Podcastsorozatban meséli el jegybankelnöki és miniszteri szemszögből az elmúlt 12-15 év magyar gazdasági fejlődését Matolcsy György korábbi MNB-elnök.
Az Európai Bizottság 2016 óta először frissítette a megválasztott parlamenti képviselők utazásai során járó naponta elszámolható költségtérítését. Az utóbbi évek inflációja mindenhol meglátszik a költőpénzben, de míg a szállásdíjak tipikusan csökkentek is az EU keleti régiójában, addig Magyarországon mindkét tételt komolyan megemelték.
Áprilisban 33 000 fővel csökkent az alkalmazottak száma az Egyesült Királyságban – számolt be a Bloomberg. A háttérben a korábbi bér- és adóemelések, illetve az USA-val szembeni kereskedelmi háború áll. A munkaerőpiac hűlése csökkenti az inflációs kockázatokat és növeli a Bank of England (BOE) mozgásterét, az óvatos monetáris politika fenntartását azonban továbbra is több kockázati tényező indokolja.
Új szakaszába lépett a Javier Milei elnök által fémjelzett argentin gazdaságpolitikai konszolidáció. Az IMF-fel kötött hitelmegállapodás és a külkereskedelmi egyensúly lehetőséget teremtett a devizapiac liberalizációjára és a piaci bizalom megerősítésére. Az intézkedések azonban nem kockázat nélküliek, ugyanis leértékelődéssel fenyegetik a pesot, nehezítik a devizatartalékok felhalmozását, ezáltal pedig az infláció elleni küzdelmet is. A helyzetet nehezíti a bizonytalan geopolitikai környezet is, ezért a külkereskedelmi egyensúly fenntartása, a devizapiac stabilizálása és az újraéledő infláció újbóli letörése komoly kihívás elé állíthatja Mileit és kormányát – derül ki a Coface elemzéséből.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist pénteki adása. A műsor első részében arról volt szó, hogy csütörtökön a vatikáni konklávé megválasztotta az első amerikai származású pápát, aki a XIV. Leó nevet vette fel. Vendégünk Hortobágyi T. Cirill főapát, a Pannonhalmi Főapátság vezetője volt. A második blokkban a friss inflációs adatot elemeztük Madár Istvánnal, a Portfolio vezető makroelemzőjével.
Áprilisban 4,2%-kal emelkedtek az árak éves összevetésben, ami csökkenést jelent a márciusban látott drágulási ütemhez képest, viszont az elemzői konszenuzust meghaladta. A pénzromlási ütem közzététele után küldött elemzői reakciókból kiolvasható, hogy a részletes adatokban mi okozott leginkább kellemetlen meglepetést, egyesek szerint a kilátások sem túl rózsásak. Abban nem egységesek a szakértők, hogy a jegybanknak a friss adatok fényében milyen mozgástere van.
Áprilisban 4,2%-os volt az egy évre visszatekintő drágulás Magyarországon. Előzetesen az elemzők arra számítottak, hogy a márciusi 4,7%-ról 4%-ig ugrik le az infláció. A kisebb dezinfláció okának első pillantásra az élelmiszerárak vártnál kisebb esése tűnik.
A kormány a drogériákra is kiterjeszti az árrésstopot, de nem 10 százalékos árrésmaximumot határoztak meg, mint az élelmiszerek esetében, hanem 15 százalékosat - jelentette be Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter.
A holnap megjelenő áprilisi inflációs adat a hazai pénzromlási ütem további jelentős csökkenését mutatja majd - állítják egységesen a Portfolio által megkérdezett szakértők. A visszaesést elsősorban egy "mesterséges" hatás, az árrésstop bevezetése okozza, ami a többségi vélemény szerint a választásokig velünk marad.
Évközi nyugdíjemelést tart indokoltnak a Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsa (NYUSZET), és az erre irányuló kérésüket Orbán Viktor miniszterelnöknek is megírták – írják közleményükben.
Az Amerikai (korábban Mexikói)-öböl olajtermelése tovább növekedhet a jelenlegi geopolitikai bizonytalanságok ellenére is, állítják az iparág vezetői a Reuters beszámolója szerint.
A vártnál is erősebbnek tűnik az amerikai szolgáltatószektor az ISM felmérése alapján, viszont ezzel egy időben az árnyomás erősödik.
A pocsék első negyedéves GDP-adat után a héten jön a második legfontosabb magyarországi makroadatközlés: az inflációs tájékoztató. A pénteki adat kulcsfontosságú lesz a jegybanki kamatpálya és az árszabályozások értékelése szempontjából. A hét második felében ráadásul több fontos nemzetközi döntés is várható: jön a Fed és a Bank of England kamatdöntése is. A tőzsdék ugyan kiheverték a vámháború első sokkját, de bőven érkezhetnek meglepetések a héten!
Az euróövezeti infláció áprilisban stabilan az EKB 2%-os célértéke felett maradt, miközben a maginfláció a vártnál nagyobb mértékben emelkedett, ami aggodalmat kelthet egyes döntéshozókban, bár a kereskedelmi háború további kamatcsökkentéseket indokolhat.
A devizapiacot ma több GDP-adatközlés mozgatja. A magyar adat minden várakozást alulmúlt, az előző negyedévhez képest 0,2 százalékkal csökkent a gazdaság teljesítménye. A nagy európai gazdaságok ezzel szemben jobban teljesítettek: a német gazdaság az év eleji növekedésnek köszönhetően elkerülte a recessziót, a francia gazdaság szintén hajszálnyi növekedést tudott felmutatni az első negyedévben, Olaszország pedig az előzetes várakozásokhoz képest kissé erősebb számmal rukkolt elő. A forint az euróval szemben a 404-405-ös a dollár a 355-356-os szint körül mozgott egész nap, lényegében oldalazott az árfolyam.
A Fed továbbra is változatlanul hagyja a kamatlábakat, miközben a döntéshozók egyensúlyoznak az infláció és a gazdasági lassulás kockázatai között, különösen az amerikai importvámok hatásainak fényében.
A mesterséges intelligenciát használják.
Hétvégén tartják az elnökválasztás második fordulóját.
A WTS szakértőivel beszélgettünk.
Játékosság, kreativitás és pozitív hozzáállás a kulcs a Munch és a Maradék nélkül csapata szerint.