A készletek apadásával az amerikai autóvásárlók nemsokára szembesülhetnek azzal, hogy milyen hatásai lesznek a Donald Trump amerikai elnök a importált járművekre kivetett vámjainak. Ezek a hatások pedig a Bloomberg új cikke szerint egészen mások lehetnek ahhoz képest, ami elsőként az ember eszébe jut. Nem feltétlenül az fog számítani, hogy egy modell mekkora mértékben az Egyesült Államokon kívül gyártott, vagy mennyire áll behozott alkatrészekből.
A mai kínai külkereskedelmi statisztikák meglepő képet mutatnak. Miközben mindenki a kínai export növekedésének összeomlását várta, ez nem történt meg: a kivitel 8,1%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Ha a számok mögé nézünk, akkor nagyon érdekes összefüggések rajzolódnak ki, hogy hogyan alakíthatja át a vámháború a globális kereskedelem szerkezetét.
Amerikai és orosz tisztviselők továbbra is titkos tárgyalásokat folytatnak arról, hogyan térhetne vissza az orosz gáz az európai piacokra. De nem ingyen: Trump cserébe részesedést szeretne a gázexporthoz tartozó bevételekből. Ehhez viszont kellene az EU is, mint vevő - egyelőre azonban ez nagyon messzinek tűnik.
Az amerikai kormányzat előkészítette egy állami vagyonalap létrehozásának terveit, bár végleges döntés még nem született a kérdésben – írja a Reuters.
Donald Trump amerikai elnök szerint meg kell állítani a filmipari produkciók készítésének külföldre csábítását és vissza kell fordítani Hollywood hanyatlását, ezért a hétvégén brutális vámteher kivetését helyezte kilátásba. Bár a bejelentéssel kapcsolatban sok a kérdés, az általa okozott bizonytalanság önmagában is okozhat károkat.
Már hallgatható a Portfolio Checklist keddi adása. A műsor első részében a másfél hónapja bevezetett árrésstop eddigi hatásait, és a Nagy Márton által belengetett, háztartási- és piperetermékekre való lehetséges kiterjesztését elemeztük. A témában vendégünk volt Kozák Tamás, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára. Az adás második részében a tegnapi kanadai parlamenti választás eredményét elemeztük, amelyet végül az döntött el, ki tudta jobban szavazatokra konvertálni a Donald Trump elleni népharagot. Szabó Ákos, a Portfolio Globál rovatának elemzője volt a vendégünk.
Mozgalmas hétvége zajlik az orosz-ukrán háború szempontjából. Ferenc pápa temetését megelőzően szombaton Donald Trump és Volodimir Zelenszkij Rómában tárgyaltak, ahol megállapodtak a párbeszéd folytatásáról. Eközben Trump különmegbízottja, Steve Witkoff Putyinékkal tárgyalt, később pedig bejelentette, hogy Moszkva kész előfeltételek nélkül megkezdeni a tárgyalásokat Kijevvel az ukrajnai rendezésről. Eközben Putyin kudarcnak nevezte az ukránok legújabb offenzíváját, ez a tény pedig szerinte az orosz csapatok jövőbeli sikereit alapozza meg. Cikkünk folyamatosan frissül.
Az elmúlt években jókora fellendülés indult az Egyesült Államok napelemes iparágában, nem csak a telepítések emelkedtek jelentősen, hanem az ország napelemgyártó kapacitása is. Ezt, a részben az előző adminisztráció intézkedéseinek köszönhető konjunktúrát azonban elemzői és iparági vélemények szerint megfojthatja Donald Trump elnök vámháborúja. A vámtarifák és ezek hatásai alááshatják a hazai ellátási lánc kiépítésére irányuló törekvést, és számos már elindított projekt is leállhat.
Az amerikai belügyminisztérium új intézkedése révén napi 100 ezer hordóval növekedhet az olajkitermelés az Amerika-öbölben (korábban: Mexikói-öböl), Donald Trump elnök energiapolitikai rendeletének köszönhetően - írta meg a New York Post. A tervek szerint a következő 30 évben akár 61 százalékkal több olaj lesz kitermelhető a jelenlegihez képest, ezt a fejleményt "az amerikai energiadominancia elérésében való mérföldkőnek" nevezte Doug Burgum belügyminiszter.
Az RWE, Németország egyik legnagyobb villamosenergia-termelő vállalata ideiglenesen leállította tengeri szélerőművekkel kapcsolatos tevékenységeit az Egyesült Államokban – írja a Reuters. A lépés hátterében az amerikai szabályozási környezet bizonytalansága áll, különösen a Donald Trump vezette adminisztráció energiapolitikai irányváltása.
A kereskedelmi háború kitörése óta megváltozott a dollár viselkedése, hiszen korábban amikor a részvénypiacok estek, a dollár erősödött. Most azonban gyengül. Korábban megmutattuk, hogy ez annak köszönhető, mert menekül a tőke az USA-ból. Az elmúlt héten viszont Trump enyhülni kezdett a vámháború és az amerikai jegybankelnök elleni támadásokban is, de ennek ellenére nagyon furcsán viselkedik a dollár. Ez az az üzenet, ami az elmúlt hetek eseményei közül a legfontosabb a befektetéseink szempontjából.
Az Egyesült Államokból származó cseppfolyósított földgáz (LNG) iránti ázsiai érdeklődés látszólag fokozódik, különösen a Donald Trump által támogatott kereskedelmi (vám)politika kontextusában. Több ország – köztük Tajvan – ígéretet tett arra, hogy amerikai LNG-projektekbe fektet be vagy onnan vásárol majd, azonban ezek az ígéretek egyelőre gyakran nem többek szimbolikus gesztusoknál.
Jamie Dimon, a JP Morgan vezérigazgatója szerint Scott Bessent pénzügyminiszter lenne a megfelelő ember arra a feladatra, hogy vezesse a kereskedelmi tárgyalásokat – írja a Wall Street Journal. A bankvezér szerint ő egy "felnőtt a társaságban".
Miközben az Egyesült Államok nyomást gyakorol az EU-ra az LNG-import fokozása érdekében, Oroszország pedig szívesen visszaszivárogna az európai energiapiacra, a kontinens csendben új korszak küszöbére ért: a folyamatban lévő infrastrukturális fejlesztések és a visszaeső kereslet nyomán az unió akár földgáz-túlkínálattal is számolhat a következő években, ami új alapokra helyezheti a geopolitikai játszmák kimenetelét is. Vannak azonban tagállamok – köztük Magyarország is –, amelyek egyelőre még gátat jelentenek az egységes uniós törekvések megvalósulásában.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist keddi adása. A mai műsor első részében a továbbra is hektikus tőkepiaci képről volt szó, továbbá arról, hogy melyik európai szektor lehet a jelenlegi helyzet nagy nyertese. A témával kapcsolatban vendégünk volt Bukta Gábor, Concorde elemzési üzletágvezetője. Az adás második részében a KSH magyar nyugdíjasokról szóló friss jelentéséről beszéltünk Süle-Szigeti Bulcsúval, a Portfolio pénzügyi elemzőjével.
Már hallgatható a Portfolio Checklist hétfői adása. A műsor első részében összefoglaljuk, hogy mik a legfontosabb tanulságai az elmúlt két hétben látott, a világ teljes egészét érintő piaci felfordulásnak. A témában itt lesz velünk Nagy Viktor a Portfolio vezető részvénypiaci elemzője. A műsor második részében Móró Tamással a Concorde vezető stratégájával tekintjük át, hogy mi várható a ma beinduló amerikai tőzsdei jelentési szezontól és miben lesz ez más, mint amit eddig megszokhattunk.
Elárulta, korábban miért ismerte el Nicușor Dan győzelmét.
Az EU-csatlakozási tárgyalásban is segítséget nyújtanak.
Európában kitartott az emelkedés.
Hosszú távú járatok teljesítésére képes repülőt vettek át.
Megszólalt a Fővárosi Főügyészség.
Közben nagy kérdés, mi lesz a dollárral.
Eltűnik az egyik legfontosabb bevétel?
Az energiaügyi miniszter értékelte Magyarország energiaszuverenitási törekvéseit
A Moody's leértékelése új fejezetet nyithat.