Most látszik igazán, hogy mit okozott a 2025 év eleji hatalmas állampapír-pénzeső: a PMÁP-kamatfizetések közepette viszonylag enyhén, névértéken 26,9 milliárd forinttal nőtt háztartások állampapír-állománya. Az első hónapok nagy nyertesei a befektetési alapok, a lakosságra fókuszáló szegmens idén 465 milliárd forintnyi növekedést könyvelhetett el. Az adósságszerkezet is átalakult az első negyedévben: csökkent a lakossági kézben lévő államadósság részaránya, két szektor azonban kisangyalként vásárolta a magyar állampapírokat. A banki állampapír-állomány névértéken számolva idén 1573 milliárd forintos nettó növekedést produkált, míg az extraprofitadó-felezés szempontjából releváns november végi állapothoz képest 2462 milliárd a növekedés, így jó eséllyel sikerülhet az extraprofitadó-felezés. A biztosítói és pénztári szektor az első negyedévben nettó 132 milliárd forintnyi névértékes állománynöveléssel állt be a sorba.
Az amerikai pénzügyminiszter szerint a kötvénypiac jelzése alapján a Fednek kamatot kellene csökkentenie, mivel a kétéves államkötvények hozama már a jegybanki alapkamat alatt van.
Május 5-től, azaz jövő hétfőtől új sorozat indul a Magyar Állampapír Pluszból, a konstrukció fontosabb paraméterei nem változnak: marad az 5 éves futamidő, lépcsős, 5,75-6,75% között mozgó kamatozással.
A kínai jegybank több, mint 80 milliárd dollár értékben élénkítette a bankrendszer likviditását. Ugyanakkor a befektetők további monetáris politikai lazítást szeretnének a kereskedelmi háború hatásainak enyhítésére.
Minden korábbinál nagyobb érdeklődést mutat a magyar lakosság a külföldi és a devizás megtakarítások iránt, és ugyanez a trend látszik a hazai befektetési alapok piacán, egyre többen keresik ugyanis a forinttól eltérő devizában lévő alapokat. Különösen az abszolút hozamú és kötvényalapoknál láthattunk nagyobb felfutást az utóbbi években, de a részvény- és vegyes alapokból is egyre több a dedikáltan külföldi kitettségű konstrukció. Az utóbbi négy évben közel egy százalékponttal nőtt a devizás állomány részaránya, azonban ezt a forintárfolyammal korrigálva már csökkenést kapnánk. Ennek egyik magyarázata a forintos alapok magasabb hozama és az a tény, hogy az utóbbi években nemcsak a devizás, hanem a forintos befektetési alapok iránt is jócskán megugrott a kereslet.
Ken Griffin, a Citadel alapítója és vezérigazgatója szerint Donald Trump kereskedelmi háborúja veszélyezteti az Egyesült Államok reputációját és államkötvénypiacának megítélését - tudósított a Cnbc.
Váratlanul új lakossági állampapírokat dobott piacra az Államadósság Kezelő Központ, többek között hosszabb futamidejű Fix Magyar Állampapír is érkezik, de változtak a Prémium Magyar Állampapír és a Bónusz Magyar Állampapír feltételei is. Kiszámoltuk, milyen időtávra melyik papír lehet a legkedvezőbb befektetés, attól függően, hogy milyen inflációs- és hozampályát fogunk bejárni a következő években.
Az európai kötvényhozamok csökkentek, miközben Trump támadása a Fed ellen bizonytalanságot keltett a piacokon
Az amerikai részvénypiacok jelentős esést szenvedtek el, miután Donald Trump elnök ismét verbálisan támadta Jerome Powell Fed-elnököt, és kamatcsökkentést követelt, miközben egyre több jel utal arra, hogy az elnök kereskedelmi háborúja recesszió felé sodorja a gazdaságot - számolt be a Bloomberg.
Az európai biztosítási felügyelet vezetője a közelmúlt piaci volatilitása miatt megkérdőjelezte, hogy az amerikai államkötvények továbbra is biztonságos menedékül szolgálnának a befektetők számára - írja a Bloomberg.
Meglepően gyenge volt ma a befektetők vételi érdeklődése a mai 3 és 10 éves államkötvény aukciókon, így az Államadósság Kezelő Központ éppen hogy csak el tudta adni a meghirdetett 20, illetve 15 milliárd forintnyi mennyiséget. Az 5 éves kötvény esetén viszont a szokásosnak mondható 2,5-szeres lefedettség mutatkozott, így abból a meghirdetett 20 helyett 30 milliárdot értékesített az adósságkezelő. A kialakult átlaghozamok csak kismértékben tértek el a tegnapi másodpiaci referenciahozamtól, illetve a legutóbbi hasonló futamindejű aukció átlaghozamától.
Miközben a piacok a kötvényeladások és a dollár gyengülése miatt fokozódó aggodalommal figyelik az amerikai pénzügyi helyzetet, Scott Bessent pénzügyminiszter igyekezett hűteni a kedélyeket egy interjúban. Szerinte nincs szó külföldi államok kötvényeladásáról, és ha szükséges, a kormányzat kész beavatkozni. Az interjúból egyértelművé vált: Washington nem pánikol, de figyel — és közben tovább keménykedik a kereskedelmi fronton is.
A Morgan Stanley és a Citigroup is jelentősen csökkentette a 2025-ös évre vonatkozó nyereség-várakozásokat, csatlakozva azon Wall Street-i bankok sorához, amelyek szerint a vámok visszafogják majd a profitok növekedését - számolt be a Bloomberg.
Május 8-án lesz a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról. Most érdemes jelentkezni! Információ és jelentkezés.
Az amerikai államkötvénypiac a héten súlyos likviditási válság jeleit mutatta, miután a 10 éves hozam 2001 óta nem látott mértékben, közel 0,5 százalékponttal emelkedett. A piacok megingását Donald Trump amerikai elnök kiszámíthatatlan vámpolitikája, a Fed óvatos reakciói és a befektetői bizalom látványos visszaesése egyaránt táplálta – írja a Financial Times.
Az amerikai 10 éves államkötvények hozama pénteken emelkedett, és a legnagyobb heti növekedés felé halad több mint 23 éve, miközben a befektetők továbbra is aggódnak a kötvénypiaci kiáramlás miatt a volatilis kereskedési hét után. A rövid lejáratú hozamok viszonylag alacsonyabb szinten maradtak a hosszúhozamokhoz képest, mivel a piacok a Fed-kamatvágását várják a belassuló amerikai gazdaság maitt.
Hszi Csin-ping olyan lépésekkel vághat vissza a vámháború miatt az Egyesült Államoknak, mint a ritkaföldfémek exportjának csökkentése vagy az amerikai állampapírállomány leépítése, ezek megbéníthatják az amerikai védelmi rendszereket, megnövelhetik a hitelfelvételi költségeket és globális pénzügyi sokkot okozhatnak.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Kilépünk az összeszerelő-üzem szerepből?
Hétvégén tartják az elnökválasztás második fordulóját.
A WTS szakértőivel beszélgettünk.