Kongresszusi republikánusok a leggazdagabb amerikaiak adóterheinek növelését fontolgatják Donald Trump "nagy és gyönyörű törvénycsomagjának" részeként, ami drámai szakítást jelentene a párt évtizedes adócsökkentési politikájával - jelentette a Hill.
A kormány által mondottnál lényegesen alacsonyabb GDP-növekedés a következő években, folyamatosan csökkenő folyó fizetési mérleg többlet, a tervezettnél magasabb költségvetési hiányok, 2026-tól újra emelkedő államadósság, magasabb infláció, elmaradó és hiányzó uniós források, kamatkiadásokat övező veszélyek - ezt a jövőt vetíti a magyar gazdaság elé a Standard and Poor's pénteki ítélete, melyben az adósbesoroláshoz rendelt eddigi stabil kilátást negatívra rontotta. Ezekben tulajdonképpen nincs nagy meglepetés, viszont az figyelemreméltó, hogy a nagy nemzetközi hitelminősítő elemzői milyen mértékben meg vannak arról győződve, hogy a 2026-os parlamenti választások előtti ígérgetés miatt lazább fiskális politika érkezik hazánkba. Az S&P péntek késő esti döntését értékelő anyagunkban bemutatjuk az 5 hónapon belül már a második kilátásrontás esetleges következményeit, valamint azt, hogy mi várható, ha a hitelminősítő szakértőinek várakozása (választások előtti kiköltekezés) bejön.
A francia kormány a 2025-ös költségvetésben 30 milliárd eurós kiadáscsökkentést és 20 milliárd eurós adóemelést tervez, főként a nagyvállalatokra és a magas jövedelműekre kivetett új terhekkel. Miközben egyes képviselők még szigorúbb vagyonadót sürgetnek, elemzők szerint az adópolitika már most is aránytalanul nagy terhet ró a leggazdagabbakra, és fennáll a tőkekiáramlás veszélye. A szakértők szerint a fenntarthatóbb megoldás a kiadások csökkentése és a közszolgáltatások hatékonyságának növelése lehetne.
Horvátországban életbe lépett az új ingatlanadó-rendszer, amely már nem csak a nyaralókat, hanem minden használaton kívüli, de lakható ingatlant érint. A helyi önkormányzatoknak mostanra kellett meghatározniuk az új adómértékeket, amelyek négyzetméterenként 0,60 és 8 euró között mozoghatnak - írta a Croatia Week.
Sok mindent átír a kedden megjelent januári inflációs adat Magyarországon (inflációs kilátások, kamatkilátások, átárazódási kilátások, bérvárakozások és bértárgyalások), így például a makrogazdasági elemzők 2025-re vonatkozó várakozásait. Az OTP közgazdászai szerdán kiadott friss elemzésükben megemelték az eddigi előrejelzésüket, már 5-5,5%-os átlagos pénzromlási ütemet várnak az idei évre, szerintük veszélyes koktél keveredett.
A brit gazdaság várhatóan 0,1%-kal zsugorodott a negyedik negyedévben, ami technikai recesszióba sodorhatja az országot, miközben az infláció és a magas államadósság tovább növeli a pénzügyi instabilitást. A brit államkötvényhozamok magasak, de a növekedés gyenge, ami különösen kedvezőtlen gazdasági helyzetet teremt, és a jegybank óvatos kamatcsökkentési stratégiáját is bizonytalanná teszi.
A francia Szocialista Párt (PS) hétfőn úgy döntött, hogy tartózkodik a Bayrou-kormány költségvetése elleni bizalmatlansági indítvány megszavazásakor kedden, miközben saját kezdeményezésű indítványt nyújt be a köztársasági értékek védelmében. A francia kormány ismét az alkotmány 49.3-as cikkelyére támaszkodik a költségvetés elfogadtatásához, miközben komoly viták zajlanak az adóemelésekről és a gazdasági stabilitásról – írja a L'Express.
Franciaország 2025-ös költségvetése a jövő héten szavazásra kerül a nemzetgyűlésben. Ha nem megy át a javaslat, akkor a kisebbségi kormány várhatóan alkotmányos kiskaput használ a tervezet elfogadtatására, de ezzel bizalmatlansági indítványt kockáztat, miközben a szocialisták támogatása továbbra is bizonytalan. Azonban úgy fest, hogy a jobboldalról és a centristáktól begyűjtheti a szükséges szavazatokat.
Élesen bírálták a kormány azon tervét a nagyvállalatok vezetői az elmúlt hetekben, amely szerint 2025-ben ideiglenesen megemelnék az adókat a legnagyobb cégekre Franciaországban. Az Európa legértékesebb vállalkozásai közé tartozó Michelin, az Airbus és az LVMH első emberei arra figyelmeztettek, hogy a döntés elindíthatja a termelés külföldre költöztetését.
A brit Tesco, 400 munkahely megszüntetését jelentette be áruházaiban és központi irodáiban az Egyesült Királyságban. A vállalat "egyszerűsíteni" kívánja működését, ugyanis Nagy Britanniában adóemelések jönnek tavasszal. A leépítés érinti a központi irodai vezetői pozíciókat, a Tesco Mobile telefonos üzleteinek vezetőségét, valamint az üzletekben működő pékségek személyzetét is - írta a Retail Gazette.
A megkérdezett britek 48%-a szerint a következő három hónapban tovább romolhat a gazdasági helyzet. Nem csak ez az egyetlen felmérés, ami szerint baj van.
Donald Trump bejelentette, hogy megduplázhatja a külföldi állampolgárok és vállalatok amerikai adóit, ami globális adóügyi konfrontációt válthat ki. Az Egyesült Államok elnöke számos országot figyelmeztetett, hogy Washington komoly kihívásokat fog indítani a jelenlegi globális adószabályokkal szemben. Magyarország különösen rosszul járhat, mivel jelenleg nincs hatályos kettős adóztatás elleni egyezmény a két állam között, így eleve magasabb adóterheket fizetnek a magyar szereplők.
Scott Bessent, Donald Trump pénzügyminiszter-jelöltje, a szenátusi bizottság előtt tett első nyilvános beszédében hangsúlyozza, hogy a dollár megőrzése mint a világ tartalékképviseleti eszköze kulcsfontosságú az Egyesült Államok gazdasági jövője szempontjából – tudta meg a Bloomberg a politikus előre elkészített beszédéből. Bessent magyar idő szerint kora este kezdi el a szenátusi meghallgatását.
Az Európai Unió csendesen, de támogatóan áll François Bayrou francia miniszterelnök új költségvetési tervezetéhez, amely 53 milliárd eurós megszorításokat és adóemeléseket tartalmaz. Az új terv célja, hogy csökkentse Franciaország növekvő költségvetési hiányát, és enyhítse a korábbi reformok okozta politikai válságot – írja a Politico.
A francia kormány új államháztartási hiánycélt tűzött ki, ami a korábbinál magasabb deficitet irányoz elő. A jegybanki vezetője részletes terveket szürget a kiadáscsökkentésre és az adóemelésekre vonatkozóan, miközben a miniszterelnök a gazdasági teljesítmény 5,4 százalékának megfelelő hiányt céloz meg az idei évre.
Franciaország új kormánya kisebb megszorításokra és adóemelésekre törekszik a költségvetési tárgyalások során, hogy mérsékelje az előző kabinet bukásához vezető politikai feszültségeket. François Bayrou miniszterelnök célja, hogy egyensúlyt teremtsen a gazdasági növekedés megóvása és az EU költségvetési elvárásainak teljesítése között – írja a Financial Times.
Európában kitartott az emelkedés.
Potenciális összeomlásról, új polgárháborúról beszélt.
Elárulta, korábban miért ismerte el Nicușor Dan győzelmét.
Az EU-csatlakozási tárgyalásban is segítséget nyújtanak.
Hosszú távú járatok teljesítésére képes repülőt vettek át.
Megszólalt a Fővárosi Főügyészség.
Eltűnik az egyik legfontosabb bevétel?
Az energiaügyi miniszter értékelte Magyarország energiaszuverenitási törekvéseit
A Moody's leértékelése új fejezetet nyithat.