ áll rendelkezésre, feltételezésünk szerint reálisnak tűnik a kormány terve, hogy akár 300 milliárd forint áramoljon ki a nyugdíjpénztáraktól lakáscélokra. A legnépszerűbb cél egyelőre a hitel-előtörlesztés, de az év folyamán más célok is előtérbe kerülhetnek.
Az Egyesült Államokban a Talker Research megkérdezte az embereket 1000 fő bevonásával, hogy mit gondolnak jelenleg a nyugdíjazásról az országban – közölte a Newsweek.
Francois Bayrou francia miniszterelnök bejelentette, hogy újratárgyalná a 2023-as nyugdíjreformot, hogy biztosítsa a szocialisták támogatását. A kompromisszum érdekében a nyugdíjkorhatár emelésének leállítása is napirendre kerülhet.
Franciaország új miniszterelnöke, François Bayrou a Nemzetgyűlésben kedden elmondott programbeszédében jelezte, hogy nyitott a 2023-ban elfogadott és azóta is vitatott nyugdíjreform újratárgyalására.
Országszerte kiterjeszti magánnyugdíjprogramját Kína, miután az állami nyugdíjrendszer egyre nagyobb nehézségekbe ütközik. A szakértők azonba attól tartanak, hiába jár adókedvezmény a rendszerhez, csak kevesen tudják majd kihasználni azt, így a társadalom csak egy töredékének éri majd meg részt vennie benne – írja a Bloomberg.
Az elmúlt években a publicisztikáimban talán túl sokat foglalkoztam a magyar nyugdíjrendszer reformterveivel, és alig törődtem más országokkal. Most elolvastam egy remek cikket az amerikai tb-rendszer közelgő technikai csődjéről és egy ezt elkerülő lehetséges mentőcsomagról. Húsz évvel ezelőtt már írtam egy ismeretterjesztő cikket e témáról, de most újra megkísérlem. Bár az amerikai tb-rendszer nagyon sokban különbözik a magyartól, de vannak hasonlóságok is köztük: plafon, degresszió, a rugalmas korhatár tágítása. A fenntarthatóság és a méltányosság összehangolásában vannak hasznosítható párhuzamok, például a reformbénultság. Ebben a cikkben először röviden áttekintem az amerikai tb-nyugdíjrendszert, beleértve a fenyegető csődöt, majd ismertetem a nevezett szerzők kiegyensúlyozott reformjavaslatát, és végül utalok a magyar áthallásokra.
A brit nyugdíjrendszer komoly kihívásokkal néz szembe, derül ki a BlackRock vagyonkezelő legfrissebb felméréséből. A járulékalapú nyugdíj-megtakarítók háromnegyede úgy véli, nem halad jó úton afelé, hogy nyugdíjas korában elfogadható életszínvonalat érjen el. Ez a bizalmi szint a felmérés 2017-es kezdete óta a legalacsonyabb - közölte a Financial Times.
A nyugdíjak kifizetése decemberben előrehozott ütemezéssel történik, ami mind a postai kézbesítéssel, mind az átutalással érkező ellátásokat érinti - írja a 24.hu.
A cseh parlament alsóháza pénteken jóváhagyta a kormány nyugdíjreform-tervezetét, amely fokozatosan 67 évre emeli a nyugdíjkorhatárt. A reform célja, hogy enyhítse az öregedő társadalom által okozott növekvő pénzügyi terheket az államháztartáson – írja a Reuters.
Semmilyen nyugdíjreformot és nyugdíjváltoztatást nem tervez a kormány - tűnik ki a kabinet középtávú strukturális tervéből. "A nyugdíjrendszerbe való beavatkozás az elkövetkezendő évtizedben nem indokolt" - írja a kormányzati jelentés. Nem emelkedik a nyugdíjkorhatár, marad a 13. havi nyugdíj és nem változik a Nők40 sem.
Rubio még fontosabb ember lett, egyelőre.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Rég nem látott mértékben esett a forgalma.
Az iráni olaj vásárlásának bojkottjára szólított fel mindenkit.
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.