Bővülő hitelállománnyal és stabil pénzügyi eredményekkel zárta az EXIM Magyarország a 2024-es pénzügyi évét – írja a bank közleménye. A tovább bővülő hitelezésnek köszönhetően 2024-ben a bank mérlegfőösszege majdnem 9 százalékkal, közel 4000 milliárd forintra emelkedett, hitelállománya pedig csaknem 30 százalékos növekedéssel megközelítette a 3200 milliárd forintot az év végére. A tavalyi teljesítményben fontos szerepet játszott az 1200 milliárd forint keretösszegűre bővült Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram zárása, továbbá decemberre befejeződtek a Demján Sándor Program keretében elindított EXIM-termékek előkészületei is. Az EXIM intézménypáros másik tagja, a Magyar Exporthitel Biztosító Zrt. (MEHIB) is tovább növekedett a 2024-es évben, mérlegfőösszege közel 20, biztosítói kötelezettségvállalási állománya pedig közel 8 százalékkal emelkedett.
Az MBH Jelzálogbank felülvizsgálta és továbbfejlesztette Zöld Jelzáloglevél Keretrendszerét. Független szakértői értékelése során a Moody’s Ratings globális pénzügyi szolgáltató jó (SQS3) minősítést rendelt az új keretrendszerhez, elsősorban annak köszönhetően, hogy a bank a korábbinál szigorúbb modellt alkalmaz a zöld ingatlanbiztosítékok és az elfogadható zöld jelzáloghitelek azonosítása céljából, ami kompatibilis az Európai Unió fenntartható tevékenységekről szóló Taxonómia rendeletének technikai vizsgálati kritériumaival - közölte az MBH Jelzálogbank.
Az építőipar fenntarthatóbb működése felé vezető úton újabb előrelépés történt: az első, EPD-vel, azaz Környezetvédelmi Terméknyilatkozattal rendelkező Magyarországon gyártott légcsatornáról számolt be a Lindab. A közlemény alapján a Biatorbágyon előállított körmetszetű légcsatorna mostantól rendelkezik ilyen tanusítvánnyal.
Az Európai Bankhatóság (European Banking Authority, EBA) fenntarthatósági elvárásai nemcsak kihívást, hanem új üzleti lehetőségeket is hozhatnak a bankoknak - hívja fel a figyelmet az EY nemzetközi tanácsadó cég az MTI-hez eljuttatott közleményében.
Az energiaátállás új szakaszában a hangsúlynak át kell kerülnie arra, hogy az időjárásfüggő megújuló erőművek az idő egyre nagyobb részében legyenek képesek a termelésre, ezért a fő feladat a meglévő kapacitások és csatlakozási pontok kihasználtságának fokozása. Erre már Magyarországon is jó lehetőséget kínál a naperőművek akkumulátorral és/vagy szélturbinával való hibridizációja, ami a cégek számára stabil, fenntartható energiaellátást biztosíthat az olyan új üzleti modellekkel együtt, mint az itthon is egyre népszerűbb hosszú távú fizikai zöldáram-vásárlási szerződések.
Bár a nagy érdeklődésnek köszönhetően kimerült a 30 milliárd forintos keret a vállalati e-autó pályázaton, de a támogatási program még nem zárult le. Az Energiaügyi Minisztérium közlése alapján továbbra is van esély forráshoz jutni a visszautasított vagy visszavont kérelmek miatt.
Itt az EUYOU projekt friss kérdőíve, amely lehetőséget kínál mindenkinek, hogy beleszóljon az Európai Unió kohéziós politikájának alakításába. A kérdések ezúttal az energiaátmenet, a megújulóenergia-fejlesztések és az uniós források ismertségének témáira összpontosítanak. A válaszok hozzájárulhatnak a támogatási rendszer hatékonyabbá tételéhez és a jövőbeli uniós szakpolitikák formálásához.
Péntektől a Raiffeisen Bank is bevezette az akár 5%-os kamattal elérhető zöld lakáshitelét, de ahogy Rajna Gábor vezérigazgató-helyettes interjúnkban a múlt héten jelezte, saját termékként, így nem kell megfelelni a Magyar Bankszövetség által összeállított feltételek közül több elvárásnak sem.
Ma már nehezen elképzelhető, hogy egy vállalat úgy tartsa meg az értékét a piacon, hogy nem foglalkozik fenntarthatósággal. A zöldülési elvárás azonban egy olyan út, amelyen érdemes lépésenként végigmenni. Fontos azt is figyelembe venni, hogy ma zöldenergiát lekötni hosszútávra lehet csak (például PPA-ken keresztül), és még az is elképzelhető, hogy 2-3 év múlva már nem lesz erre lehetőség, így hiánycikk lehet - mondta Pokol László, a Green Cloud Platform vezérigazgatója a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 konferencián.
Az energiahatékonysági beruházások és a zöldenergia-rendszerek jogi keretei egyre fontosabbá válnak a vállalatok számára, amelyek így nem csupán költséget takaríthatnak meg, de új bevételi forrásokra is szert tehetnek. A származási garancia (GO) és az energiahatékonysági kötelezettségi rendszer (EKR), valamint az Energiahatékonyság-alapú Szerződés (EPC) lehetőséget adnak a vállalatoknak, hogy a zöld átállás terheit egyéb bevételi forrásokból ellensúlyozzák. Mindeközben kiemelt jelentőségű a szerződéses jogviszonyok gondos kialakítása és a felek jogosultságainak tisztázása, hogy a beruházások valóban megtérülő és hosszú távon fenntartható megoldást jelentsenek - beszámoló a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 Konferenciáról.
Minden korábbinál magasabb rendelésállománnyal és csökkenő karbonkibocsátással valósította meg hosszú távú stratégiáját a Skanska. A vállalat Budapesten 2024 végén elindította a H2Offices irodakomplexum második fázisának építését - közölte a cégcsoport.
Tovább terjeszkedik a BYD márkával az AutoWallis Csoport, miután megnyitotta Magyarország első vidéki BYD értékesítési pontját Győrben.
Az Év Magyar Autója 2025 díjat a Cupra Terramar, a közönségdíjat a Suzuki Vitara nyerte.
A bankok közül az MBH Bank közölte elsőként, hogy elindítja a Magyar Bankszövetség tavaly novemberi vállalásának megfelelő, 5%-os kamatozású lakáshitelt a fiatalok zöld lakás vásárlása céljára. A 10 éves kamatperiódusú hitel kamata a futamidő első öt éve után ugrik fel a piaci szintre. A szektorban mindössze 12 milliárd forintnyi ilyen hitel folyósítására számít a hitelintézet, itt írtunk arról, miért gyengék a kezdeményezés idei piaci kilátásai.
A legkisebb települések zöldülnek idén tavasszal, a Településfásítási program 5. ütemének tavaszi ültetési időszakában a legkisebbek, a 450 fő alatti lélekszámú falvak jutnak fához - mondta Mocz András, az Agrárminisztérium erdőkért felelős államtitkára pénteken az Agrárminisztérium (AM) közleménye szerint.
Jelentős bővüléssel indult az év a lakáshiteleknél a K&H friss összeállítása szerint, a pénzintézetnél megkötött lakáshitel-szerződések összege 36 százalékkal nőtt januárban az egy évvel korábbihoz képest. Az emelkedés elsősorban azzal magyarázható, hogy drágább lakásokra vettek fel hitelt az érintettek, a szerződések száma ugyanis még nem mutatott emelkedést idén januárban. A lakáshitelek átlagos összege 25 millió forint fölé emelkedett, ami 40 százalékos többletnek felel meg éves szinten.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Komoly pénzektől eshetnek el az oroszok.
A gyepek és méhlegelők körül mindig forró a hangulat, de a tét sokkal nagyobb a lakók igazánál.
Körvonalazódik, mihez kezdtek a magyarok a felszabaduló megtakarításaikkal.
Eltűnik az egyik legfontosabb bevétel?