Jelentős romlás van a nemzetközi hangulatban, a Fed jelzései után a geopolitikai fejlemények is megmozgatták a devizapiacot. A rossz hangulatban a tőzsdék esnek, és a környezet most nem kedvez a forintnak sem. De ezen túlmenően egyedi magyar okok és több technikai tényező is hozzájárult ahhoz, hogy a forint euróval szembeni árfolyama ma másfél éves mélypontra esett, és átvitte a 400-as szintet.
A forint árfolyamának alakulása fontos témája lesz a Portfolio makrogazdasági konferenciájának, amelyre itt tudsz jelentkezni.
Két új zöld kezdeményezés elindítását tervezi az MNB 2025-ben: a lakossági zöld hitelezés feltételeit könnyítő intézkedéseket, és egy zöld kötvényprogramot a vállalatok számára - jelentette be egy könyvbemutatón Matolcsy György jegybankelnök. Arról, hogy a zöld lakáshitelek adósságfékszabályain enyhítene a jegybank, már Banai Ádám ügyvezető igazgató is beszélt a Portfolio Future of Finance 2024 konferenciáján.
A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Az alábbiakban az OTP Alapkezelő írását olvashatják:
A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Az alábbiakban az Eurizon Asset Management Hungary írását olvashatják:
A héten sok fontos piacmozgató esemény lesz, közzéteszik azt az adatot is, amely a legjobban érdekli most a befektetőket. A befektetőknek tehát oda kell figyelni, mert akár komoly mozgások is jöhetnek ezen a héten attól függően, hogy az adatok hogyan alakulnak. Friss makronaptárunkban mutatjuk, melyik napokon kell nagyon résen lenni.
Óriási gazdaságélénkítő csomagot jelentett be a héten a kínai jegybank és a kormány. Kínának szüksége is van erre, hiszen a gazdasági növekedés lassul, az eddigi növekedési modell már a határait feszegeti. Az ország részvénypiaca évek óta csak szenved, azonban hosszú ideje most először talán látszik a fény az alagút végén és eljöhet e trendszerű részvénypiaci emelkedés Kínában is.
A munkavállalói oldal az EU-s szinten egyre inkább lemaradó magyarországi minimálbéreket, a munkaadói oldal a bizonytalan gazdasági helyzetet és a vállalatok teherbíróképességét hangsúlyozza azokon a tárgyalásokon, amelyeken 3 éves megállapodást kötnének a felek a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán. Egy biztos: nem a teljes bruttó, hanem a rendszeres átlagkereset lesz az alapja annak az egyezségnek, amelynek mentén a minimálbért az átlag 50%-ára emelnék. A gazdasági tárca számításai szerint háromszor 12%-os minimálbéremelés kellene ehhez, az azonban még nem dőlt el, hogy egyenletes lesz-e a béremelési ütem.
Végre elérkezett a monetáris fordulat Amerikában, ráadásul nem is akárhogy, rögtön egy 50 bázispontos kamatvágással kezdett neki a jegybank. Ez a markáns paradigmaváltás minden bizonnyal nagy hatással lesz a befektetéseinkre, ugyanis a fordulatot követően alapvetően más ágazatok, más szektorok kerülhetnek kedvezőbb pozícióba. Érdemes tehát résen lenni, és a történelmi példákból tanulva olyan szektorok vezető vállalatainál körülnézni, amelyek többször is bizonyították már, hogy érdemes beléjük fektetni a kamatvágást követően. Elemzésünkben egy ilyen szektorral és vezető vállalataival foglalkozunk.
Hasonló témákkal is foglalkozunk a november 6-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Jelentkezés és regisztráció itt.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist hétfői adása. A mai műsorban három témát dolgoztunk fel. Elsőként arról beszéltünk, hogy ingatlanpiaci szempontból milyen különleges helyzetben vannak az ártéren épült ingatlanok. Vendégünk Balogh László, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője volt. A második részben a friss kereseti statisztikát elemeztük Hornyák Józseffel, a Portfolio makroelemzőjével. Végül szó volt a hamarosan kezdődő Brain Bar jövőfesztiválról, amelyről Baji Bettit, a rendezvény főszervezőjét kérdeztük.
A Morgan Stanley friss elemzésében a forint árfolyamával kapcsolatos bizonytalanságokra hívja fel a figyelmet. A szakértők a hazai költségvetési és monetáris politikai folyamatokról is írnak, amelyeknek az alakulása a véleményük szerint befolyásolni fogja a forint árfolyamát is.
A kamatdöntés ismertetése után holnap is megtartja a kamatdöntés utáni tájékoztatóját Virág Barnabás MNB-alelnök - jelezte közleményében a Magyar Nemzeti Bank.
Ezen a héten több fontos esemény és érkezik: ezek egy része piacmozgató, másik részük a makrogazdasági kilátások miatt fontos. A legújabb makronaptárunkban ismertetjük, melyik eseményekre kell figyelniük a befektetőknek a héten.
Ma bekövetkezik a régóta várt fordulat az amerikai monetáris politikában, kamatot csökkent a Federal Reserve. Megjósolhatatlan, hogy az első vágás mekkora lesz, hiszen a 25 és az 50 bázispontos lépés mellett is szólnak erős érvek. A mai döntés önmagában is fontos, ám ennél még fontosabb, hogy milyen kamatpályát vetít előre a Fed a közeljövőre. Az amerikai monetáris politika kilátásai a világ minden piacára kifejtik a hatásukat, így a mai döntés vízválasztó lehet a befektetésekre vonatkozóan. Rég volt ennyire izgalmas és nehezen megjósolható kimenetelű Fed-ülés, és az egyes forgatókönyvek piaci hatása is nagyon eltérő lehet.
A kínai gazdaság tartós lassulása mögött az ingatlanpiac visszaesése és a helyi önkormányzatok pénzügyi nehézségei állnak. Az elmúlt két évtizedben a kínai háztartások vagyonának jelentős része ingatlanba áramlott, ám 2020-tól Peking szigorúbb fellépése a fejlesztők adósságfüggőségével szemben megváltoztatta a helyzetet.
Augusztusban az elemzői konszenzusnál gyorsabban nőttek a termelői árak.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist keddi adása. A mai műsorban a reggel közzétett augusztusi inflációs mutatókkal és a headline adat mögötti folyamatokkal foglalkoztunk. Vendégünk volt Trippon Mariann, a CIB Bank vezető makrogazdasági elemzője. A műsor második részében azt a kérdést jártuk körbe, hogy milyen nyara volt idén a magyar borágazatnak, és persze, hogy milyen lesz a 2024-es évjáratú bor. Erről Braunmüller Lajost, az Agrárszektor főszerkesztőjét kérdeztük.
Az izraeli-iráni konfliktus és a Milton hurrikán emeli az árakat.
A csúcson 290 százalék közelében volt a fogyasztói árak emelkedése.
A városnak szüksége van saját bevételeire.
Így sem biztos, hogy minden tervezett projekt megvalósul.
Michiganben kampányolt a korábbi amerikai elnök.
Szerintük ez erős üzenet lenne Putyinnak.
De van azért kényelmetlenség.
A politikus a költségvetési bizottság kérdéseire válaszolt – miniszterként lehet, hogy utoljára?
Nagy hiány jöhet még a következő 3 hónapban.