Az ENTSO-E közzétette első jelentését a 2025. április 28-án az Ibériai-félszigeten történt áramkimaradás okairól. A vizsgálat sok érdekességet tárt fel és részletesen leírja, hogy milyen láncreakció okozta a blackout-ot.
Újabb jelentős áramkimaradás volt Spanyolországban: La Palma szigetén, a Kanári-szigeteken jelentős áramkimaradás történt, amely több településen okozott áramkimaradást, ami mintegy 19 500-30 000 lakost érintett.
Az Európai Unió célja, hogy 2027 végére teljesen megszüntesse az orosz földgáz, kőolaj és nukleáris fűtőanyag importját. A frissen bemutatott brüsszeli terv 9 pontban határozza meg az ehhez vezető lépéseket, amelyek között szerepel az új orosz gázszerződések betiltása, a meglévők felmondása vis maior hivatkozással, valamint kötelező nemzeti leválási tervek kidolgozása. Az orosz energiahordozók kiváltását diverzifikált LNG-importtal, a megújulók felfuttatásával és regionális együttműködésekkel segítenék. Mindez azt vetíti előre, hogy Magyarország energiabeszerzési keretei a következő években jelentősen átalakulhatnak, hiszen jelenleg jelentős orosz beszerzési súlya.
Az Ibériai-félszigeten tapasztalt történelmi áramszünet csaknem 400 millió euró veszteséget okozott a gazdaságnak a legnagyobb hazai bank becslése szerint - írta meg a Bloomberg.
Grönland egy része telefon és internet nélkül maradt hétfő este - írta meg az MTI. A helyi hatóságok még vizsgálják, hogy ez összefügg-e a hétfői Ibériai-félszigeten tapasztalt áramkimaradásokkal.
Spanyolországban, Portugáliában és Dél-Franciaország egyes részein súlyos áramkimaradások bénították meg az életet, több millió embert érintve. A hirtelen fellépő áramzavarok okait továbbra is vizsgálják a szakemberek: bár kezdetben felmerült, hogy az áramhálózatot kibertámadás érhette, a legfrissebb jelentések szerint egy ritka légköri jelenség okozhatta az áramellátás összeomlását. A hatóságok szerint az áram visszakapcsolása fokozatosan történik, de a teljes helyreállítás akár tíz órát is igénybe vehet. Az áramkimaradás következtében több közszolgáltatás is leállt, és sok helyen még az ivóvízellátás is akadozik. Cikkünk az áramhelyzet alakulásával párhuzamosan folyamatosan frissül.
Szinte teljesen helyreállt az áramszolgáltatás az Ibériai-félszigeten, miután hétfő este példátlan áramkimaradás sújtotta Spanyolországot és Portugáliát. Ezzel együtt az élet is kezd visszaszivárogni a régióba, a közlekedés már részben helyreállt. Azonban még sok a teendő ahhoz, hogy újra minden normál módon működjön.
A történelmi spanyolországi áramszünet első pillantásra főként a közlekedést és a digitális szolgáltatásokat bénította meg, ám valójában egy sokkal kényesebb ponton üthet sebet: a vízellátási rendszeren.
Spanyolország rendkívüli állapotot vezet be, miután egy kiterjedt áramszünet több tízmillió embert érintett az Ibériai-félszigeten. A helyi idő szerint 12:30 körül kezdődő áramkimaradás súlyos fennakadásokat okozott az alapvető szolgáltatásokban, így a közlekedésben, az egészségügyben és a telekommunikációban egyaránt.
A Portfolio Vállalati Energiamenedzsment konferencián beszélgettek vezetők és elemzők az áram- és gázpiaci kilátásokról, illetve a jelenleg elérhető vállalati energiabeszerzési lehetőségekről. Többek között elhangzott: a belső erőforrásokra sokkal jobban kell hagyatkozni a jövőben az energetikában, egyáltalán nem biztos, hogy az energia, mint szabadkereskedelmi eszköz fenn fog maradni. Az árakkal kapcsolatban azonban kedvezőek a kilátások, a szakemberek árcsökkenésre számítanak a gázpiacon. A végfelhasználói árak esetében viszont már nem ilyen jó a helyzet.
Külön kérelem nélkül április 15-ig automatikus fizetési haladékot kapnak az okosmérős MVM-ügyfelek, akik az átalányfizetés januári megszűntetése és a tartósan hideg tél miatt január-februárban elszálló áramszámlákat kaptak az idősoros elszámolásban – jelentette be egy Facebook-posztban Czepek Gábor. Az Energiaügyi Minisztérium miniszter-helyettese, és az MVM igazgatóságának elnöke azt is jelezte, hogy akinek ez a fizetési haladék nem igazi segítség, ők április 15-től kérelemre legfeljebb fél évre elosztott részletfizetést igényelhetnek az állami rezsiszolgáltatónál.
Az elektromos hálózat bővítése és korszerűsítése elengedhetetlen az energiaátálláshoz, de a fejlesztések világszerte egyre nehezebben tudnak lépést tartani az áramigény növekedésével, mivel az alapvető alkatrészek ára és beszerzési ideje csaknem megkétszereződött 2021 óta. A Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) jelentése szerint a jelenség az olyan nélkülözhetetlen komponenseket is érinti, mint a transzformátorok és kábelek, jelentős akadályokat gördítve a hálózatfejlesztők elé.
Nem csitul a feszültség az Egyesült Államok és Kanada között. A szomszédos hatalmak közötti adok-kapokban most egy kemény fenyegetés jelzi a helyzet súlyosbodását.
Látványosan eszkalálódik a kereskedelmi háború, Donald Trump máris reagált a kanadai vámlépésre.
Ontario vámot vet ki három amerikai államba irányuló áramra, írja a The Wall Street Journal.
Az Európai Bizottság szerdán bejelentette a Megfizethető Energiáról szóló Akciótervét, amely nyolc fő intézkedési terület mentén csökkentené az energiaköltségeket, gyorsítaná a megújulók terjedését, és erősítené az ellátásbiztonságot. Az új terv többek között a villamosenergia-adók mérséklését, a hosszú távú áramvásárlási szerződések elterjedését és a gázpiaci visszaélések szigorúbb felügyeletét célozza - rövid összefoglalónk az akciótervről. Ez az akcióterv a szintén ma bemutatott, átfogó Tiszta Ipari Megállapodáshoz kapcsolódik, amelyekről részletesen szó lesz a Portfolio április 8-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján, amelynek egyik nyitóelőja az Európai Bizottság Energiapiaci Főigazgatóságának szakértője lesz, így elsőkézből tud tájékoztatást adni a készülő változásokról. A konferencia részletei itt érhetők el, jelentkezni itt lehet.
Még nem tudni, mikor kerülhet erre sor.
Így látják a szakértők az új javaslatot.
Egyelőre azért érdemes óvatosnak lenni.
Szekeres Viktorral a Gloster Nyrt. alapítójával beszélgettünk
Kilépünk az összeszerelő-üzem szerepből?
Hétvégén tartják az elnökválasztás második fordulóját.