Ahogyan arról beszámoltunk, mai kamatdöntő ülésén változatlanul, 6,5%-on hagyta az irányadó rátát a Magyar Nemzeti Bank. A döntés megfelelt a várakozásoknak, ezzel immár kilencedik egymást követő alkalommal tartja szinten az alapkamatot a jegybank. A kamatdöntést követően Varga Mihály jegybankelnök tartott sajtótájékoztatót, ahol a legfontosabb üzenet változatlanul elhangzott: szigorú monetáris kondíciók fenntartása indokolt.
Az inflációs környezetet övező kockázatok, valamint a kereskedelmi- és geopolitikai feszültségek továbbra is óvatos és türelmes monetáris politikát tesznek szükségessé - így indokolja a jegybank, hogy mai kamatdöntő ülésén változatlanul hagyta az irányadó kamatot. A friss közlemény kiemeli, hogy bár a hatósági és önkéntes árkorlátozások mérséklik a fogyasztói árak növekedési ütemét, az erős átárazások és magas várakozások miatt a jegybank továbbra is szigorú monetáris politikával tudja leginkább az ár- és pénzügyi stabilitást biztosítani. Az alábbiakban a közleményt teljes terjedelmében közöljük. A kiemelések tőlünk származnak.
Mai kamatdöntő ülésén változatlanul, 6,5%-on hagyta az irányadó rátát a Magyar Nemzeti Bank. A döntés megfelelt a várakozásoknak, ezzel immár kilencedik egymást követő alkalommal tartja szinten az alapkamatot a jegybank. A mai MNB-kommunikáció azonban így is tartogat izgalmakat.
Élesen megoszlanak a vélemények az amerikai jegybank döntéshozói között arról, hogy mikor kezdjék el a kamatok csökkentését és mennyire jelent kockázatot az infláció alakulására a vámemelések hatása. Ez derült ki a jegybanki tisztviselők első nyilvános megszólalásaiból, amelyek a héten meghozott kamatdöntés után hangzottak el.
Ma az amerikai Juneteenth ünnep miatt zárva tartanak a tengerentúli tőzsdék, így a devizapiacon is alacsonyabb likviditással és visszafogott mozgásokkal indulhat a csütörtöki kereskedés. A befektetők figyelme inkább a közel-keleti geopolitikai feszültségekre és néhány európai jegybanki döntésre irányulhat. A forint eközben vegyes teljesítményt nyújt: miközben az euróval szemben a 403-as szint alatt stabilizálódott délre, a dollár ellenében reggel még gyengült, 352 fölé került az árfolyam, majd teljesen ledolgozta a napi veszteségeket.
A török jegybank csütörtökön a várakozásoknak megfelelően 46 százalékon tartotta irányadó kamatát, és a kamatfolyosó felső sávját is 49 százalékon hagyta, annak ellenére, hogy az elemzők ennek csökkentését jósolták.
Nem változtatott a kamatokon az amerikai jegybank a mai kamatdöntő ülésén, viszont a frissített előrejelzés nem sok okot ad a bizakodásra. A kereskedelmi háború és a magasan ragadt bizonytalanság miatt a Fed alacsonyabb növekedéssel és magasabb inflációval számot. Ez alapján egyértelmű, hogy az amerikai gazdaság jelenleg éppen egy stagflációs irányba mozdul el.
Kereskedelmi háború, közel-keleti konfliktus, csúcson lévő részvénypiacok, romló költségvetési kilátások. Ilyen bonyolult helyzetben ritkán tart kamatdöntő ülést az amerikai jegybank. Ráadásul mindezt Donald Trump elnök sorozatos Fed elleni támadásai övezik, egy olyan helyzetben, amikor a piacok is már foggal-körömmel árazzák a kamatcsökkentéseket. Ráadásul a piacok számára most különösen érdekes a holnapi ülés, ugyanis olyan divergencia kezdett kialakulni a dollárban, amire ritkán van példa. Ezért lesz fontos a holnapi ülés.
A múlt héten az amerikai-kínai kereskedelmi tárgyalások némileg csalódást keltő eredménnyel zárultak, miközben a hét közepe után már egyre sűrűsödtek az olyan hírek, amelyek a közel-keleti helyzet gyors romlása felé mutattak. Pénteken aztán Izrael megtámadta Iránt, amelynek hatására a befektetők a biztonságos eszközök felé vették az irányt. Ezen a héten minden bizonnyal a közel-keleti háború fogja mozgatni a piacokat, azonban adat fronton is izgalmas hetünk lesz. Amerikai, brit, japán és kínai kamatdöntés is érkezik olyan helyzetben, amikor bármelyik pillanatban a feje tetejére állhatnak a makrogazdasági kilátások. Emelett pedig egy fontos ECOFIN ülés is lesz pénteken, amelyen nagyon fontos energetikai és kereskedelmi kérdések is előkerülhetnek.
A múlt héten az EKB nyolcadik alkalommal csökkentette az alapkamatot és az elemzők egy része már a kamatcsökkentési ciklus szüneteltetésére számít. Francois Villeroy, az EKB Kormányzótanácsának tagja viszont kiemeli, hogy hatalmas a bizonytalanság és ilyen helyzetben indokolt a rugalmasság és az, hogy a jegybank gyorsan tudjon reagálni a változó körülményekre.
Az Európai Központi Bank zsinórban nyolcadik alkalommal is kamatot vágott, csütörtökön 25 bázisponttal 2 százalékra csökkentette az irányadó rátát. Azonban a főkérdés az, hogy meddig folytatódhat még a lazítás a vámháborús kihívások és a lassú euróövezeti felpattanás mellett. Christine Lagarde, az EKB elnöke elmondta, hogy jövőre a célszint alá lassulhat az infláció a friss előrejelzéseik szerint. Számos kockázatot látják, amelyek a növekedést fenyegetik, de az euróövezet gazdasága az első negyedévben felülteljesített, ellenállóbb, mint várták. A kereskedelmi konfliktusok kedvezőtlenül hathatnak a növekedésre, azonban az EKB kényelmes helyzetben van, hogy a monetáris oldalról reagáljon a gazdasági folyamatokra.
Az Európai Központ Bank újabb 25 bázispontos vágást hajtott végre a várakozásoknak megfelelően. A kérdés most az, hogy az euróövezeti jegybank milyen jelzést ad a jövőre nézve.
Christine Lagarde, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke valóban fontolgatja, hogy idő előtt távozik a posztjáról és a nemrégiben távozó Klaus Schwab helyét veszi át a Világgazdasági Fórum élén – értesült a Bloomberg. A két közgazdász jó kapcsolata, valamint az EKB inflációs céljának elérése jó alapot adhat a spekulációknak, a jelenlegi bizonytalan nemzetközi környezetben ugyanakkor a lépés nem lenne teljesen kockázatmentes.
A kereskedelmi háborúval és a gazdasági kilátásokkal kapcsolatban is nagy a bizonytalanság, mégis elmondható, hogy az Európai Központi Bank helyzete régen volt ilyen kedvező. Miközben az amerikai jegybank a Donald Trump okozta kihívásokkal küzd, addig éppen az elnök politikája az, amely több ponton is megkönnyíti az EKB helyzetét.
Hétfőn egy enyhe erősödéssel zárt a forint, bár a nap végére visszakorrigált az árfolyam az euróval szemben. Így május közepe óta a 402-404 közötti sávban mozog. A dollárhoz képest viszont érdemi gyengülés indult ma az elmúlt napok erősödése után. Kedden a részletes magyar GDP-adatra, majd az arra adott piaci reakciókra figyelünk. Délelőtt kijöttek az euróövezet inflációs adata, míg délután az Egyesült Államok rendelésállományi beszámolóira figyelünk majd.
Lisa Cook, a Fed kormányzója aggodalmát fejezte ki az infláció alakulásával kapcsolatban, és figyelmeztetett, hogy a közelmúltban tapasztalt alacsonyabb értékek megfordulhatnak, miután a vámok hatásai érvényesülnek a gazdaságban - tudósított a Cnbc.
Az érintett országok méltán tarthatják joguknak, hogy most megvessék az elnököt.
Rövid időn belül a második támadásuk volt.
A csomagolóanyagban határérték feletti vegyületek találhatók.
A Pest felé vezető oldalon is megkezdődnek a munkák.
Ennyire erős a verseny?
Friss adatok érkeztek.
Sötét felhők a költségvetés felett.