A német konzervatívok és a szociáldemokraták megállapodtak a gáztárolási díj eltörléséről, így a vállalatok és a háztartások is mentesülhetnek az energiaválság után bevezetett költség alól - írja a Bloombeg. Emellett más fontos energetikai kérdésekben is sikerült megállapodásra jutniuk.
Jelentős tranzakciókat hajtott végre 2024 negyedik negyedévében a WING Csoport, mely leányvállalataival együtt több mint 200 millió euró értékben értékesített irodaépületeket Németországban, Magyarországon és Lengyelországban - közölte a vállalat.
Kivonul Romániából a Karl Mayer, a világ egyik vezető textilipari gépgyártója, emiatt az ország jelentős beruházástól esik el - írta az economedia.ro a Máramaros megyei munkaügyi igazgatóság tájékoztatása alapján.
Úgy tűnik, hogy közelednek az álláspontok az uniós döntéshozók és a tagállamok között arról, miként módosuljon a földgáztárolókra vonatkozó kötelező uniós feltöltési szabályozás. Most egy újabb javaslat került az asztalra, amely nagyobb rugalmasságot biztosítana a tagországoknak a köztes felöltési előírásokban is - írja a Montel.
A német szövetségi parlament alsóháza, a Bundestag kedden megtartotta alakuló ülését, ahol a legnagyobb parlamenti erő, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) politikusát, Julia Klöcknert választották házelnökké – írja a Tagesschau.de.
A német lakóingatlanok árai 1,9 százalékkal emelkedtek 2024 negyedik negyedévében az előző év azonos időszakához képest, ami a 2022 óta tartó árcsökkenés végét jelentheti a szövetségi statisztikai hivatal keddi jelentése szerint.
Kis mértékben esett az autóértékesítés az Európai Unióban februárban, a nagy sztori azonban a Tesla összeesése, idén lefeleződtek az eladásai, miközben egyébként nagyot nőttek az európai elektromos autó eladások, szóval ez egyértelműen Tesla-specifikus probléma. A Tesla gyenge értékesítése csak részben magyarázható modellváltással és gyártási problémákkal, ebben már bőven benne van az is, hogy Elon Musk politikai szereplése miatt sokan elutasítják a márkát.
A német üzleti hangulat a várakozásoknak megfelelően javult márciusban az Ifo gazdaságkutató intézet felmérése szerint.
Petr Fiala cseh miniszterelnök szerint Franciaország és az Egyesült Királyság lettek Európa új „keményhatalmi” vezetői, válaszul az orosz fenyegetésre és Donald Trump amerikai elnök katonai kiadásokat sürgető nyomására. A politikus kiemelte: a két európai atomhatalomnak – Franciaországnak és Nagy-Britanniának – most kulcsszerepe van az Ukrajnának nyújtott biztonsági garanciák előkészítésében, különösen, ha Trump tűzszünetet érne el Moszkvával – számolt be a Financial Times.
A közép-és kelet-európai térségen belül Magyarország lehet az egyik legnagyobb nyertese a német költségvetési politika lazításának – hangzott el a Concorde befektetői konferenciájának (CEE Investor Day) keretén belül megrendezett sajtóeseményen, ahol magyar, lengyel és román gazdasági elemzők, szakértők tekintették át a régió gazdasági kilátásait.
Az osztrák hírszerzés (DSN) leleplezett egy orosz dezinformációs kampányt, amely Ukrajnával kapcsolatban folytatott lejárató kampányt és Ausztriára, valamint német nyelvterületekre fókuszált – írja a Financial Times.
A kínai BYD elektromosautó-gyártó rekordnyereséget ért el 2024 utolsó negyedévében: az alacsonyabb árak és a magasabb értékesítési volumen 73,1 százalékos profitnövekedést eredményezett, az egész éves teljesítményt tekintve pedig a BYD eladásai meghaladták a 100 milliárd dollárt, ezzel megelőzve a Tesla 2024-es árbevételét.
A Tesla mélyrepülése valóságos összeomlássá kezd válni: az európai elektromosautó-eladásokból való részesedése az idei év első két hónapjában 58 százalékkal esett vissza – a tavalyi év azonos időszakának 18,4 százalékáról idén mindössze 7,7 százalékra zuhant a JATO Dynamics autóipari tanácsadó cég adatai szerint - számolt be a Politico.
A kelet-közép-európai gazdaságokat a nemzetközi környezet kedvezőtlen alakulása sújtja, és a régió a legsebezhetőbbek közé tartozik a jelenlegi világgazdasági helyzetben. A leginkább a Donald Trump amerikai elnök kiszámíthatatlan gazdasági, kereskedelmi háborút indukáló intézkedései miatt új világrend születik: a korábbi évek, magyar gazdaságot jellemző exportvezérelt növekedési modellje kifulladóban van, miközben az új stratégiák – például az értékláncban való feljebb lépés – megvalósítása időigényes és strukturális akadályokba ütközik. Mindez pedig súlyos problémákat jelenthet Magyarországnak hosszú távon is – derül ki az Oxford Economics friss, régiós kilátásokat vizsgáló jelentéséből.
Az euróövezet üzleti aktivitása hét hónapos csúcsra emelkedett márciusban, amit a feldolgozóipar hosszan tartó visszaesésének enyhülése támogatott, miközben a szolgáltatószektor növekedése lassult.
Felemás képet mutatnak a márciusi német és francia beszerzésimenedzser-indexek: Németországban az ipari termelés közel két év után először nőtt, így az összevont bmi 50,9 pontra emelkedett, jelezve a gazdasági aktivitás bővülését. A szolgáltatási szektor azonban szinte stagnált, az új megrendelések pedig tízedik hónapja csökkennek. Franciaországban ugyan tovább tart a visszaesés, de a bmi 47 pontra ugrott, ami a vártnál jobb eredmény, és a feldolgozóiparban enyhült a hanyatlás üteme.
Eközben a magyar tőzsde jócskán felülteljesítő
Késleteték volna az eredmények közlését?
Virovácz Péter a Checklist vendége volt.
Mi történik Törökországban?
Tiltott támogatásokat keresnek.