Negyven napja nem érkezett amerikai cseppfolyósított földgáz (LNG) Kínába, ami az elmúlt két év leghosszabb ilyen időszaka. Ennek hátterében a Kína által bevezetett 15 százalékos vám áll, amely válaszlépésként született a Trump-kormányzat által újraélezett kereskedelmi konfliktusra.
Trump felszólította Oroszországot, hogy üljön tárgyalóasztalhoz Ukrajnával, különben kemény pénzügyi szankciókkal kell szembenéznie. Donald Trump második elnöksége során ez volt az eddigi legkeményebb fellépése Oroszországgal szemben – írja a Telegraph.
151 ezer fővel bővült a nem-mezőgazdasági álláshelyek száma februárban, míg a munkanélküliségi ráta kismértékben emelkedett, a bérek növekedése éves alapon lényegében nem változott. Előzetesen többen aggódtak, hogy egy nagyon rossz foglalkoztatottsági adatok várhatóak, de ezek a várakozások nem teljesültek egyelőre.
Hétfő reggelre megugrott az európai földgáz ára, miután a kereskedők negatívan reagálhattak a Trump és Zelenszkij közötti péntek esti szóváltásra. A holland tőzsdén (TTF) jegyzett földgáz ezzel teljesen ledolgozta az előző heti árveszteséget, bár azóta minimálisan már korrigált. Egyelőre úgy néz ki, hogy a nyomás nem tűnik el a földgázpiacon és a nyári betárolási időszakban éles verseny alakulhat ki az európai és ázsiai piacon az elérhető LNG forrásokért.
A Trump által bevezetett – majd esetenként visszavont – vámok, valamint az orosz-ukrán háború lezárása felé tett lépések határozták meg az elmúlt hónap világpiaci árfolyammozgásait – írják a magyar portfóliómenedzserek a februári ajánlóikban. Az alapkezelők vélekedése szerint az idei évet magas volatilitás jellemezheti, az amerikai részvényeket többnyire lejjebb súlyozzák, míg az európai részvényeknek nagyobb szerepet adnak portfólióikban. Sokan döntenek az eddig elért lebegő nyereség realizálása mellett, így számottevően nőtt a pénzpiaci kitettség a közös modellportfólióban. Az általános vélekedés szerint a mostani szintről már nincs nagy tér a forint további erősödésére.
A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Az alábbiakban a VIG Alapkezelő írását olvashatják:
A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Az alábbiakban a Hold Alapkezelő írását olvashatják:
Az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti vámvita továbbra is nyitott kérdés, ám Donald Trump elnök már a kezdetektől intenzív nyomást gyakorol Brüsszelre, hogy az európai piac növelje az amerikai gázvásárlásait a vámok elkerülése érdekében. Az EU azonban egy erős ütőkártyát tart a kezében: a 2027-től hatályba lépő metánkibocsátási szabályozás. Ez a rendelet kötelező kibocsátáscsökkentést ír elő a fosszilis tüzelőanyag-importőrök számára, amely jelentős akadályt jelenthet az amerikai gázexport előtt. Ha az EU enged a szabályozás szigorából, azzal kedvezőbb feltételeket teremthet az amerikai LNG számára. Ezzel viszont saját klímacéljai kerülhetnek veszélybe - írja a Semafor.
Oroszország szuverén vagyonalapja arra számít, hogy számos amerikai vállalat már 2025 második negyedévében visszatérhet az orosz piacra – mondta a Reutersnek az alap vezetője azután, hogy a legmagasabb szintű amerikai-orosz találkozóra került sor az ukrajnai háború kezdete óta.
Donald Trump elnöknek nagy tervei vannak, azonban az USA rossz költségvetési helyzete megköti a kezét. Szerencsére Trump pénzügyminiszterét sem ejtették a fejére, és már azt spekulálja a piac, hogy egy soha nem látott pénzügyi trükkel adhat muníciót az USA 47. elnökének a tervei megvalósítására. A központban az arany áll, de a kötvény és a részvénypiacok sem maradnának érintetlenül.
Keith Kellogg, az Egyesült Államok elnöki különmegbízottja Ukrajna és Oroszország ügyében szombaton azt mondta, hogy napokon vagy heteken belül megszülethet a két háborúzó nemzet béketerve - írja a CNBC.
Dörzsölhetik a tenyerüket az amerikai bankárok Trump győzelme miatt: eddigi ismereteink szerint lazább tőkekövetelményekre, jóval enyhébb szabályozásra, illetve kifejezetten kriptobarát légkörre rendezkedhetnek be az érintettek. A kedvező széljárásnak köszönhetően az amerikai bankok még nagyobb versenyelőnyre tehetnek szert európai konkurenseikkel szemben ahhoz képest, mint ha megvalósultak volna a tavaly már körvonalazódó, lényegesen szigorúbb szabályozói elképzelések.
Trump energiapolitikája nemcsak a zöld beruházásokat veszélyezteti, hanem saját pártjának gazdasági érdekeit is. Bár az Inflation Reduction Act (IRA) jelentős tőkét vonzott a megújuló fejlesztésekbe, az új kormányzat intézkedései számos projektet akadályozhatnak meg, ráadásul nagyrészt republikánus vezetésű államokban - írta meg a The New York Times.
Az amerikai acél- és alumíniumipari részvények jelentős emelkedéssel indíthatják a napot, miután Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy 25%-os vámot tervez kivetni az Egyesült Államokba irányuló összes fémimportra. A bejelentés hatására több nagy fémipari vállalat részvényárfolyama is megugrott, miközben szakértők már elemzik a lépés lehetséges következményeit. - számolt be a Cnbc.
Az Egyesült Államok legnagyobb olajtermelő régiójában, a permi-medencében várhatóan jelentősen csökken a kitermelés növekedési üteme az idei évben. Energiaipari vezetők előrejelzése szerint a növekedés üteme akár 25 százalékkal is visszaeshet, annak ellenére, hogy Donald Trump elnök a termelés maximalizálását ígérte. A szakértők a lassulás hátterében álló okokról és a várható következményekről beszéltek egy houstoni konferencián, írja a Reuters.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist február 6-i adása. A mai műsor első részében arról volt szó, hogy hiába pörgetné Trump az amerikai olajkitermelést, a szektor mintha nem úgy mozogna, ahogy a politikus fütyül. A témáról Pletser Tamást, az Erste olaj- és gázipari elemzőjét kérdeztük. Az adás második részében Nagy Viktor, lapunk vezető részvényelemzője volt a vendégünk, akivel arról beszéltünk, hogy milyen folyamatok zajlanak a kriptodevizák piacán, Trump ugyanis jelentős ígéreteket tett ezzel kapcsolatban a kampányban, de kérdéses, hogy ezek milyen formában valósulhatnak meg.
Elmagyarázta azt is, miért.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Tiltott támogatásokat keresnek.
12 naponta 2 milliárd fekete katonalégy lárvát nevelnek, majd dolgoznak fel Magyarország első ipari léptékű rovarfehérje-üzemében.
Csicsmann László egyetemi tanár értékelte a helyzetet a Checklistben.