A jelenlegi, bizonytalan kilátások alapján az idei évre várható 0,5 százalékos növekedés után gyorsulásra lehet számítani 2026-ban. Mindezt ebben az évben 4,3, 2026-ban pedig 4 százalékos éves átlagos infláció kísérheti - ismertette Németh Dávid, a K&H vezető elemzője a pénzintézet legfrissebb előrejelzését. A prognózisból az is kiderült, hogy mi vár a forintra.
Az eddigi semlegesről romlóra módosította a globális szuverén adóskockázatra érvényben tartott kilátását szerdán Londonban bemutatott éves helyzetértékelésében a Fitch Ratings.
Írország GDP-je az év első negyedévében éves alapon 22,2, negyedévesen 9,7%-kal nőtt elsősorban a gyógyszeripari exportok jelentős, 154%-os bővülésének köszönhetően, különösen az Egyesült Államokba irányuló kivitel miatt, ami pont Donald Trump elnök vámháborúja miatt durrant be. Az exportvezérelt növekedés, amely márciusban 243%-os ugrást mutatott az amerikai piacra irányuló gyógyszerkivitelben, tovább torzította az euróövezet átlagos növekedési adatait.
A magyar gazdaság teljesítménye az első negyedévben gyenge volt, a GDP 0,2%-kal csökkent az előző negyedévhez képest. Az OTP Bank közgazdászai szerint az autó- és akkumulátorgyártás szerkezeti kihívásai, valamint az uniós források befagyasztása mélyítik a problémákat, miközben a háztartások fogyasztása nem tudja ellensúlyozni a negatív trendeket. Az OTP elemzői mindezek miatt a 2025-ös GDP-növekedési előrejelzést 0,6%-ra csökkentették a korábbi 1%-ról. Az ING Bank szakértői a 2026-2027-es növekedési várakozásaikat is csökkentették, 4-4,5% helyett már csak 3%-ot várnak. Szerintük a lassan romló munkaerőpiac és a magas infláció takarékoskodásra ösztönzi a lakosságot a fogyasztás helyett. Úgy látják, hogy olyan kihívással néz szembe az ország, amelyre az elmúlt 30 évben nem volt példa.
Az OECD friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság csak lassan lábal ki: a 2024-es 0,5 százalékos GDP-növekedést 2025-ben 0,9, majd 2026-ban 2,4 százalékos bővülés követheti. A növekedés motorját a reálbérek emelkedése révén élénkülő lakossági fogyasztás adja, miközben a beruházások továbbra is gyengék, és a külpiaci bizonytalanságok – különösen Németország lassú kilábalása – jelentős kockázatot jelentenek. Az OECD jelentős reformokat is javasol.
Nagyot gyengült tegnap a dollár, miután a Moody's pénteken leminősítette a világ legnagyobb gazdaságát. Eközben viszont a forintnak jó napja volt és erősödni tudott a dollárral és az euróval szemben is. A mai nap euróövezeti adatokra figyelünk, de a legjobban a kereskedelmi háborúval kapcsolatos pozitív bejelentéseket várják a piaci szereplők.
2025-ben várhatóan 0,8%-kal bővül a magyar gazdaság, ez lényegesen alacsonyabb a tavaly őszi 1,8%-os prognózisnál – derül ki az Európai Bizottság hétfőn ismertetett gazdasági előrejelzéséből. A növekedés még 2026-ban is csak 2,5%-ra pörög fel a korábban várt 3% feletti dinamikával szemben. Az Európai Bizottság előrejelzése szerint a költségvetési hiány idén a GDP 4,6%-a lehet, ahonnan jövőre ismét emelkedhet a kormány által a közelmúltban bejelentett intézkedések miatt.
Három héttel Donald Trump 145%-os kínai vámemelése és a globális kereskedelmi háború bejelentése után az IMF és több gazdasági mutató is az első gazdasági hatásokat jelzi. Az IMF kedden csökkenti globális növekedési előrejelzését, de nem számít recesszióra, viszont inflációs korrekciókat és fokozott piaci kockázatokat vár – számolt be a Bloomberg.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist keddi adása. A műsor első részében Bod Péter Ákos egyetemi tanár, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnöke volt a vendégünk, akit a lapunkban kedd reggel megjelent elemzése alapján a jelenlegi inflációs hullám okairól kérdeztünk. Az adás második részében arról volt szó, hogy távozik Donatella Versace a Versace kreatív igazgatói pozíciójából. A távozás okairól és az egykor szebb napokat látott luxusmárka kilátásairól Orbók Ilonát, a BDO Magyarország ügyvezetőjét, luxusipari szakértőt kérdeztük.
Az indiai kormány további 514,63 milliárd rúpia (5,90 milliárd dollár) költségvetési kiegészítést kért a parlamenttől a március 31-én záruló pénzügyi évre vonatkozóan – számolt be a Reuters.
Aggódik Európa növekedési kilátásai miatt az EKB döntéshozója, ugyanakkor a védelmi kiadások emelése javíthatja a kilátásokat. Az EKB várható kamatpolitikájával kapcsolatban megjegyezte, hogy a 2%-os cél eléréséhez a kamatok további változtatására van szükség.
A lengyel gazdaság teljesítménye a várakozásoknál valamivel gyengébb volt 2024 utolsó negyedévében, de még így is felülmúlta a régió más országait. A statisztikai hivatal csütörtökön közzétett adatai szerint a GDP-növekedés üteme enyhén lassult, amit elsősorban a külső kereslet gyengülése okozott, miközben a belföldi fogyasztás továbbra is erős maradt.
A Gloster a vonatkozó́ jogszabályoknak megfelelően a BÉT oldalán tájékoztatta a befektetőket arról, hogy várhatóan 2024-ben is javult a társaság pénzügyi teljesítménye.
Szegény Rachel Reeves brit pénzügyminiszter! Még mielőtt január 29-én elmondta volna a várva várt „növekedési beszédét”, a kritikák elárasztották a közösségi médiát és az étert. Egyesek szerint megközelítése túlságosan szétszórt, és túlságosan olyan intézkedésekre támaszkodik, amelyek hatása csak hosszú távon lesz érezhető. Mások szerint egyes programok ellentétesek a kormány környezetvédelmi vállalásaival, és nem egyenletesen oszlanak el az országban, valamint az egész programcsomag túl sokba kerül. Michael O'Leary, a Ryanair vezérigazgatója odáig is elment, hogy nyilvánosan Reeves-t olyan embernek írta le, mint akinek „fogalma sincs a dolgokról”.
A magyar gazdaság 2024 negyedik negyedévében 0,5%-os növekedést mutatott, ezzel kikerülve a recesszióból – derült ki a KSH friss adataiból. A vártnál kedvezőbb GDP-adatot követően a szakértők 2025-re 2-2,5%-os bővülést valószínűsítenek, bár a növekedés számos kockázattal terhelt. A gazdasági teljesítményt elsősorban a fogyasztás és a beruházások élénkülése segítheti, miközben a külső kereslet és a nettó export bizonytalanságot jelent. A fenntartható növekedés érdekében kulcsfontosságú az EU-források lehívása, a bérek vásárlóerejének emelése és a versenyképesség javítása.
A Goldman Sachs szerint akár 1 alá is gyengülhet az euró a dollárral szemben. Az erős amerikai gazdasági növekedés és Trump elnök vámpolitikája alapjaiban rajzolhatja át a devizapiaci körképet a világban.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború eseményeivel.
Hatalmas robbanás rázta meg Krasznozavodszkot.
"Meg kell tudni védeniük magukat."
Nagy fába vágta a fejszéjét.
Új tájékoztatást küldött az ügyfeleknek a neobank.
Több százezer háztartás maradt áram nélkül.
Sötét felhők a költségvetés felett.
Az éghajlatváltozás lehet az, ami átbillenti a növekedést a recesszióba.
Szinte bárhol és szinte bárki igénybe veheti majd.