Tajvant egyre jobban szorongatja a szomszédos felemelkedő nagyhatalom katonailag, miközben a nagy szövetséges, Washington is egyre nagyobb nyomást gyakorol a szigetre a fegyverkezés érdekében. A harapófogóba került tajpeji vezetés viszont egyelőre nem tudja úgy alakítani az eseményeket, hogy az számára megfelelően alakuljon. A költségvetés az emelkedés helyett még csökken is, miközben ezzel ellentétesek az elvárások. Tajvan ezzel most olyan kihívás elé került, amely hosszasan meghatározhatja a sziget jövőjét.
Kína hajlandónak mutatkozik tárgyalni az USA-val a kereskedelmi háborúról, de csak akkor, ha az bizonyos feltételeket teljesít. Az elmúlt napokban Kína és az USA között az óvatos enyhülés első jeleit láthatjuk talán, de fontos látni, hogy még nincs semmilyen konkrétum az ügyben. Még nem lehet spekulálni sem arról, hogy ha elkezdődnek a tárgyalások, akkor mekkora enyhülés várható.
"Zökkenőmentesen" zajlott Tajvan és az Egyesült Államok közötti vámtarifa-tárgyalások első fordulója - közölte hétfőn Tajpejben Laj Csing-tö tajvani elnök, hozzátéve, hogy a sziget a jelenlegi kihívást lehetőségként kívánja felhasználni egy új kereskedelmi együttműködési modell kialakítására.
Az AUKUS-egyezmény keretében Ausztráliának eladandó nukleáris tengeralattjárók ügye bizonytalanná vált Donald Trump elnök vámintézkedései és washingtoni aggodalmak miatt, miszerint a tengeralattjárók átadása Canberrának csökkentheti a Kínával szembeni elrettentő erőt - közölte a Reuters.
Donald Trump amerikai elnök 90 napos szünetet rendelt el a legtöbb vámtétel alkalmazása terén, ami lehetőséget teremt a mélyrehatóbb kétoldalú tárgyalásokra - közölte csütörtökön Lin Csia-lung tajvani külügyminiszter.
Az Egyesült Államok igyekszik ellenállni Kína növekvő erejének a Távol-Keleten, ehhez pedig már megszülettek a stratégiák is – írja a South China Morning Post.
Tajvan számára az egyik legnagyobb kérdést az jelentheti, hogy az Egyesült Államok egy esetleges kínai katonai invázió esetén kiállna-e a sziget védelmében. Egy friss jelentés szerint Washington nem hagyná cserben szövetségesét – közölte a Defense One.
A South China Morning Post számolt be arról, hogy Tajvan ez példátlanul hosszú hadgyakorlatra készül, amelyen a szomszédos Kína nagyszabású támadására készülnek fel.
Hatalmasat zuhantak a tajvani részvények az amerikai importvámok bejelentését követően, az index 10%-kal szakadást szenvedett el a hétfői kereskedésben, miközben Laj Ching-te tajvani elnök azt mondta: az Egyesült Államokkal a közös prosperitás "aranykora" jön.
Több mint 50 ország kezdeményezett kereskedelmi tárgyalásokat a Fehér Házzal Donald Trump elnök új vámintézkedései nyomán - közölte Trump egyik magasrangú gazdasági tanácsadója.
Lai Ching-te tajvani elnök nulla százalékos vámtarifát ajánlott az Egyesült Államoknak tárgyalási alapként, miután Donald Trump jelentős vámemelést jelentett be több kereskedelmi partnerre, köztük Tajvanra vonatkozóan. Az elnök emellett további tajvani befektetéseket helyezett kilátásba az amerikai piacon.
Időről időre az egész világ felfigyel arra, hogy Kína egyre látványosabban mocorog a Távol-Keleten, Peking késznek mutatkozik arra, hogy akár katonai úton, de egyszer és mindenkorra „lezárja” Tajvan felügyeletének kérdését. Az elmúlt években ez kifejezetten „slágertémává” vált, a felemelkedő nagyhatalom minden létező fórumon hangoztatja, hogy belátható időn belül szeretnék, hogy a „két Kína” egy felügyelet alá kerüljön, méghozzá a pekingi kormány irányítása alatt. Tajvan a múltban is igyekezett ellenállni az egyre súlyosabb nyomásnak, ehhez pedig elég sokáig hajlandóak lettek volna elmenni, a nukleáris fegyverek kifejlesztését sem tartották elvetendőnek, ennek pedig egy kevésbé ismert sztorija is van. A közelmúlt eseményeinek fényében a történet pedig jóval izgalmasabb megvilágításba kerül.
A Taiwan News beszámolója szerint hamarosan vízre bocsátják a „Narvált”, amit aztán újabb tengeralattjárók rendelése követhet.
Április 1-én tartott nagyszabású hadgyakorlatot a kínai Népi Felszabadító Hadsereg (PLA) a Tajvan körüli vizeken. A hongkongi lap, a South China Morning Post készített egy elemzést, amely szerint Peking jelentős előrelépésére utal.
Április 1-én hirtelen felvonult Kína a hadseregével a vitatott hovatartozású Tajvan körül. A Taiwan News megkérdezett szakértőket az esettel kapcsolatban, akik szerint viszont ezzel a húzással valójában nem a szigetnek akartak jelezni, hanem egészen a Fehér Háznak szólt az üzenet.
A Kínai Népi Felszabadító Hadsereg (PLA) Keleti Hadszíntér Parancsnoksága szerdán „Strait Thunder-2025A” kódnéven hadgyakorlatot tartott a Tajvani-szoros középső és déli területein – közölte Si Ji alezredes, a hadszíntérparancsnokság szóvivője.
Szokatlanul alacsony kilengéseket látunk a devizapiacon.
Az ellenzék felszámolása lenne Trump célja?
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
A Reuters tette közzé az ukrán-európai választervezettel együtt.
Egy terrortámadás volt a szikra.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Estek a piacok a beszéd hatására.