Másfél éve nem látott gyengülésbe került az euró novemberben. A visszaesés hátterében az amerikai kereskedelmi vámok jelentette fenyegetés, az euróövezet gazdasági nehézségei, valamint az Európai Központi Bank várható agresszív kamatcsökkentései állnak. Az év végéhez közeledve az árfolyam némi stabilizációt mutatott, de az EU-s gazdasági problémák továbbra is jelentős nyomást helyeznek a közös valutára.
A várakozásoknak megfelelően nőtt az eurózóna inflációja novemberben – derül ki az Eurostat által frissen közzétett adatokból. Mind az inflációs főmutató, mind a maginfláció emelkedett.
A várakozásokkal ellentétben nem nőtt a német infláció novemberben, ami alátámaszthatja azokat az aggodalmakat, hogy Európa legnagyobb gazdaságában a negyedik negyedévben sem élénkül a fogyasztást, ugyanakkor az EKB tervezettnél komolyabb kamatcsökkentéséhez vezethet.
A francia államadósság kockázati felára 2012 óta nem látott magasságba emelkedett szerdán, jelezve a befektetők növekvő aggodalmát az ország pénzügyi helyzete miatt. Eközben a német és amerikai kötvényhozamok csökkentek. A politikai bizonytalanság és a gyengülő gazdasági kilátások együttesen nyomják rá bélyegüket az európai kötvénypiacokra.
Isabel Schnabel, az EKB Igazgatótanácsának tagja szerint már csak korlátozott tér van a kamatcsökkentésre. Bár az euróövezet szerinte is stagnál, de a növekedéssel kapcsolatos problémák strukturálisak, azokat pedig a reformok és nem az alacsony kamatok fogják megoldani.
Az Európai Központi Bank (EKB) szakpolitikusai szerint Donald Trump megválasztott amerikai elnök gazdaságpolitikája mérsékelt hatással lehet az európai inflációra és kamatlábakra. Emellett figyelmeztetnek az euróövezetet érintő gazdasági kockázatokra és a lassuló dezinflációs folyamatra is.
Az UniCredit elvesztette az Európai Központi Bankkal szembeni perét az oroszországi jelenlét csökkentésével kapcsolatban - írja a Reuters.
Átfogó értékelést adott a magyar gazdaság aktuális helyzetéről és annak kilátásairól Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, aki a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének keddi konferenciáján tartott előadást. Meglátása szerint a szigorú fiskális szabályokhoz való ragaszkodás Európát szét fogja feszíteni. Előadása fordulópontot jelenthet a hazai gyógyszeripar kormányzati megítélése szempontjából: míg két évvel ezelőtt december 23-án kellemetlen karácsonyi meglepetésben volt része az ágazatnak, mostanra az újonnan alkalmazott gyógyszeripari különadók kivezetése van napirenden és a jelek szerint a kormány már a gyakorlatban is kezd stratégiai partnerként tekinteni a szektorra.
A globális részvénypiacok a múlt héten vegyes képet mutattak, miközben a Wall Street választások utáni lendülete némileg alábbhagyott. Az amerikai piacok mérsékelt emelkedést produkáltak, ugyanakkor a magyar forint jelentősen gyengült, különösen a dollárral szemben, új mélypontot érve el az euróhoz képest is. A hét fókuszában a német és amerikai gazdasági adatok, valamint az inflációs mutatók állnak, amelyek meghatározóak lehetnek a monetáris politikai döntések szempontjából. Magyar szempontból pedig a Moody's pénteki hitelminősítői döntése lesz. A hétvégén pedig az OPEC-döntése vihet be mélyütést a piacoknak.
A német gazdaság stagnálása és az Európai Központi Bank (EKB) várható lépései álltak a Bundesbank elnökének pénteki nyilatkozata középpontjában. Joachim Nagel a friss gazdasági adatok tükrében értékelte Németország gazdasági helyzetét és az EKB jövőbeli monetáris politikáját.
Novemberben gyengén teljesít a német gazdaság a most közölt bmi-adatok szerint, de akkora negatív meglepetést nem látunk, mint a francia adatban.
A befektetőkre jelentős kihívás vár 2025-ben az euróövezeti államkötvények piacán. Az Európai Központi Bank (EKB) támogatása nélkül kell rekordmennyiségű kötvényt felvásárolniuk, miközben a politikai és gazdasági bizonytalanság továbbra is nyomást gyakorol a hitelfelvételi költségekre. A szakértők szerint a piacok képesek lesznek kezelni a helyzetet, de a hosszú távú hozamok emelkedésére számítanak.
Az Európai Központi Bank (EKB) legfrissebb jelentése szerint az eurózóna bankjai egyre sebezhetőbbé válnak az amerikai finanszírozási források esetleges beszűkülése miatt. A pénzintézetek növekvő mértékben támaszkodnak az amerikai dollárpiacokra a likviditásszerzés során, ami potenciális kockázatot jelent a pénzügyi stabilitásra nézve - írja a Bloomberg.
A vártnál nagyobb volt a kollektív alkuval elég bérnövekedés az euróövezetben a harmadik negyedévben. Ez pedig akár az EKB-t is kényelmetlen helyzetbe hozhatja.
Az Európai Központi Bank (EKB) figyelmeztetett, hogy az euróövezet újabb adósságválsággal nézhet szembe, ha nem sikerül növelni a gazdasági növekedést, csökkenteni az államadósságot és megoldani a politikai bizonytalanságokat. Az EKB éves pénzügyi stabilitási jelentésében hangsúlyozta a magas adósságszintek és költségvetési hiányok, valamint a gyenge növekedés és a politikai bizonytalanságok okozta kockázatokat.
Az Európai Központi Bank (EKB) vezetői körében vita alakult ki arról, nyilvánosságra hozzák-e egy érzékeny kutatás eredményeit. A tanulmány szerint ugyanis az uniós nagybankok tőkekövetelményei jelentősen emelkednének, ha az amerikai szabályozást alkalmaznák rájuk, miközben a közfelfogásban ennek épp az ellenkezője él. A nyilvánosságra hozatallal ellensúlyozhatná a felügyelet a bankszektor lobbitevékenységét, amely a globális tőkekövetelmények felhígítására irányul - írta meg a Financial Times.
Blokkolhatják az évtizedes tárgyalások eredményét.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk a francia kormányválságról.
Stratégiai fontosságú és szimbolikus jelentőségű állást szereztek meg.
A Gazprombank került a célkeresztbe, amelyet amerikai szankciók is földre vittek.
Van még erő a kriptovalutában?
Nagy István agrárminiszter a Portfolio Checklist vendége volt.
Hegedüs Éva Gránit-vezér a Portfolio Business podcast vendége volt.