Atomenergiával az európai energiaválság megoldásáért

Atomenergiával az európai energiaválság megoldásáért

A COVID-19 világjárvány, és az ukrajnai háború számtalan negatív hatása mellett felszínre hozott egy ismert, de eddig meg nem oldott problémát: az európai energiaválságot. A jelenlegi helyzet világossá teszi: mind tagállami- mind uniós szinten határozottan és sürgősen fel kell lépni a kőolaj- és földgázellátásban tapasztalható bizonytalanságokkal szemben. A hatékony megoldás része az atomenergia szerepének növelése kell, hogy legyen az európai energiamixben, mind közép-, mind hosszútávon.

Belenyúl a kormány a beruházásösztönzési szabályokba: több pénzt kaphatnak az energiatermelők

Belenyúl a kormány a beruházásösztönzési szabályokba: több pénzt kaphatnak az energiatermelők

Lényeges pontokon tervezi módosítani a kormány a beruházásösztönzési célelőirányzat felhasználási szabályrendszerét, lényegében az egyedi kormánydöntéssel (ekd) adott támogatások kereteit, így például több pénzt tervez adni az energiatermelési kapacitások megerősítésére, hogy az energiaválság kihívásaira, illetve a betelepülő cégek növekvő energiaigényére jobb válaszokat tudjon adni – rajzolódik ki a kormány társadalmi egyeztetésre kirakott jogszabálymódosítási tervéből.

Ezt így is lehet csinálni? – Íme az ország, ami hulladéklerakás helyett egy jobb megoldást talált

Ezt így is lehet csinálni? – Íme az ország, ami hulladéklerakás helyett egy jobb megoldást talált

Évtizedek óta tudunk róla, de csak az utóbbi években kezdett szélesebb körben is fontos témává válni a klímaváltozás, melynek erősödéséhez az emberi tevékenység nagymértékben hozzájárul. A jelenlegi pazarló életmódunk környezeti hatásai már ma is erősen érződnek, hosszabb távon viszont a korábbi szemlélet teljes mértékben fenntarthatatlan. A kérdés az, mit tehetünk azért, hogy megálljunk a lejtőn és elinduljunk a fenntarthatóság útján. A legjobb válaszokat erre 2022-ben egy észak-európai ország adja, ahol egy többnapos sajtóút keretében testközelből figyelhettük meg, hogyan állítanak rá egy országot a körforgásos gazdaság útjára, és ez milyen döntéseket, változtatásokat igényel. Ha minden jól megy, 2035-re Finnország lesz az egyik első ország, ahol megvalósul a teljes karbonsemlegesség. A témát most egy 3 részes cikksorozatban járjuk körbe.

Petíciót indítanak Svájcban az atomenergia megtartása érdekében

Petíciót indítanak Svájcban az atomenergia megtartása érdekében

Petíciót indít svájci politikusok egy csoportja annak érdekében, hogy az ország gondolja újra az atomenergia használatának tervezett kivezetését, mert érvelésük szerint a megfelelő áramellátás biztosításához a nukleáris energiát is meg kellene tartani - írta a SonntagsZeitung című svájci vasárnapi lap.

Kiderült: rendkívül fontos a magyaroknak az önellátás a stratégiai erőforrásokból, élelmiszerekből és energiából

Kiderült: rendkívül fontos a magyaroknak az önellátás a stratégiai erőforrásokból, élelmiszerekből és energiából

Az európai állampolgárok mintegy 90 százaléka fontosnak gondolja, hogy az országok lehetőség szerint ne szoruljanak rá olyan stratégiai erőforrásokra és árucikkekre, mint a víz, a termőföld, az élelmiszer vagy az energia - derül ki a Klímapolitikai Intézet és a Századvég együttműködésében készült átfogó, 30 ezer főre és 30 országra kiterjedő közvéleménykutatásból. Az adatok azt mutatják, hogy a magyarok az uniós átlagnál jóval nagyobb arányban tartják nagyon fontosnak azt, hogy az alapvető természeti erőforrásokkal a saját országuk rendelkezzen, illetve az élelmiszereket és az energiát saját maga termelje meg.

A fogyasztók energiahatékonysága olyan mint egy

A fogyasztók energiahatékonysága olyan mint egy "mostohagyerek" - Senki nem tudta még gatyába rázni

Az energiaár-válság kiváltó okairól és a hazai zöld átállás előtt álló kihívásokról volt szó a Green Policy Center podcast beszélgetése során, ahol Ságvári Pál, a Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal elnökhelyettese elmondta, hogy bár örömteli lenne ha a megújuló technológiák már ki tudnák váltani a földgázt az energiatermelésből, és ezáltal egy jövőbeni hasonló földgázpiaci zavar nem lenne ekkora hatással a villamosenergia árára, azonban ehhez még gyerekcipőben járnak. Elmondta azt is, hogy alapvető fontosságú lenne a fogyasztói oldal alkalmazkodása és az energiahatékonyság növelése, erre azonban még „mostohagyerekként” tekint a politika.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Így alakul péntektől a benzin ára
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.