Az európai jóléti rendszerek sokáig mozdíthatatlan alapokon álltak – de ma már megremeg alattuk a talaj. A lakosság gyorsuló elöregedése, a klímavédelem ára, a biztonságpolitikai kiadások emelkedése és a technológiai átalakulás közösen kezdik ki az adórendszerek hagyományos bevételi pilléreit. A legnagyobb kockázat, hogy a társadalmi igények és a költségvetési kapacitás egyre látványosabban eltávolodnak egymástól. A kérdés már nem az, hogy baj lesz-e – hanem az, hogyan és mikor tör felszínre. A fő probléma az az Európai Bizottság legfrissebb jelentése alapján, hogy az adórendszerek elavultak, nem készültek fel a jövőre, ezért olyan bevételi forrásokat kell megfontolni, mint a környezeti és vagyonadók bevezetése vagy drasztikus emelése.
Májusban nem történtek érdemi változások a hazai munkaerőpiai folyamatokban. A mintavételen belüli elmozdulások beleillenek abba a képbe, miszerint a foglalkoztatotak száma enyhe csökkenő trendben van, de ez nem a munkanélküliek számának emelkedésében, hanem inkább a gazdaságilag aktívak számának csökkenésével párosul.
Májusban 5696 gyermek született Magyarországon - jelentette a KSH. A friss adat kicsivel jobb, mint az áprilisi, de így is nagyon gyenge.
Miközben a társadalom csendben, de gyorsuló ütemben öregszik, az ingatlanpiacra is egyre nagyobb nyomás nehezedik. A demográfiai változások – mint a csökkenő népesség, az elöregedés és a többgenerációs családmodellek visszaszorulása – nemcsak a nyugdíjrendszert, hanem az ingatlanszektor egészét is átformálják. A kérdés nem az, hogy szükség lesz-e új lakhatási megoldásokra az idősek számára, hanem az, hogy mikor, hogyan és ki fogja ezeket megvalósítani.
Gyakran hangoztatott állítás, hogy Magyarországról a legjobbak és a legtehetségesebbek mennek külföldre, míg a kevésbé tehetségesek maradnak itthon – olvasható Hárs Ágnes és Simon Dávid tanulmányában, ami a friss Munkaerőpiaci Tükörben jelent meg. A kutatók erre a kérdésre keresték a választ, és arra jutottak, hogy a magyar népesség 12 százalékának van valamilyen migrációs tapasztalata, vagyis vagy jelenleg is külföldön élnek vagy éltek ott legalább egy évig, majd hazaköltöztek. Ezen belül kimagasló a felsőfokú végzettségűek aránya.
Lengyelországban tavaly rekordalacsony volt a termékenységi ráta, amely mindössze 1,099-t ért el, ami mélypontot jelent 1945 óta, és globális viszonylatban is az egyik legalacsonyabb mutatónak számít - írja a Business Insider lengyel gazdasági hírportál a statisztikai hivatal (GUS) adataira hivatkozva.
Június 3-án tartják az előrehozott elnökválasztást Dél-Koreában, amely véget vethet az országban régóta tartó belpolitikai instabilitásnak. A társadalom ezen idő alatt rendkívül polarizált lett, de más kihívások is várnak majd a következő államfőre. Közben a helyzet egyáltalán nem megnyugtató, mivel nyitva van annak a lehetősége, hogy a jövőben az eddigiekhez hasonlóan fennmarad a káosz.
Már hallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A műsor első részében a Trump vámintézkedéseit blokkoló bírósági ítélet hátterét elemeztük: hogyan született meg ez a döntés és hogyan folytatódhat ezután az amerikai elnök vámpolitikája? Vendégünk volt Szabó Ákos, a Portfolio Globál rovatának elemzője. Az adás második részében az újabb mélypontra került demográfiai adatokról volt szó. Vendégünk volt Hornyák József, a Portfolio makrogazdasági elemzője.
Lesújtó jelentést tett közzé az Európai Számvevőszék (ECA) a foglalkoztatói nyugdíjrendszerek és a páneurópai nyugdíjtermékek helyzetéről. A szervezet megállapítja, hogy az ilyen típusú megtakarítások elterjesztésére irányuló uniós erőfeszítések nem jártak sikerrel, és a legtöbb országban ezeknek a kiegészítő nyugdíjpilléreknek nincs számottevő szerepük. A számok azt mutatják, hogy a részvétel meglehetősen alacsony, és a befektetési hozamok is elmaradnak a kívánatos szinttől. Magyarország szénája különösen rosszul áll, hazánkban ezek a nyugdíjprogramok nem is elérhetők. Az ECA szerint a növekvő demográfiai és államháztartási kihívások közepette kulcsfontosságú a nem állami finanszírozású nyugdíjpillérek megerősítése, ennek érdekében a jelentés most konkrét javaslatokat fogalmazott meg a döntéshozók felé.
Már néhány hete lehetett sejteni, hogy kifejezetten gyengén alakul az áprilisi születésszám. A KSH ma reggel közzétett számai azonban még annál is rosszabbak, mint ami a hetente beérkező adatok alapján kitűnt. Áprilisban mindössze 5323 gyermek született, ami 14%-os visszaesés. Ezzel a teljes termékenységi arányszám is extrém mélyre került.
Ausztria lakossága 2025 elejére majdnem elérte a 9,2 millió főt, a növekedés kizárólag a bevándorlásnak köszönhető. A magyar állampolgárok beáramlása ugyan lassult, de továbbra is jelentős mértékű maradt - jelentette a Statistik Austria.
Dánia 2040-re 70 évre emeli a nyugdíjkorhatárt, ami Európában a legmagasabb szint lesz. A dán parlament által elfogadott törvény fokozatosan növeli a jelenleg 67 éves korhatárt – írja a BBC.
Ukrajna nem számíthat az 1991-es határok visszaállítására, mivel Oroszország rendelkezik a háború folytatásához szükséges erőforrásokkal - jelentette ki Valerij Zaluzsnij az "Ukrán fegyverek a világban" biztonsági fórumon, az RBC Ukraine tudósítása szerint.
Japán gazdasága történelmi fordulóponthoz érkezett. Az ország három évtizeden át küzdött a deflációval, elöregedő társadalmával és a gyenge fogyasztói kereslettel, most azonban úgy tűnik, változás van a láthatáron. 2024-ben a Bank of Japan véget vetett a negatív kamatlábak korszakának, és jelezte: megkezdődik a monetáris normalizáció. A vállalatok rekordméretű béremeléseket hajtottak végre, az infláció újra megjelent, és a korábban visszafogott japán fogyasztók is elkezdtek bátrabban költeni. Mindez nem csupán gazdasági trendváltást jelez, hanem mély társadalmi átalakulásokat is elindított. A kérdés azonban továbbra is nyitott: tartós lesz-e a változás, vagy mindez csak egy rövid fellélegzés?
Két éve nem volt olyan alacsony a foglalkoztatottak száma, mint idén február és április között, mindeközben azonban a munkanélküliség csak kissé emelkedett. Úgy tűnik, a munkaképes korú népesség létszámának csökkenése egyre effektívebb korlátjává válik a munkaerőpiacnak.
A német statisztikai hivatal számai szerint ma már minden negyedik németországi lakos bevándorló hátterű, majdnem minden ötödik pedig maga vándorolt be az országba – írja a Tagesschau.de.
Új tájékoztatást küldött az ügyfeleknek a neobank.
Több százezer háztartás maradt áram nélkül.
Sötét felhők a költségvetés felett.
Az éghajlatváltozás lehet az, ami átbillenti a növekedést a recesszióba.
Szinte bárhol és szinte bárki igénybe veheti majd.