Bessent véleménye szerint a jegybank döntéshozói "kissé bénultan" ülnek a kormánynál – számolt be a Bloomberg.
A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Az alábbiakban az MBH Alapkezelő írását olvashatják:
Kedvező árazás mellett sikerült devizaforrást bevonni az államnak egy olyan turbulens időszakban, amikor a likviditási tartalék feltöltése is fontos szempont - értékelte a devizakötvény-kibocsátás tapasztalait Hoffmann Mihály. Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) vezérigazgatója a Portfolionak válaszolva azt is hozzátette, hogy ezért még az államadósság devizaarányát is megérte emelni. Az ÁKK-ban folyamatos a gondolkodás a lakossági állampapírok finomhangolására, az inflációkövető kötvények "prociklikusságának" tapasztalatait is figyelembe fogják venni.
A Magyar Állampapír Pluszból és a Fix Magyar Állampapírból is új sorozatokat dob piacra az Államadósság Kezelő Központ. A kamatok nem változnak, a MÁP Plusz 5,75% és 6,75% közti lépcsős kamatozást biztosít a befektetőknek, a FixMÁP-pal pedig 3 és 5 éves időtávon is 6,50% éves kamat érhető el.
A Covid óta nem látott tempóban vonják ki pénzüket a befektetők az amerikai hosszú lejáratú kötvényalapokból. Az általános pesszimizmust az USA növekvő államadóssága és az inflációs félelmek táplálják – írja a Financial Times.
A Federal Reserve szerdán bemutatott egy javaslatot, amely felülvizsgálná, hogy a globális szinten is jelentős amerikai bankoknak mekkora tőkét kell tartaniuk a viszonylag alacsony kockázatú eszközökkel szemben, többek között annak érdekében, hogy növelni tudják az amerikai állampapír-piaci jelenlétüket - írja a Reuters.
4,7%-os inflációval kalkulál az idei évre a Magyar Nemzeti Bank, ami a lakossági befektetők számára is kulcsfontosságú információ, ugyanis ehhez az értékhez igazodnak a Prémium Magyar Állampapír-kamatok. Ha beigazolódik a jegybank várakozása, akkor a következő, 2026-ban induló kamatperiódusokban akár 6,2%-os kamatot is fizethetnek majd az inflációkövető állampapírok, ez pedig csak kicsivel maradna el a Fix Magyar Állampapír mostani 6,5%-os kamatától.
Júniusban is folytatták a portfóliójuk átsúlyozását a lakossági befektetők, alig két hét alatt újabb 56 milliárd forintot vettek ki az inflációkövető állampapírokból, miközben az idei év két kedvencének tekinthető fix és bónusz állampapírok névértéken több mint 80 milliárdos növekedést könyvelhettek el. A heti értékesítési adatokból az is látszik, hogy mérsékelt a lakossági érdeklődés az állampapírok iránt, de ez nem meglepő, tekintve, hogy már korábban lecsengtek az új vásárlásokat elsődlegesen hajtó hatalmas állampapír-kifizetések.
Az Államadósság Kezelő Központ friss adatai szerint névértéken számítva 19 milliárd forinttal kevesebb lakossági állampapírjuk volt a magyaroknak május végén, mint 2024 végén, azaz a háztartások idén nettó értelemben csökkentették a lakossági állampapír-állományukat, eltekintve az intézményi piacon megvalósított vásárlásaiktól. Az idén már kamatot fizető, de nem lejáró prémium állampapírok állománya összesen 1911 milliárd forinttal csökkent, az átrendeződés két nagy nyertese továbbra is a FixMÁP és a BMÁP, utóbbi két típus együttes állománya most először meghaladta az inflációkövető papírokét. A befektetők ezzel egyértelműen jelezték, hogy a kamatszint fontos számukra, és hajlamosak rugalmasan alkalmazkodni a megváltozott környezethez.
Múlt héten 47 milliárd forintért vettek a magyarok lakossági állampapírt az Államadósság Kezelő Központ adatai szerint, ez az idei év legalacsonyabb értéke. A két legnagyobb összegű tőkebeáramlást a 6,5%-os kamatozású Fix Magyar Állampapír és a jelenleg 7,36%-os kamattal induló Bónusz Magyar Állampapír produkálta.
Csalók élnek vissza a Magyar Államkincstár nevével, a bűnözők az állampapír-befektetésekre pályáznak – közölte az Államkincstár.
A felnőtt lakosság több mint 70 százaléka rendelkezik valamilyen megtakarítással – derült ki az MBH Befektetési Bank reprezentatív kutatásából, amely a magyar lakosság befektetési, megtakarítási szokásait vizsgálta. A válaszadók 66%-a havi szinten rendszeresen tud félretenni, a havi megtakarítások átlagos értéke pedig 91 ezer forintra emelkedett a tavalyi évi 80 ezer forintról. A társaság szerint a megtakarítások mögött elsősorban az a cél húzódik meg, hogy felkészüljünk a váratlan kiadásokra, azonban már a hosszú távú, értékmegőrző befektetések iránti érdeklődés is erősebb. A kutatás alapján az is látszik, hogy még 10 millió forint megtakarítás felett is a válaszadók közel 70 százaléka inkább megtakarítóként tekint magára és nem befektetőként.
A magyar babakötvényhez hasonlóan működő, 1000 dolláros kormányzati támogatással induló megtakarítási lehetőséget biztosítana minden újszülöttnek Donald Trump új kezdeményezése. Az amerikai elnök önmagáról nevezte el a bevezetni kívánt Trump-számlát, melynek keretein belül a megszületett gyermek felnőttkoráig lehet majd kedvező feltételekkel befektetni. A fő eltérés a magyar babakötvénytől, hogy nem állampapírba, hanem indexkövető befektetési alapokba lesznek irányítva a Trump-számlán elhelyezett megtakarítások.
Drága mulatság volt a prémium állampapírok kamatainak kifizetése, de jó helyre került a pénz – hangzott el a Magyar Közgazdasági Társaság szervezésében megrendezett beszélgetés során. A 2025-ös állampapír-kamateső hatásait Hoffmann Mihály, az ÁKK elnök-vezérigazgatója, Banai Ádám, az MNB ügyvezető igazgatója és főközgazdásza, valamint Mikesy Álmos, a Gránit Alapkezelő elnök-vezérigazgatója vitatták meg egymással. A beszélgetést Palkó István, a Portfolio vezető pénzügyi elemzője moderálta.
Hongkong nyugdíjalap-kezelői vészforgatókönyvet dolgoztak ki arra az esetre, ha az Egyesült Államok elveszítené az utolsó AAA hitelminősítését is. A lépés több száz milliárd hongkongi dollár értékű amerikai állampapír eladását válthatja ki – noha a globális piacot várhatóan nem rengetné meg, a helyi szabályozás szigorúsága miatt komoly átrendeződést hozhat a portfóliókban. Ez csak egy példa a várható hatások közül.
Múlt héten 65 milliárd forintért vettek a magyarok lakossági állampapírt az Államadósság Kezelő Központ adatai szerint. Ez a harmadik legkisebb érték idén, a megelőző héthez képest csaknem 40%-kal kisebb volt a kereslet. A két legnagyobb összegű tőkebeáramlást a 6,5%-os kamatozású Fix Magyar Állampapír és a jelenleg 7,36%-os kamattal induló Bónusz Magyar Állampapír produkálta.
Fontos bejelentést tett az ukrán elnök.
Több helyen is súlyos a helyzet.
Fehérre festik a síneket.
Cseles trükkel oldanák meg.
Trump bármelyik rossz pillanatában ráteheti a kezét az EU titkaira.
Az invazív szúnyogfajok megjelenésével új kórokozók is felbukkanhatnak.
10 milliárd forintos támogatással mentenék meg a nyarat.
Így termelj, tárolj és válj le a hálózatról egyszer és mindenkorra!