Mai kamatdöntő ülésén változatlanul, 6,5%-on hagyta az irányadó rátát a Magyar Nemzeti Bank. Bár a monetáris tanács a várakozásokkal teljesen egybeeső döntést hozott, valószínűleg mégsem volt izgalommentes, hiszen egy igen zűrzavaros áprilist kellett végigrágni hozzá. Varga Mihály a kamatdöntés hátterét értékelve elmondta, hogy a magyar gazdaságban a növekedési és az inflációs bizonytalanságok is növekedtek, és továbbra is fontos a pénzügyi stabilitás fenntartása. Az infláció 4% körüli szintre süllyedhet az árrésstop és a nyersanyagárak csökkenésének hatására.
Mai kamatdöntő ülésén változatlanul, 6,5%-on hagyta az irányadó rátát a Magyar Nemzeti Bank. Bár a monetáris tanács a várakozásokkal teljesen egybeeső döntést hozott, valószínűleg mégsem volt izgalommentes, hiszen egy igen zűrzavaros áprilist kellett végigrágni hozzá. Éppen ezért érdekes lesz majd a jegybanki helyzetértékelés és előremutató kommunikáció.
Háromhetes csúcsközelbe ugrott hétfőn reggel a forint az euróval szemben 405 alatt azzal párhuzamosan, hogy a vámháborús retorika enyhült, és az orosz-ukrán háború mielőbbi lezárása felé mutatnak az amerikai erőfeszítések. Aztán délelőtt elakadt a forint erősödése, majd kora délután újra meglódult, miután Vlagyimir Putyin orosz elnök háromnapos tűzszünetet jelentett be a győzelem napi ünnepségek környékére.
A forint kilátásaival is foglalkozunk május 8-án a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánkon, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag- vagy ingatlanpiacról. Információ és jelentkezés itt.
Annyi minden történt az elmúlt egy hónapban a globális és a hazai gazdaságban, hogy számba venni is nehéz. Pedig holnap a Magyar Nemzeti Banknak ezt kell tennie, hiszen dönteni fog az alapkamatról. A piaci szakértők között teljes az egyetértés, hogy az irányadó ráta változatlan marad, ám a bizonytalanságra jellemző, hogy már az év hátralévő részére vonatkozó várakozások is erősen széttartóak.
Óriásit emelkedtek a tőzsdék a múlt héten, miután Trump kezd visszatáncolni a kereskedelmi háborúból és már a Fed elnökét sem szeretné kirúgni, bár azért nem bánná, ha kamatot csökkentene. Érdekesség, de a dollár mégsem tudott jó hetet produkálni, de a forintban már talán látszanak a fordulat jelei. A magyar tőzsde csúcson van, az OTP-nél pedig történelmi eseményeknek lehettünk tanúi.
A mostani hét viszont talán még izgalmasabbnak ígérkezik. Kiderül mekkora lyukat ütött Trump az amerikai költségvetésben, de az amerikai első negyedéves GDP elárulja mekkora ütést kapott a bivalyerősnek hitt amerikai fogyasztó. Eközben nagy figyelem kíséri az európai növekedési és inflációs adatokat. Magyar szempontból a kamatdöntés az, amire a befektetők figyelni fognak.
A várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal, 2,5%-ról 2,25%-ra csökkentette a betéti kamatot az EKB. Emellett Christine Lagarde, az Európai Központi Bank elnöke arra figyelmeztetett, hogy a globális kereskedelmi háború hatásai már az euróövezet gazdaságát is fenyegetik: a növekedés lassulhat, a beruházások és a lakossági fogyasztás visszaeshet, miközben romlanak a pénzügyi kondíciók, és nő a kockázatkerülés. A helyzetet tovább súlyosbítják a fokozódó geopolitikai feszültségek.
Holnap tartja a kamatdöntő ülését az Európai Központi Bank (EKB). A várakozások szerint 2,5%-ról 2,25%-ra csökkenhet az alapkamat, azonban nagy kérdés, hogy mi lesz az év hátralévő részében egy olyan helyzetben, amikor az euró gyors erősödése, a kereskedelmi háború hatásai és az európai fiskális fordulat is bonyolítja az inflációs és a növekedési képet. Egyelőre a piaci szereplők is csak találgatnak a hatásokat és a jövőbeli kamatpályát illetően. Mindenki az EKB elnökének iránymutatására vár.
Az elmúlt évek legizgalmasabb hetén vagyunk túl a nemzetközi pénzpiacokon. Bár a hét elején még nagyon pesszimista volt a piaci hangulat, Donald Trump amerikai elnök végül meghátrált és 90 nappal elhalasztotta a vámok bevezetését, amitől szárnyra kaptak a tőzsdék. Az okot nem a mestertervben kell keresni, hanem még az elnököt is megijesztette az amerikai kötvénypiaci helyzet. A befektetők rendesen menekülnek a dolláreszközökből, ami miatt az EURUSD árfolyama 17 éves trendvonalat tört meg. A forint viszont nem teljesített jól a héten, gyengült az euróval szemben. Péntek este pedig az S&P rontotta a magyar gazdaság kilátásait.
A jövő hét is hasonlóan izgalmasnak ígérkezik. A héten tárgyal az USA-val az EU kereskedelmi biztosa. Nagy kérdés továbbá, hogy tovább tudnak-e emelkedni a tőzsdék, hiszen a kötvénypiaci helyzet még nem oldódott, miközben a gazdaságpolitikai bizonytalanság is fennmaradt.
Ugyan a negyedév elejéhez képest jóval jobban áll a forint szénája, az elmúlt hónapok tartós forinterősödése a napokban elakadt, sőt, már a fordulat is elkezdődött, melynek eredményeként 404 forintot is kellett már adni a héten egy euróért. Ennek kapcsán összeszedtük, hogy mi állhat a mostani forintgyengülés hátterében, emellett pedig arra a kérdésre is válaszokat kerestünk, hogy meddig gyengülhet még a magyar fizetőeszköz.
Az elmúlt napokban nagyot gyengült a forint árfolyama nemcsak az euróval, hanem a dollárral szemben is. Egyelőre nincs egy jól azonosítható ok, inkább több kisebb tényező tartja egyre nagyobb nyomás alatt a forintot. A mai nap a délutáni órákig folyamatosan gyengült a forint árfolyama az euróval szemben. A dollár azonban délután nagyot vesztett az erejéből, amikor begyorsult a részvénypiaci esés, a forint gyengült a vezető devizákkal szemben.
Még az előzetes becsléshez képest is emelkedtek az amerikai fogyasztók inflációs várakozásai és romlott a fogyasztói bizalom. A hosszú távú inflációs várakozásokban történt nagy ugrás. Elképzelhető, hogy mégsem annyira horgonyzottak a várakozások, mint ahogy azt az amerikai jegybank elnöke mondta a múltkori sajtótájékoztatóján.
Magasabb infláció, alacsonyabb növekedés - így összegezhető a Magyar Nemzeti Bank magyar gazdaságról alkotott képének változása.
Az EKB Kormányzótanácsának egyik tagja szerint Trump elnök vámpolitikája és a német költekezés új helyzet elé állítja a döntéshozókat. Nem önmagában az áprilisi kamatdöntés a fontos, hanem előrébb is kell tekinteni. Véleménye szerint érdemes lehet megfontolni annak lehetőségét, hogy áprilisban már nem csökkentenek kamatot.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist szerdai adása. A mai műsor első részében az MNB keddi kamatdöntését értékeltük. A témával kapcsolatban Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője volt a vendégünk.Az adás második részében az árrésstop intézkedésről volt szó, ennek keretében ugyanis szenzitív adatok váltak kiszámíthatóvá az élelmiszerek beszállítói árképzésével kapcsolatban. Arról, hogy ez miért problémás, Braunmüller Lajost, az Agrárszektor főszerkesztőjét kérdezzük.
A forint a dollárral és az euróval szemben is erősödött kedden, de délután korrigált és nagyjából a tegnap esti szint közelében mozog. A jegybank ma változatlanul, 6,5%-on hagyta az alapkamatot. Ezzel hatodik egymást követő alkalommal tartja változatlan szinten az irányadó rátát a jegybank, utoljára tavaly szeptemberben vágott. Később Varga Mihály, új jegybank-elnök tájékoztatóján kifejezetten szigorú monetáris politikát ígért, miután az inflációs kockázatok emelkedtek. Óvatos, türelmes megközelítés, és a szigorú monetáris kondíciók fenntartása indokolt Varga szerint.
Változatlanul, 6,5%-on hagyta az alapkamatot a mai kamatdöntő ülésén a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa. Varga Mihály MNB-elnök kifejezetten szigorú monetáris politikát ígért, miután az inflációs kockázatok emelkedtek. Óvatos, türelmes megközelítés, és a szigorú monetáris kondíciók fenntartása indokolt Varga szerint.
Texasban már milliárdos károkra készülnek.
Ismeretlen az állapota.
Újjáalakulás előtt a vagyonkezelési szektor.
Anthony Albanese folytathatja a kormányzást Ausztráliában.
Mi sem ússzuk meg a hidegfrontot.
Magyarországon is romlik a helyzet.
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.